E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Koster Filosu Yenileme Projesi Hayata Geçiyor

Koster Filosu Yenileme Projesi Hayata Geçiyor

29 Mayıs 2018 Salı / 14:19 | HABERLER
56. Sayı (Mayıs-Haziran 2018)
72 kez okundu

Gerek armatörlerin gerekse tersanelerin merakla ve heyecanla beklediği “Koster Filosu Yenileme Projesi”, nihayet hayata geçiyor. Projenin başlayacağının müjdesini veren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla projenin kamuoyu ile paylaşılacağını açıkladı…

Hazırlayan: Uğur Doğan

Koster Filosu Yenileme Projesi, hem koster sahibi armatörlerin hem de gemilerin yapımında rol almak isteyen tersanelerin büyük heyecanla beklediği bir proje. 2009 yılından bu yana gündemde olan proje başta finansal sıkıntılar olmak üzere birçok sebeple sürekli ertelendi. Ancak geçtiğimiz günlerde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, projenin yakın zamanda başlayacağına dair bir açıklama yapınca sektörde heyecan arttı. Ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan müjdeyi verdi ve projenin önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi.

PROJE, ÜÇ BAKANLIĞIN DESTEĞİYLE HAYATA GEÇİYOR
“Akdeniz ve Karadeniz’i deniz taşımacılığında Türk Gölü haline getirmek ve gemi inşa sanayimizi geliştirmek üzere Koster Filosunun Yenilenmesi Projesini hayata geçiriyoruz” diyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü; projeye üç bakanlığın dahil olacağını belirterek şu detayları verdi: “Deniz taşımacılık filomuzda 12 bin dwt’a kadar 800 civarında gemimiz bulunuyor. Bu gemilerin toplam kapasitesi 3,6 milyon dwt civarında. Ortalama yaşı ise 26. Dış ticaretimizin yüzde 80’inin deniz yoluyla gerçekleştirildiği göz önünde bulundurulduğunda stratejik anlamda da büyük önem taşıyan proje, ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak.” 

“Proje, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, İstanbul KOSTER Denizcilik Yatırım A.Ş. ve Deniz Ticaret Odası işbirliğinde, kamu özel ortaklığı ile başlatılacak. Bu amaçla kurulacak Koster Denizcilik Anonim Şirketi’ne, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yüzde 49 pay ile ortak olacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, hurda teşviki ile yaşlı gemilerin filodan ayrılmasını özendirecek. Ekonomi Bakanlığı ise Proje Bazlı Destek Mekanizması ile projeye destek olacak. İlk etapta 20 gemi olmak üzere, 5 yıl içerisinde toplamda en az 100 gemimizi son teknoloji ile yurtiçi imkânlarla yeniden inşa ederek filomuzu güçlendireceğiz.”

Bakan Özlü, milli olarak tasarlanacak Türk tipi koster gemilerinin Türk tersanelerinde üretileceğini de vurguladı.

BAKAN ARSLAN: “SON AŞAMAYA GELDİK”
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise İMEAK DTO Meclis Toplantısı’nda konuştu. Mevcut Türk sahipli koster filosunun yüzde 68’inin 20 yaşın üzerinde olduğunu kaydeden Bakan Arslan, şunları söyledi:

“Koster filomuzun yenilenmesi amacıyla 2009 yılından bu yana çalışmalar yürütülüyor ancak finansman konusunda birçok sıkıntı yaşandı. Hükümet olarak bu konuda elimizi taşın altına koyduğumuzu vurgulamak istiyorum. Bakanlığımız çok ciddi bir çalışma yapıyor. Bakanlığımız öncülüğünde, Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı ve ilgili bakanlıklarla birlikte yeni bir yapı kuruyoruz. Bu çok önemli. Vergisel destek ve istisnalar, direkt finansman desteği ve hurda desteği gibi çeşitli destekleri sağlayacak bir yapı oluşturuyoruz. Bu yapı ile ilgili son aşamaya geldik. İnşallah bunu da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla, bizim öncülüğümüzde; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile birlikte sizlerle ve kamuoyu ile yakında paylaşacağız. Son aşamaya geldiğimizi memnuniyetle ifade etmek istiyorum.” 

“Bu yeni yapı sayesinde ülkemiz koster filosunu gençleştirmekle kalmayacağız, ilave 30 bin kişilik istihdamın da önünü açacağız” diyen Bakan Arslan, “Ayrıca Türk sahipli yabancı bayraklı birçok geminin de Türk bayrağına geçmesine vesile olacağız” şeklinde konuştu. 

