E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Uluslararası Denizcilik Zirvesi, İstanbul'da Yapıldı

Uluslararası Denizcilik Zirvesi, İstanbul'da Yapıldı

30 Mart 2018 Cuma / 11:52 | HABERLER
55. Sayı (Mart-Nisan 2018)
16 kez okundu

Bu yıl ilk kez düzenlenen Uluslararası Denizcilik Zirvesi, 17 Mart 2018 Cumartesi günü Çırağan Palace Kepminski Otel’de yapıldı. Başbakan Binali Yıldırım’ın himayelerinde; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Zirve’de denizcilik sektörünün öncü isimleri bir araya geldi.

Uluslararası Denizcilik Zirvesi’ne Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Uluslararası Denizcilik Örgütü Genel Sekreteri Kitack Lim, Dünya Denizcilik Üniversitesi Rektörü Cleopatra Doumbia Henry ve sektörün önde gelenleriyle çok sayıda davetli katıldı. Alanında uzman 30 ismin konuşmacı olarak yer aldığı Zirve’de; “dünya denizciliğinin geldiği nokta”, “denizcilikte küresel trendler ve dijital dönüşüm” ile “denizin öncelikli alanı çevre” oturumları gerçekleştirildi.

Zirve’de konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Boğazlarda ve sahil şeritlerinde kurulacak yerli ve milli gemi trafik sisteminin bitme noktasına geldiğini söyledi. Yıldırım, bu sistemle denizde seyreden gemilerin uzaktan kumandayla izleneceğini, oluşabilecek risklere karşı müdahale yapılabileceğini belirtti.

Türkiye’nin dünyada savaş gemisini milli olarak tasarlayan, inşa eden ve hizmete alan 10 ülke arasında yer aldığını belirten Başbakan Yıldırım, “Bu gemiler, sadece deniz kuvvetlerimizin ihtiyacını değil, dost ülkelerin ihtiyacını da karşılamaktadır. Hücum gemilerinden denizaltı projesine, sismik araştırma gemilerine kadar birçok projenin yapımı gerçekleşiyor. Artık Türkiye gerek ticaret gemisi, gerekse askeri amaçlı gemi yapımında her türlü tecrübeye ve yetkinliğe sahiptir. Ürettiğimiz yeni ve yerli teknolojiye sahip ürünlerle dünya pazarlarında söz sahibi olan ülkeler arasında yerimizi alıyoruz” diye konuştu.

Denizciliği geliştirmek için son 15 yılda bazı tedbirler aldıklarını, bunlardan bir tanesinin özellikle denizde toplu taşımacılığı artırmaya yönelik yakıtta vergilerin kaldırılması olduğunu ifade eden Yıldırım, “Vergisiz yakıt kullanımında en büyük pay yüzde 45’le yolcu gemileri ve feribotların, ardından yüzde 26’lık payla balıkçı tekneleri geliyor. Yatlara destek sadece yüzde 3, o da ticari amaçla çalışan teknelere, özel yatlara değil” dedi.


 


İlginizi çekebilir...

Pompa ve Hidrofor Teknolojilerinde Sınırları Aşan Tecrübe: ETNA

Cezayir'de petrol ve doğalgaz yatakları bölgesinde kurulu EPF'lerde ( erken üretim petrol tesisleri ) acil yangın söndürme aracı olarak Hızır ...
30 Ocak 2019 Çarşamba / 14:45

Sefine Tersanesi'nden Bir ilk: İki Gemi Art Arda Denize İndirildi

Sefine Tersanesi, 29 Aralık Cumartesi günü, Norveçli müşterisi DESS Aquaculture firmasına ait 'Aqua Maløy' ve 'Aqua SPA' isimli iki g...
16 Ocak 2019 Çarşamba / 15:27

SEYAD, 2019 Yılı Mali Genel Kurulunu Gerçekleştirdi

Sektörel Yayıncılar Derneği (SEYAD), 2019 yılı Mali Genel Kurul toplantısını 5 Ocak 2019 tarihinde gerçekleştirdi....
14 Ocak 2019 Pazartesi / 09:37


©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.