E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
GİSBİR
ARMACELL
STANDART POMPA
ETAP MARINE

Yeni ABB Mikro Şebeke Teknolojisi, Gemilerin Verimliliğini Artırıyor

Yeni ABB Mikro Şebeke Teknolojisi, Gemilerin Verimliliğini Artırıyor

9 Mart 2017 Perşembe / 14:06 | ÜRÜN
47. Sayı (Kasım-Aralık 2016)

ABB, gemiler için verimliliği ve üretkenliği artırmak amacıyla akıllı devre kesicilerden yararlanan yeni hepsi bir arada mikro şebeke çözümü sunuyor. Şirketin sektörde bir ilk olan yazılım tabanlı yenilikçi Emax 2 akıllı devre kesicisi, yeni nesil gemilerin enerjiden tasarruf etmesini kolaylaştırıyor.

ABB alçak gerilim açık tip devre kesicilerin küresel ürün müdürü Giuseppe Scali, “Modern gemiler, gücün mümkün olan en iyi şekilde yönetilmesi için yenilikçi çözümlere ihtiyaç duyan, ada halindeki mikro şebekelerdir. ABB’nin hepsi bir arada koruma ve denetleme çözümü bunu, tüm yazılım ve bilgiyi deniz uygulamaları için tasarlanmış bir akıllı devre kesicinin içine yerleştirerek yapıyor” diyor.

Yeni nesil gemiler, mevcut güç dağıtımı zorluklarını aşmak için daha gelişmiş mikro şebeke teknolojileri kullanacak. Uluslararası Denizcilik Organizasyonu (IMO), tüm gemilerde enerji yönetimi daha iyi sağlandığında güç tüketiminin ve CO2 emisyonunun yüzde 10’a kadar azalacağını öngörüyor. Bir gemideki elektrik dağıtımı, birden çok güç jeneratörü ve enerji depolama sistemini bağlayan, ada halindeki bir mikro şebekedir ve yönlü güç akışlarını genellikle iletim hatlarını yok sayarak yönetir. Gemiler elektrik sistemini korumak, bağlamak ve denetlemek için akıllı teknolojiler kullanarak daha etkili ve verimli bir şekilde çalışabilir.

ABB’nin Emax 2 alçak gerilim devre kesicisi, sektördeki ilk akıllı devre kesici olma özelliğini taşıyor. İçerdiği bağlanabilirlik ve güç yönetimi yazılımı, kapsamlı bir enerji yönetimi çözümü sunuyor. Emax 2’nin yük profili optimizasyon işlevleri, CO2 emisyonlarını ve yakıt maliyetlerini azaltıyor. Ayrıca Emax 2, geleneksel kurulumlara göre yüzde 25 daha küçük ve önemli oranda daha hafif olduğundan gemi inşaat mühendislerine temel bir avantaj sağlıyor. Yenilikçi devre kesici, tüm koşullar altında üretkenliği en üst düzeye çıkarmak için gelişmiş uyarlanabilir koruma kullanarak geminin iş açısından kritik yüklerini ve jeneratörlerini koruyor.

Yedekli aktüatörler ve iletişim modülleri içeren Emax 2, elektrikli sistemlerin güvenilirliğini yeni seviyelere taşıyor. ABB’nin çözümü, elektrik arızalarını önlemek, algılamak ve izole etmek için hem iletişim veri yolu hem de elektrik bağlantılarını kullanan tek çözüm. Benzersiz “dijital bölge seçiciliği” işlevi, arıza bölgesini daha hızlı bir şekilde doğru olarak belirliyor ve arızayı besleyen güç kaynağını daha erken kesiyor. Sonuç olarak, elektriksel koruma daha güçlü oluyor ve yüksek maliyetli sistem çökmeleri daha etkin şekilde önleniyor.

ABB’nin koruma ve bağlantı işlerinin küresel endüstri bölüm müdürü Alberto Pagano, “Akıllı cihazlar gemi mikro şebekelerini etkili bir şekilde çalıştırmada giderek daha önemli bir rol oynayacak. Gemiler için üretim dışı zamanın finansal maliyeti de bir etken. Tipik bir sondaj gemisi, işletme duruş süresi nedeniyle yılda 12 milyon USD zarara neden olabilir” şeklinde konuşuyor.

ABB’nin hepsi bir arada koruma ve denetim mikro şebeke çözümü, gelecekte gemilerin ihtiyaç duyacağı verimlilik, sistem güvenilirliği, yakıt maliyeti ve gerekli alan iyileştirmelerini sunuyor.

ABB; kamu hizmetleri, sanayi, ulaşım ve altyapı alanlarında faaliyet gösteren müşterilerin performansını artırırken, çevre üzerindeki etkilerini azaltan güç ve otomasyon teknolojilerinin dünyada önde gelen üreticileri arasında yer alıyor. ABB Grubu yaklaşık 100 ülkede, 135 bin çalışanıyla faaliyet gösteriyor.
 

İlginizi çekebilir...

Ayvaz Eksenel Metal Kompansatörler

....
17 Mayıs 2017 Çarşamba / 11:35

CNC Teknolojilerinde Dokunmatik Ekran Dönemi

Dünyanın önde gelen makine üreticilerine CNC ürünleri ve çözümleri sağlayan Mitsubishi Electric, yeni nesil M80 ve M800 serisi CNC kontrol ünitelerini...
17 Mayıs 2017 Çarşamba / 11:34

Askaynak by Harris'ten Kaynak ve Sert Lehimleme Ekipmanları

Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak, kaynak ve sert lehimeleme pazarında Model 555 ile fark yaratıyor. Askaynak by Harris markasıyla satışa sunulan v...
7 Mart 2017 Salı / 11:12