KOSTERCİLER NE DİYOR?
Koster Filosu Yenileme Projesi, Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER)’nin geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen 2. Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı’nda da en önemli gündemdi.

KOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kocabaş, yaptığı konuşmada konuyla ilgili şunları söyledi: “Türk koster filosunun yenilenmesi projesi, Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği’nin en önemli ve üzerinde yıllardır çalışmalarını sürdürdüğü bir projedir. Bilimsel ve yenilikçi yaklaşımıyla çalışmalarına hız kesmeden devam eden KOSDER’in, bu projenin öncü kuruluşu olduğu herkesin malumudur. Geçtiğimiz günlerde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Faruk Özlü ve daha dün Deniz Ticaret Odası Meclis toplantısında Sayın Bakanımız Ahmet Arslan söz konusu projenin hayata geçirileceği müjdesini kamuoyuna duyurmuştur. Huzurlarınızda bizlere desteklerini esirgemeyen en başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımız, Sayın Bakanlarımıza ve ekiplerine, üyelerimize ve emeği geçen bütün Sivil Toplum Kuruluşlarına teşekkür ediyorum. Sürecin başından beri değerli üyelerimizin maddi ve manevi katkılarının başarıya giden yolda bizlere ilave motivasyon kaynağı olduğunu özellikle belirtmek isterim.”

Toplantıda konuşan İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır ise KOSDER’in en önemli misyonunun koster filosunun yenilenmesi olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı: “Sayın Bakanımızın Deniz Ticaret Odası Meclis toplantısında verdiği müjde çok çok önemliydi. Meclis tarihinde, en azından benim şahit olduğum süreçte bu aşamada bir duyuruya ben rastlamadım. Bakanımızın da söylediği gibi bu proje zaten Bakanlar Kurulu’nun kararı ile çıkmış bir çalışma. Şu anda 25 Bakanımızın ve Cumhurbaşkanımızın imzaladığı bir çalışma. Türk Koster Denizcilik Anonim Şirketi adında şirket kurulacak. Yüzde 49’u kamunun, yüzde 51’i denizcilerin. Bunun lansmanını Sayın Cumhurbaşkanımız muhtemelen bu ay sonuna doğru ilgili Bakanlarımızın katılımı ile sektörümüze duyuracaklar. Bu bugüne kadar olabilecek ve bundan sonra da az olabilecek bir gelişme. İnşallah ülkemiz için de hayırlı olur. Hepinize bize verdiğiniz desteklerden dolayı teşekkür ediyorum.”

İMEAK Deniz Ticaret Odası güncelYönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran da “Seçim bitti. Artık birlikteyiz. Yarına bakıyoruz. Koster projesine bakıyoruz” diyerek şunları söyledi: “Bunu en iyi şekilde hayata geçirmek için ne yapabiliriz ne yapmamız gerekir diye düşünüyoruz. Deniz Ticaret Odası işin içinde olmazsa birçok şey olmuyor. Olan şeyler de çok zor oluyor. Deniz Ticaret Odası bu ülkede devlet nezdinde kabul görmüş en üst kuruluş. Deniz Ticaret Odası’nın görüşleri devlet nezdinde ilgililerin karar verme süreçlerini etkiliyor. Koster projesinde de Deniz Ticaret Odası olarak işin içinde olmamız şart. Mutlaka kurumsal olarak desteğimizi göstermeliyiz. Aksi takdirde çok kolay olmayacaktır. Devletimiz çok uzun zamandır böyle bir faaliyetin içinde olmadı. Bu bir prestij ve imza projesidir.”


 


İlginizi çekebilir...

İzmir Shipyard'dan Güney Kore'ye Teknoloji Transferi

Temelleri 1996 yılında atılan Gözüyılmaz Mühendislik'in yurt dışı markası olan İzmir Shipyard, uluslararası pazarlama çalışmalarına hız kesmeden d...
20 Mayıs 2019 Pazartesi / 14:58

GMO Geleneksel İftar Yemeğinde Üyeleri ile Buluştu

Gemi Mühendisleri Odası tarafından 16 Mayıs 2019 tarihinde verilen iftar yemeğinde denizcilik sektör temsilcileri, GMO üyeleri ve aileleri bir araya g...
20 Mayıs 2019 Pazartesi / 11:49

Ünveren A.Ş. 'den Yeni Ürün. Battal boy UAS® Akrobat Kollar

Endüstriyel havalandırma sektörünün 69 yıllık köklü firması, çalışanların sağlığının korunması açısından çok önemli rolü olan UAS® Akrobat Kolları y...
17 Mayıs 2019 Cuma / 13:32

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.