E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
ARMACELL
GİSBİR
STANDART POMPA

Uluslararası Denizcilik Zirvesi, İstanbul'da Yapıldı

Uluslararası Denizcilik Zirvesi, İstanbul'da Yapıldı

30 Mart 2018 Cuma / 11:52 | HABERLER
55. Sayı (Mart-Nisan 2018)
298 kez okundu

Bu yıl ilk kez düzenlenen Uluslararası Denizcilik Zirvesi, 17 Mart 2018 Cumartesi günü Çırağan Palace Kepminski Otel’de yapıldı. Başbakan Binali Yıldırım’ın himayelerinde; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Zirve’de denizcilik sektörünün öncü isimleri bir araya geldi.

Uluslararası Denizcilik Zirvesi’ne Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Uluslararası Denizcilik Örgütü Genel Sekreteri Kitack Lim, Dünya Denizcilik Üniversitesi Rektörü Cleopatra Doumbia Henry ve sektörün önde gelenleriyle çok sayıda davetli katıldı. Alanında uzman 30 ismin konuşmacı olarak yer aldığı Zirve’de; “dünya denizciliğinin geldiği nokta”, “denizcilikte küresel trendler ve dijital dönüşüm” ile “denizin öncelikli alanı çevre” oturumları gerçekleştirildi.

Zirve’de konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Boğazlarda ve sahil şeritlerinde kurulacak yerli ve milli gemi trafik sisteminin bitme noktasına geldiğini söyledi. Yıldırım, bu sistemle denizde seyreden gemilerin uzaktan kumandayla izleneceğini, oluşabilecek risklere karşı müdahale yapılabileceğini belirtti.

Türkiye’nin dünyada savaş gemisini milli olarak tasarlayan, inşa eden ve hizmete alan 10 ülke arasında yer aldığını belirten Başbakan Yıldırım, “Bu gemiler, sadece deniz kuvvetlerimizin ihtiyacını değil, dost ülkelerin ihtiyacını da karşılamaktadır. Hücum gemilerinden denizaltı projesine, sismik araştırma gemilerine kadar birçok projenin yapımı gerçekleşiyor. Artık Türkiye gerek ticaret gemisi, gerekse askeri amaçlı gemi yapımında her türlü tecrübeye ve yetkinliğe sahiptir. Ürettiğimiz yeni ve yerli teknolojiye sahip ürünlerle dünya pazarlarında söz sahibi olan ülkeler arasında yerimizi alıyoruz” diye konuştu.

Denizciliği geliştirmek için son 15 yılda bazı tedbirler aldıklarını, bunlardan bir tanesinin özellikle denizde toplu taşımacılığı artırmaya yönelik yakıtta vergilerin kaldırılması olduğunu ifade eden Yıldırım, “Vergisiz yakıt kullanımında en büyük pay yüzde 45’le yolcu gemileri ve feribotların, ardından yüzde 26’lık payla balıkçı tekneleri geliyor. Yatlara destek sadece yüzde 3, o da ticari amaçla çalışan teknelere, özel yatlara değil” dedi.


 


İlginizi çekebilir...

Sefine Tersanesi 500. Geminin Tamirini Kutluyor

Sefine Tersanesi, 500. gemi tamirini yaparak şirket için önemli bir kilometre taşına ulaştı....
26 Temmuz 2018 Perşembe / 15:41

SMM Hamburg, 4-7 Eylül 2018'de Yapılacak

Almanya'nın Hamburg kentinde düzenlenen dünyanın en önemli denizcilik fuarlarından SMM Hamburg, 4-7 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilec...
26 Temmuz 2018 Perşembe / 14:57

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Türk Loydu Arasında Yeni Dönem

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Türk Loydu arasında işbirliği imkanlarının ve alanlarının genişletilmesi, yeni çalışmalarda ikili iş ilişkilerin üst s...
26 Temmuz 2018 Perşembe / 14:53