E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
ARMACELL
STANDART POMPA
ETAP MARINE
GİSBİR

Europort Turkey, Viaport Marina'da Yapıldı

Europort Turkey, Viaport Marina'da Yapıldı

17 Mayıs 2017 Çarşamba / 11:25 | FUAR İZLENİMLERİ
50. Sayı (Mayıs-Haziran 2017)

Europort Turkey Uluslararası Denizcilik Fuarı, 5-8 Nisan 2017 tarihleri arasında Viaport Marina Tuzla'da denizcilik sektörünü buluşturdu...

Via Fuarcılık’ın organizasyonuyla, denizcilik sektörünün kalbi olarak bilinen Tuzla’da, Viaport Marina’da denizle iç içe yapılan Europort Turkey, 5-8 Nisan 2017 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Sektörün yaklaşık 300 marka ile katıldığı fuarı, 35 farklı ülkeden yaklaşık 10 bin sektör profesyoneli ziyaret etti.
Europort Turkey, Hollandalı partneri AHOY ile birlikte Uluslararası bir organizasyonla sektör adına büyük önem taşıyan yeni işbirliklerine de fırsat sundu. Denizcilik Sektörü’nün Uluslararası işbirlikleri oluşturmak ve geliştirmek için anahtar olarak gördüğü Euruport Turkey’e bu yıl Panama, Danimarka, İzlanda, Norveç, Yunanistan, Kenya, İran, Azerbaycan, Meksika, İngiltere gibi ülkelerden büyük ilgi vardı.

Fuarın açılış töreninde konuşan Türkiye Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Başkanı Başaran Bayrak, “Geleneksel tersane şirketlerinin yurt dışında sermaye şirketleriyle birleşerek daha güçlü yapılar ortaya koyması, daha da ötesinde büyük şirketlerin de kümelenme yoluyla daha büyük güç birliğine gitmesi sektörü dünya birinciliğine taşır. Çünkü, Türk tersaneleri bugün her teknolojide gemiyi, çok kısa sürede ve rakiplerinin en az yüzde 20 altında maliyetle üretebilmektedir. Türk tersaneleri, aynı anda 4-5 gemiyi birden üretebilmektedir” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz Ticareti Genel Müdür Yardımcısı Naci Kaya da açılışta konuştu. Türk denizcilik sektörünün güzide firmalarının katıldığı bu tip fuarlar sayesinde; uluslararası işbirlikleri oluşturulduğunu görmekten büyük memnuniyet duyduklarını söyleyen Kaya, şöyle konuştu: “Denizcilik sektörü, özellikle gelişmiş ülkelerin ekonomilerinde lokomotif görevi yapan temel sektörlerdendir. Deniz ulaştırması, gemi işletmeciliği, gemi ve yat inşa sanayii, limancılık, balıkçılık ve yardımcı hizmetler gibi faaliyet alanlarını bünyesinde barındırması nedeniyle büyük önem arz etmektedir. Ülkemiz açısından da durumun aynı olduğunu belirtmek isterim. Ülkemizin sürdürülebilir kalkınma hedefleri kapsamında; işsizliğin azaltılmasına yönelik yürütülen çalışmalar içerisinde özel önem verilen sektörlerden biri olan denizcilik sektörüne hükümetimizin desteği artarak devam etmektedir. Bu kapsamda, Tuzla Tersaneler Bölgesi ve daha sonra kurulan Yalova Tersaneler Bölgesi, Hükümetimizin de desteğiyle bulunduğu coğrafyada önemli bir konuma yükselmiştir. Türkiye’de 80 adet faal tersane, 23 adet yüzer havuz, 9 adet kuru havuz bulunmaktadır. Tersaneler ve tekne imal yerlerinde toplam olarak 2017 Şubat ayı itibariyle 29 bin 814 kişi istihdam edilmiştir. Bugün itibariye ülkemizde 235 adedi kıyılarda olmak üzere toplam 697 adet yat ve tekne imal tesisi faaliyet göstermekte olup, bunlardan 38’i megayat üretiminde uzmanlaşmıştır. Ülkemiz megayat üretiminde dünya markası haline gelmiştir. Diğer taraftan, ülkemiz yat inşası ve tasarımı alanında da dünyada önemli bir konumda bulunmakta olup birçok ülkeden ülkemize megayat inşası siparişleri verilmektedir. Buradan yola çıkılarak, ülkemizin yat inşa ve dizaynındaki tecrübe ve birikimlerinin ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtılması sektörümüze faydalı olacaktır.”

