E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
ARMACELL
GİSBİR
STANDART POMPA
ETAP MARINE

Exposhipping Expomaritt İstanbul Dünya Denizcilerini Ağırladı

Exposhipping Expomaritt İstanbul Dünya Denizcilerini Ağırladı

17 Mayıs 2017 Çarşamba / 11:26 | FUAR İZLENİMLERİ
50. Sayı (Mayıs-Haziran 2017)

21-24 Mart tarihleri arasında Green Park Convention Center'da düzenlenen Exposhipping Expomaritt İstanbul, 14. Uluslararası Denizcilik Fuar ve Konferansı, 568 markayı temsil eden 133 katılımcı firmayı, 5 bine yakın denizcilik profesyoneliyle biraraya getirdi...
Exposhipping Expomaritt İstanbul, 14. Uluslararası Denizcilik Fuar ve Konferansı 21-24 Mart tarihleri arasında, İMEAK Deniz Ticaret Odası adına UBM Fuarcılık tarafından sektörün kalbi Pendik- Tuzla bölgesinde yer alan Green Park Convention Center’da gerçekleştirildi. Türk gemi inşa ve yan sanayisi ve global denizcilik sektörü, 4 günlük fuar ve konferans programı kapsamında tek çatı altında bir araya geldi. İlk defa tersaneler bölgesi ve yan sanayinin merkezine taşınan Exposhipping, tüm katılımcı ve ziyaretçilerden büyük beğeni topladı.
Ulusal ve uluslararası 133 katılımcı, 42 ülkeden 568 marka ve 4 bin 786 denizcilik profesyonelini bir araya getiren fuar, yeni iş ortaklıklarının kurulmasına ve mevcut ilişkilerin sürdürülmesine imkan sağladı.

Fuar; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Selçuk Sert, IMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan, GİSBİR Başkanı Murat Kıran, UBM EMEA (İstanbul) Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Tığlıoğlu, sektör temsilcileri ve profesyonellerinin katıldığı resmi açılış töreni ile ziyarete açıldı.
Açılışta konuşan UBM EMEA (İstanbul) Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Tığlıoğlu, “Ekonomi Bakanlığımızın koordinatörlüğünde ve İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin organizatörlüğünde Alım Heyeti programımız bulunuyor. Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan, Güney Afrika, Kazakistan, Kuveyt, Singapur, Ukrayna ve Yunanistan başta olmak üzere denizcilik sektörüne yeni projeler kazandırabilecek hedef ülkelerden Alım Heyetleri, uzun soluklu işbirlikleri geliştirmek üzere Exposhipping İstanbul’dalar” dedi.

Konuşmasında Asya ve Avrupa arasında siyasi, kültürel ve ekonomik bir köprü olan ve dünyanın en büyük 18. ekonomisine sahip olan Türkiye’nin gün geçtikçe büyümekte ve gelişmekte olan gemi inşaa sanayisiyle dünya denizcilik sektöründe önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çeken GİSBİR Başkanı Murat Kıran, “Modern, teknoloji bakımından gelişmiş ve uluslararası sertifikalara sahip Türk tersaneleri ticari ve askeri alanda gemi üretiminde geniş bir yelpazeye sahiptir. Yeni gemi inşaasının yanı sıra tamir, bakım ve onarım da Türk tersanelerinin son derece başarılı ve bölgesinde söz sahibi olduğu alanlardır. Günümüzde dünya ölçeğinde yaşanan olumsuz gelişmeler nedeniyle Türkiye’nin inşaat sektörü, bakım-onarım ve savunma sanayii gemi inşaasına ağırlık vermiş olup devletimizce 2016 yılında açılan ve 2017 yılında açılacak olan Milli Savunma Sanayii projelerinin gemi inşaa sanayii için can simidi olduğunu değerlendirmekteyiz” dedi.

Kıran, uluslararası katılımlı Exposhipping İstanbul’un, içinden geçmekte olduğumuz süreç bakımından, yurt dışında ülkemiz aleyhine yapılan dezenformasyon karşısında, sektör oyuncularının bu tür karalayıcı haberlerin doğru olmadığını yerinde görmesi açısından önemli olduğu ve doğru bir zamanlama seçildiği kanaatinde olduğunu sözlerine ekledi.

