E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
ARMACELL
STANDART POMPA
GİSBİR

Koster Filosu Yenileme Projesi Toplantıları Yapıldı

Koster Filosu Yenileme Projesi Toplantıları Yapıldı

30 Mart 2018 Cuma / 11:22 | HABERLER
55. Sayı (Mart-Nisan 2018)

Koster Filosu Yenilenmesi Projesinin konuşulduğu toplantıların ilki 25 Ocak 2018 tarihinde DTO Meclis Salonu’nda, ikincisi ise 5 Şubat 2018 tarihinde Piri Reis Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

DTO Meclis Salonu’nda yapılan ilk toplantıya, İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, Türkiye Denizcilik Sektör Meclis Başkanı Erol Yücel, TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete, Türkiye Denizcilik Fedarasyonu Başkanı Erkan Dereli ve sektör temsilcileri katıldı.

Toplantıda, “Hurda Destekleme Primi ile Koster Filosunun Yenilenmesi Projesi” konuşuldu. İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan yaptığı sunumla projenin finansmanı, şartları ve projeden yararlanacak gemiler hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Projeden faydalanmanın temel şartının hurdaya gemi verilmesi olduğunu vurgulayan Kalkavan, gemi arzını artırmadan ve navlun piyasasını bozmadan hurdaya gemi vermenin projeden fayda sağlamanın ana şartı olduğunu dile getirdi. 

Gemi inşa yan sanayisinin gelişmesi ve istihdam sağlanması amacıyla proje şartlarından birinin de gemilerin Türkiye’de inşa edilmesi olduğunu söyleyen Kalkavan, projeyle yapılacak gemilerin çok maliyetli olmayacağını, yakıt tasarrufu sağlayan ekolojik gemilerin inşa edileceğini belirtti.

Piri Reis Üniversitesi’nde yapılan ikinci toplantı ise daha geniş bir katılımla gerçekleştirildi. Toplantı, İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan’ın Başkanlığında, TOBB Türkiye Denizcilik Meclisi Başkanı Erol Yücel ve Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan’ın ortak moderatörlüğünde yapıldı.

Katılımcıların da söz alarak soru, görüş ve değerlendirmeleriyle katkıda bulunduğu toplantı yaklaşık 3 saat sürdü. Metin Kalkavan, yine projenin stratejik öneminin ayrıntılarıyla ortaya konduğu, gemi sahibi ve işletmecilerine, tersanelere, gemi geri dönüşüm ve yan sanayi sektörüne ve nihayetinde cari açığa etki ve devlet gelirlerine katkı bakımından ülke ekonomisi için sağlayacağı yararların rakamlarla açıklandığı bir sunum yaptı.


 


İlginizi çekebilir...

Türk Denizcilik Sektörü Anadolu Sigorta Güvencesinde

Sunduğu denizcilik sigortası ürünleriyle yıllardır ticari yük gemilerinin yanı sıra özel ve ticari amaçlı gezinti tekneleri, tekne inşaat/yenileme pro...
18 Ekim 2018 Perşembe / 15:56

Kastamonu Entegre, Japon Oshima Tersanesi'ne İnşa Ettirdiği Gemiyi Teslim Aldı

Ağaçtan üretilen panel sektörünün dünya çapındaki aktörlerinden Kastamonu Entegre, dünyanın en önemli tersanelerinden Japon Oshima Tersanesi ile yaptı...
18 Ekim 2018 Perşembe / 15:54

Mas Grup Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ürek Oldu

Pompa ve pompa sistemlerinde Türkiye'nin yerli sermayeli en büyük üreticilerinden Mas Grup'ta Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardım...
18 Ekim 2018 Perşembe / 15:51