E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
ARMACELL
ETAP MARINE
GİSBİR
STANDART POMPA

Gemi Elektriği Onarım Projeleri

Gemi Elektriği Onarım Projeleri

20 Mart 2017 Pazartesi / 16:02 | TEKNİK
49. Sayı (Mart-Nisan 2017)

Erdoğan Altınbaş Proje Müdürü Control Technic

Gemi sistemleri denildiğinde akla ilk gelen şeyler sağlamlık, dayanıklılık ve bakım kolaylığı olan sistemlerdir. Herhangi bir ürünün gemi tipi olan modeli ise standart modellerden daha sağlam yapıda olmalı; kötü hava şartlarında, yüksek nem, hızlı değişen sıcaklık değerleri, tuzlu su ve korozyona neden olan çevre şartlarında problemsiz çalışabilmelidir. Bu şartlar elektriksel ürünler için de şarttır. Bu nedenle sıkı testlerin uygulandığı sertifikasyon işlemlerinden geçmiş ve belgelendirilmiş ürünler tercih edilmektedir.

Onarım projesi dediğimizde ise tersanelere yanaşmış veya bu iş için demirde bekleyen gemilerin arızalı sistemleri için çözüm önerileri, izlenen yol kastedilmektedir. Elektriksel onarımlar en az diğer bölümlerin işleri gibi çok dikkatle ele alınmalıdır. Bu işin sonucunda hem bir gelir, hem tersanenin/geminin iyi bir hizmet almış olması ve müşterinin memnuniyetinin sonucu iyi bir referans, belki de bir sonraki tersane periyodu için ülkemizin tekrar seçilmesi hedeflenmelidir.

Gemi bakım/onarım projelerinde verilecek hizmetin sağlayıcısı olan firmanın iyi bir alt yapı, tecrübe ve teorik eğitim almış olması tercih edilmelidir. Hem IEC hem IMO hem SOLAS kural ve regülasyonlarına hakim bir ofis ve saha denetçi ekibinin firma içinde bulunması şarttır. Bu ekip tek bir kişiden bile oluşsa, çalışanların eğitimini düzenli olarak destekliyor ise yeterli olabilir. Elektrik hizmet firmasının çalışanlarını firma içi ve dışı eğitimlerle düzenli olarak eğitmesi, hizmet kalitesinin düşmemesi için gayret içerisinde olması gerekmektedir. Ayrıca yapılan işlerin kalite kontrol birimi tarafından da gözlenmesi ve raporlanması, iş teslimi öncesi gerekmektedir.

Sektöre düşen bir görev, tersane ve armatör tarafındaki karar vericilerin hizmet alımı sırasındaki kriterlerinin, sadece fiyat odaklı olmaması, toplam kalitenin göz önünde bulundurularak optimum kazancın düşünülmesi gerektiği fikrinin benimsetilmesidir. Aksi takdirde tek kriterin ve silahın fiyat olduğu bir piyasada kalite gittikçe düşecektir. İyi eğitimli ve kendisine yatırım yapılmış, uzun süre denizcilik sektöründe istihdam edilmiş bir teknisyenin yapacağı çalışma ile teknik seviyesi yetersiz, sektöre henüz yeni başlamış, gemi elektriğinde tecrübesiz ekibin hizmeti fiyat karşılaştırmasında dengesiz olacaktır.

Gemilerdeki sistemlerin onarımı sırasında arızalı olarak tespit edilen ve yenilenmeleri gereken malzemelerin de, o an için piyasadan temin edilebilecek sıradan ve fiyat odaklı değerlendirilen ürünler olmaması gerekir. Yukarıda anlatıldığı gibi type approve (tip onayı) şeklinde, gemicilik alanında söz sahibi bir klas kuruluşu tarafından belgelendirilmiş ürünler tercih edilmelidir. Bu da iyi bir piyasa bilgisi, tedarik zinciri ve bağlantıları gerektirmektedir. Bazı kritik malzemelerin stok olarak tutulması da zaman zaman zorunluluk olabilir. Örneğin aşağıdaki listede bulunan ürünler onarımlar sırasında ithalatı vakit alan, stok tutulması gereken ürünlerdir. Contol Technic bu tarz ürünleri stoklarında bulundurarak kendi projelerinde kullanmasının yanı sıra diğer firmalara da sunarak ülkemizdeki tersanecilik sektörünü desteklemektedir.

•    Seyir feneri kontrol paneli
•    Gemi düdüğü çeşitleri
•    Gemi düdüğü kontrol paneli
•    Makine telgrafı
•    Jeneratör voltaj regülatör çeşitleri
•    Yangın alarm paneli
•    Çeşitli tipte alarm panelleri
•    Çift yönlü ana makineler için devir gösterge sistemleri
•    Dümen açı gösterge sistemleri
•    Pitch açı göstergeleri
•    Her an uygulamaya hazır durumda programlanabilir kontrolörler
•    Graviner marka ve Schaller marka oil mist dedektörler ve yedekleri ve desteği
•    Safetec marka yangın algılama ve söndürme sistemleri yedekleri ve desteği
•    GCE Marka sistem yedekleri ve desteği
•    Sealantern marka ürünlerin yedekleri ve desteği.

 

İlginizi çekebilir...

Teknik Yalıtımda Armacell Kalitesi Bütünleşik Sistem Çözümleri

Armacell, profesyonel yalıtım işleri için koordineli, dikkatlice ve bütünüyle düşünülmüş sistem çözümleri sunuyor....
30 Mart 2018 Cuma / 17:13

Diko Marin, Pakistan'a Sıcak Su ve Tatlı Su Sistemi Yaptı

Cengiz Bayraktar
Diko Marin Askeri Projeler Yöneticisi...
15 Temmuz 2015 Çarşamba / 10:53

SRZ Mühendislik Baca Gazı Ölçüm Hizmetleri

Baha Surez
SRZ Mühendislik...
10 Mart 2015 Salı / 15:25