Bugünkü konjoktürde fuarları açmanın, devam ettirmenin büyük başarı olduğunu belirten ve destekleyen tüm kurumlara teşekkür eden IMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan ise Türkiye’nin yurtdışındaki olumsuz algısına vurgu yaptığı konuşmasında, ülkemizin yurtdışındaki algısına üzüldüğünü söyledi ve şöyle devam etti: “Son aylarda hiç olmadığı kadar koşuyoruz, yurtdışındaki fuarları, kongreleri, konferansları ziyaret ediyoruz. Elimizden geldiğince anlatmaya çalışıyoruz. Bu nedenle fuarımıza gelen yabancı katılımcılarımıza ve ziyaretçilerimize teşekkür ediyoruz. Bakın görün Türkiye’de her şey normal. Fuarımıza son dönemde sorunlar yaşadığımız Hollanda ve Almanya’dan gelen misafirlerimize daha çok teşekkür ediyorum. Devletlerin dostu olmaz menfaatleri olur, ama milletlerarasındaki dostluklar daimidir. Belki de ilk defa bize düşen en büyük görev bizimle ilgili algıyı değiştirmek için herkes bir kişi de olsa davet edip, konuşup gerçeği, demokrasi ile yönetildiğimizi anlatmalı” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Selçuk Sert de “Hepimizin bildiği gibi denizcilik sektörü bir süredir önemli bir kriz yaşamakta. Ancak bu krizlerin, rekabet gücümüzü geliştireceğine, bizi daha verimli çalışmaya yönlendireceğine ve bu krizin bitmesiyle kayıp yılların da süratle telafi edileceğine inancımı bu vesileyle bir kez daha tekrarlıyorum. Denizcilik sektörümüz krize rağmen büyümeye devam ediyor. Başta Başbakanımız Binali Yıldırım, Bakanımız Ahmet Arslan, Müsteşarımız Suat Hayri Aka olmak üzere, Denizci Başbakan, Denizci Bakan ve Denizci Müsteşar. Herhalde bu ilk defa biraraya geliyor. Biz de bu sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyoruz. Yükümüz ağır, 2017 yılında bunu iyi değerlendirmemiz lazım” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından kurdele kesimi ile Exposhipping İstanbul’un resmi açılışı gerçekleşti ve standlar gezildi.

Katılımcı Seminerlerinde Teknolojik Gelişmeler Paylaşıldı
Fuar kapsamında denizcilik sektörünü yakından ilgilendiren önemli konuların ele alındığı konferanslardan ilki, Jotun Global Satış Direktörü Stein Kjolberg ve DNV GL İş Geliştirme Müdürü Till Braun tarafından gerçekleştirildi. Kjolberg ve Braun katılımcılara, yeni ISO standartı 19030’un kapsamını anlattı.

Yeni standart, gemi dış kabuk ve pervane performanslarını iyileştiren çözümlerin etkinliğini ölçmek için geliştirildi. Uygulanmasının ise, gemilerdeki karbon gaz salınımlarında yüzde 10 azalma ve 30 milyar dolarlık ek yakıt tasarrufunu beraberinde getireceği öngörülüyor.

Yeni ISO 19030 standartının temelini oluşturan metodoloji Jotun’un “Hull Performance Solutions” konsepti örnek alınarak oluşturuldu. 2011 yılında pazara sunulan bu konsept, gemilerin belli bir zaman dilimi içerisindeki hız kayıplarını asgari seviyede tutarak, azami verimliliği elde etmek üzerine kurulu. Jotun’un Hull Performance Ölçüm Metodunda (JHPMM), pervaneye iletilen güç ile seyir hızı arasındaki değişiklikler ve bu değişikliklerin geminin enerji verimliliğine etkisi özel bir izleme sistemi ile takip ediliyor.

İlkfer Group tarafından düzenlenen bir diğer konferansta ise VISWA LAB. (Yakıt ve Yağ Analiz Hizmetleri) - VEEMS Otomasyon Sistemi (Emisyon Regülasyonlarına Hazırlık), UNI Software - Caretta Yazılımı (Yeni Nesil Gemi İşletim Sistemleri), UNIKAL (Tüm Kalibrasyon ve Danışmanlık Hizmetleri) konuları ele alındı.

