E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Gemi Mühendisliği Zirvesi

Gemi Mühendisliği Zirvesi

21 Mayıs 2015 Perşembe / 17:53 | HABERLER
38. Sayı (Mayıs-Haziran 2015)

Yıldız Teknik Üniversitesi Denizcilik Kulübü tarafından bu yıl 3.’sü düzenlenen Gemi Mühendisliği Zirvesi, 7-8 Nisan tarihlerinde, sektörün tüm bileşenlerini biraraya getirdi…Yıldız Teknik Üniversitesi Denizcilik Kulübü’nün organize ettiği Gemi Mühendisliği Zirvesi, bu yıl 3. kez 7-8 Nisan tarihlerinde düzenlendi. Geçmişten günümüze sektörün tüm ayrıntılarının, gelişmelerinin, projelerinin konuşulduğu; öğrencilerin ve davetlilerin özel sorularının yanıtlandığı zirveye sektörün önemli isimleri katıldı. Sektördeki öncü firmalar; sektörün son durumu, yapılan önemli işler ve diğer konularda öğrencileri aydınlattı.
Zirvede konuşan Gemi Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Davut Kul, gemi inşa sanayii hakkında önemli bilgiler verip tecrübelerini paylaştı. “Gemi Endüstrisinde Dün, Bugün ve Yarın” panelinde söz alan Davut Kul, “Bir gemi inşaacı işsiz kalmaz. Elektrik donanımını biliyor, inşaayı biliyor, makineyi biliyor, planlamayı biliyor, tasarımı biliyor, sonuç olarak bu kadar vasıfla kendine uygun bir alanda çalışabilir” sözleriyle öğrencilerin dikkatini çekerken, sektörün çalışkan, öğrenmeye açık kişilere ihtiyacı olduğunu belirtti. 


Gemi Mühendisleri Odası Başkanı Sinem Dedetaş ise GMO’dan ve GMO’nun yaptığı faaliyetlerden ve eğitimlerden bahsetti.


ClassNK’den İlhan Aksoy, sektörden ve yapılan işlerden bahsettiği konuşmasında, sörvey ve audit hizmetleri, plan onay ofisi ve ETAS Servisi hizmetlerini anlattı. DNV-GL’den Akif Tuna; gemi, enerji, petrol gibi alanlarda yaptıkları projelerden, kullandıkları teknolojilerden ve kurallarından söz ederken dünya medyasında yer alan bazı çalışmalardan bahsetti.


Türk Loydu’ndan İlker Karpuz ise klaslama kuruluşlarının yaptığı işlerden ve Türk Loydu’nun faaliyetleri ve eğitim çalışmaları hakkında bilgi verdi. Rina’dan Volkan Koçyiğit de yaptıkları projelerden örnekler vererek şirketi tanıttı.

Zirvede, Kıyı Yapıları ve Tersaneler Genel Müdür Yardımcısı Ömer Coşkun da Türkiye’deki yeni inşa faaliyetleri hakkında bilgiler vererek öğrencilerin sorularını yanıtladı. Sulzer Motor Fabrikası kurucusu Ali Can ise Pendik Tersanesi’nden, yaptıkları ilk gemiden, Sulzer Motor Farikası’ndan ve gemi sanayisinin dünü-bugününden söz etti. 


Gemi İnşaa Sanayicileri Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Özokutucu, sektör ve sektörün nasıl kalkındırılması gerektiği hakkında konuşurken; Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Dursun Alkan da gemi inşa sanayiinin, dünü-bugünü ve yarını hakkında konuşarak öğrencilerin sorularına yanıt verdi.


Beşiktaş Shipyard’dan Salih Bostancı, Beşiktaş Tersanesi hakkında bilgi vererek projelerini anlatırken, tersanede yapımı devam eden sismik gemiler hakkında bilgi verdi. Davut Kul ise Selah Tersanesi’nden ve yapılan kimyasal tanker projelerinden bahsetti.


Sedef Tersanesi’nden Bora Karasu, tersaneyi ve devam eden projelerini anlatırken, Loça Mühendislik’ten Ozan Yeşilköy ve Hidayet Çetin de Loça Mühendislik’in yaptığı çalışmaları anlattı.
Gemi ve Yat İhracatçıları Bir-liği’ni temsil eden Prof. Dr. Mustafa İnsel, günümüz gemi inşaatı ve sorunlarından bahsederek sorulara cevap verdi.


Sunrise Yatch’tan Ahmet Ünver, Sirena Marine’den Ensar Çabuk ve Soyaslan Yatch’tan Turhan Soyaslan, firmaları hakkında bilgi verip yaptıkları projelerden bahsederken; Artı Dizayn’dan Serdar Yaraş, Delta Dizayn’dan Dirim Şener ve Seft Dizayn’dan Ferdi Çiçek, gemi tasarımı konusunda öğrencileri bilgilendirdi.
Mesh Mühendislik’ten Levent Kaydıhan, Anova Mühendislik’ten Mustafa Gelişli, Milper Pervane Teknolojileri’nden ise Mustafa Alvar, firmaları ve yaptıkları çalışmaları anlattı. İMEAK Deniz Ticaret Odası’ndan Tansel Timur da yeni inşa faaliyetleri hakkında bilgi vererek öğrencilerin sorularını yanıtladı.
Suntay’dan Haluk Suntay, yaptıkları projelerle ilgili öğrencilere bilgi verirken; Gemak Tersanesi’nden Çağatay Tanyolaç, tersane hakkında bilgi vererek yaptıkları gemi onarım çalışmaları, köprü ayakları projesi ve Coca Cola’ya yapılan CO2 taşımak için kullanılacak tanker projesini anlattı.


Ada Tersanesi’nden Merve Yıldız da Ada Tersanesi’ni tanıtıp bir planlama mühendisi olarak işini anlattı ve tecrübelerini paylaştı. Öğrencilerin de sorularını yanıtsız bırakmayan Yıldız, bir soru üzerine sektörde kadın olmanın zorluklarını, artılarını, eksilerini anlattı. Yıldız konuşmasında daha çok planlamanın önemine vurgu yaptı.


Zirvenin kapanış konuşmasını yapan Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bahri Şahin, bu tip etkinliklerin hem öğrenciler hem de sektör için önemli olduğunu belirtti. 


İlginizi çekebilir...

TÜRKLİM 4. Ekonomi ve Lojistik Zirvesi'nde

Türkiye Liman İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı M. Hakan Genç'in konuşmacı olarak yer aldığı '4. Ekonomi ve Lojistik Zirvesi', ...
2 Mayıs 2019 Perşembe / 13:21

Mare Forum'da Denizciliğin Geleceği Ele Alındı

Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) ile Mare Forum ortaklığında Tuzla Radisson Blu Hotel & Spa'da düzenlenen 6. Mare Forum İstanbul 20...
29 Nisan 2019 Pazartesi / 17:41

KOSDER Denizcilik Sektöründe Bir İlki Gerçekleştirdi

Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER) '˜İş Dünyasında NLP' konulu seminer düzenleyerek denizcilik sektöründe bir ilki gerçekleş...
11 Nisan 2019 Perşembe / 17:27

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.