Europort Turkey Fuarı Direktörü Dilek Karaduman da yaptığı açıklamada, İran’nın Türkiye denizcileri için önemli bir pazar olduğunu söyledi. Türkiye ve İran denizcilik sektörü ticaret heyeti buluşmasının iki ülke arasında ticaretin gelişmesine büyük katkı sağlayacağını ifade eden Karaduman, “İran ile yapılan ticarette bizce olmaması gereken ciddi bir açık olduğunu düşünüyoruz. Bu açığın kapatılması için Europort Turkey gibi uluslararası fuarlara ihtiyaç var” diye konuştu.

İran Denizcilik Konseyi Genel Sekreteri Ahmad Rafat ise İran Deniz Ticaret Filosunun yenileme ve gençleştirme projesi dahilinde 35 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını belirterek, Know-How’a büyük önem verdiklerini ve yeni projelerin hayata geçirilmesi konusunda Türk gemi inşa sanayi ile işbirliği içinde olmak istediklerini ifade etti.

Ulusal ve uluslararası ziyaretçi için lokasyonun Tuzla Viaport Marina olması fuarı daha da cazip hale getirdi. Viaport Marina; sadece bir marina olarak değil, aynı zamanda mevcut sosyal alanları ile bir yaşam merkezi, yeme-içme çeşitliği olarak farklı konsepti, Sabiha Gökçen Havalimanı’na 9 km mesafe ile oldukça kısa sürede ulaşımın olması sebebi ile hem katılımcı hem de ziyaretçinin fuara ulaşımını kolaylaştırdı. Altınova Tersaneler Bölgesi’nden de Viaport Marina’ya özel transferlerin yanı sıra 100 metre mesafeye yanaşan İDO Yalova-Tuzla deniz otobüsü, Bakırköy-Bostancı, Bostancı-Kartal-Tuzla deniz otobüsü de İDO sponsorluğunda bu bölgedeki tersane ve yan sanayi için ücretsiz ve kolay ulaşım sağladı.

Ekonomi Bakanlığı’nın Alım Heyeti Programı’na dâhil edildi
Türkiye ihracatını tanıtmak ve Türk ihracatçılarına dış pazarlarla temas kurmalarında destek vermekle görevli Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı her yıl seçilmiş fuarlara Alım Heyeti Programı düzenliyor. Fuar seçimi o fuarın Türkiye ihracatı için taşıdığı öneme ve sektörün ekonomideki ağırlığına göre yapılıyor. Europort Turkey için Norveç, Panama, Kenya, İzlanda, Estonya, Azerbaycan, Katar, Dubai, Danimarka ve Finlandiya başta olmak üzere sektöre yeni iş bağlantıları sağlayabilecek hedef ülkelerden Alım Heyeti Programı gerçekleştirildi.

 

İlginizi çekebilir...

Exposhipping Expomaritt İstanbul Dünya Denizcilerini Ağırladı

21-24 Mart tarihleri arasında Green Park Convention Center'da düzenlenen Exposhipping Expomaritt İstanbul, 14. Uluslararası Denizcilik Fuar ve Konfera...
17 Mayıs 2017 Çarşamba / 11:26

Europort İstanbul

....
22 Mayıs 2015 Cuma / 10:54

Türk Katılımcıların Görüşleri

....
30 Eylül 2014 Salı / 13:50