Global Maritime Summit
Exposhipping İstanbul ile eş zamanlı düzenlenen Seatrade Global Maritime Summit kapsamında, 22 ve 23 Mart tarihlerinde sektör liderleri denizciliğin bugününü, geleceğini ve Türk gemi inşa sanayisinin önemini mercek altına aldılar. 200’den fazla delegenin katıldığı konferans programı yoğun ilgi gördü.

SEATRADE öncülüğünde düzenlenen Global Maritime Summit’te “Akıllı İnsansız Gemiler Yakın Gelecekte Denizlerde Olacak mı?” sorusu masaya yatırdı. Marlow Navigation İş Geliştirme Danışmanı Diederik Legger moderatörlüğünde gerçekleşen “Gemiciliğin Geleceği Paneli”ne ClassNK İstanbul Müdürü Serdar Faik Atukeren, BIMCO Genel Sekreteri Lars Robert Pedersen ve LISCR İstanbul Bölge Müdürü Erhan Esinduy konuşmacı olarak katıldı.

Panel, 2020 yılında insansız akıllı yük gemisini piyasaya sürmeye hazırlanan Rolls Royce firmasının Blue Ocean adlı araştırma ekibi tarafından geliştirilen ve kaptanların gemileri sanal bir kaptan köşkünden kumanda edebilecekleri sistemi anlatan filmin izlenmesi ile başladı.

Firma tarafından geliştirilmekte olan insansız akıllı yük gemisinde insan bulunmasına gerek olmayacağı için gemide kamaralar, kaptan köşkü, cankurtaran botu hatta güverte bile bulunmayacak. Böylece gemide yük taşımak için daha fazla alan açılacak. Düz yüzeyi ile su üstüne çıkmış bir balinayı andıran tasarıma sahip otonom gemiler, çevre dostu motorları sayesinde de oldukça sessiz bir şekilde hareket edecek. Tüm bunları mümkün kılmak için de gemilere bilgisayar tarafından kontrol edilen pek çok farklı sensör yerleştirilecek. Otonom hareket için kameralar, kızılötesi sistemler, mikrofonlar, radar, lidar, sonar ve GPS’ten faydalanılacak.
“20 yıl önce makinisti olmayan trenler olacak deseler şaşırırdık ama şimdi çok normal geliyor” sözleri ile konuşmasına başlayan LISCR Istanbul Bölge Müdürü Erhan Esinduy, “Akıllı insansız otonom gemiler üzerine geliştirilen projeler var, test ediliyorlar. Verimli olacaklar mı olmayacaklar mı henüz bilmiyoruz. Kazalarda insan hatası tartışılan bir konu ama otonom bir gemiyi, uzaktan da olsa yine bir insan yönetecek” dedi.

Geleceğin gemilerinin enerji verimliliği yüksek çevre dostu gemiler olacağını belirten ClassNK İstanbul Müdürü Serdar Faik Atukeren, “Akıllı insansız gemilerin gelecekte denizde olmaması için bir neden görmüyorum. Bu mekanik çözümü olan bir konu. Bugün sektörde hâlihazırda çalışmaların yüzde 15’i yapay zekanın yardımı ile yürütülüyor. Neden olmasın?” şeklinde konuştu.

Marlow Navigation İş Geliştirme Danışmanı Diederik Legger ise konuşmasında “Eğer akıllı insansız gemiler ekonomik olarak mantıklıysa mutlaka denizlerdeki yerlerini alacaktır. Bugün kullandığımız teknolojinin yerini neyin alacağını şimdiden bilemeyiz. Belki bu konuda çalışan bilim kadınları veya bilim adamları pervanenin yerini alacak yeni bir tasarım keşfedecekler” ifadelerini kullandı.

 

İlginizi çekebilir...

Europort Turkey, Viaport Marina'da Yapıldı

Europort Turkey Uluslararası Denizcilik Fuarı, 5-8 Nisan 2017 tarihleri arasında Viaport Marina Tuzla'da denizcilik sektörünü buluşturdu......
17 Mayıs 2017 Çarşamba / 11:25

Europort İstanbul

....
22 Mayıs 2015 Cuma / 10:54

Türk Katılımcıların Görüşleri

....
30 Eylül 2014 Salı / 13:50