E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
ARMACELL
STANDART POMPA
GİSBİR
ETAP MARINE

Koster Filosu Yenileme Projesi Toplantıları Yapıldı

Koster Filosu Yenileme Projesi Toplantıları Yapıldı

30 Mart 2018 Cuma / 11:22 | HABERLER
55. Sayı (Mart-Nisan 2018)
148 kez okundu

Koster Filosu Yenilenmesi Projesinin konuşulduğu toplantıların ilki 25 Ocak 2018 tarihinde DTO Meclis Salonu’nda, ikincisi ise 5 Şubat 2018 tarihinde Piri Reis Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

DTO Meclis Salonu’nda yapılan ilk toplantıya, İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, Türkiye Denizcilik Sektör Meclis Başkanı Erol Yücel, TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete, Türkiye Denizcilik Fedarasyonu Başkanı Erkan Dereli ve sektör temsilcileri katıldı.

Toplantıda, “Hurda Destekleme Primi ile Koster Filosunun Yenilenmesi Projesi” konuşuldu. İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan yaptığı sunumla projenin finansmanı, şartları ve projeden yararlanacak gemiler hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Projeden faydalanmanın temel şartının hurdaya gemi verilmesi olduğunu vurgulayan Kalkavan, gemi arzını artırmadan ve navlun piyasasını bozmadan hurdaya gemi vermenin projeden fayda sağlamanın ana şartı olduğunu dile getirdi. 

Gemi inşa yan sanayisinin gelişmesi ve istihdam sağlanması amacıyla proje şartlarından birinin de gemilerin Türkiye’de inşa edilmesi olduğunu söyleyen Kalkavan, projeyle yapılacak gemilerin çok maliyetli olmayacağını, yakıt tasarrufu sağlayan ekolojik gemilerin inşa edileceğini belirtti.

Piri Reis Üniversitesi’nde yapılan ikinci toplantı ise daha geniş bir katılımla gerçekleştirildi. Toplantı, İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan’ın Başkanlığında, TOBB Türkiye Denizcilik Meclisi Başkanı Erol Yücel ve Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan’ın ortak moderatörlüğünde yapıldı.

Katılımcıların da söz alarak soru, görüş ve değerlendirmeleriyle katkıda bulunduğu toplantı yaklaşık 3 saat sürdü. Metin Kalkavan, yine projenin stratejik öneminin ayrıntılarıyla ortaya konduğu, gemi sahibi ve işletmecilerine, tersanelere, gemi geri dönüşüm ve yan sanayi sektörüne ve nihayetinde cari açığa etki ve devlet gelirlerine katkı bakımından ülke ekonomisi için sağlayacağı yararların rakamlarla açıklandığı bir sunum yaptı.


 

İlginizi çekebilir...

İMEAK DTO'nun Yeni Başkanı Tamer Kıran

İMEAK Deniz Ticaret Odası, 8 Nisan Pazar günü Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde yapılan seçimle yeni Başkanını Seçti....
29 Mayıs 2018 Salı / 12:02

Deniz Ticareti Emisyonları 2050 İtibariyle En Az Yüzde 50 Azaltılacak

Londra'da 170'den fazla ülke, deniz taşımacılığı emisyonlarını 2050 yılına kadar 2008 düzeyine göre yüzde 50 azaltma konusunda ortak karara va...
29 Mayıs 2018 Salı / 11:57

Prüftechnik Türkiye, Hizmetlerini Artırıyor

Almanya'da 1972 yılında kurulan Prüftechnik'in dünya genelinde 18 ülkede şubesi var....
29 Mayıs 2018 Salı / 11:55