Koster Filosu Yenileme Projesi Toplantıları Yapıldı

E-Bültene Abone Olun!

x

Dergimizle ilgili e-bültenleri almak için lütfen e-posta adresinizi yazınız:

 


E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Koster Filosu Yenileme Projesi Toplantıları Yapıldı

Koster Filosu Yenileme Projesi Toplantıları Yapıldı

30 Mart 2018 Cuma / 11:22 | HABERLER
55. Sayı (Mart-Nisan 2018)
5 kez okundu

Koster Filosu Yenilenmesi Projesinin konuşulduğu toplantıların ilki 25 Ocak 2018 tarihinde DTO Meclis Salonu’nda, ikincisi ise 5 Şubat 2018 tarihinde Piri Reis Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

DTO Meclis Salonu’nda yapılan ilk toplantıya, İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, Türkiye Denizcilik Sektör Meclis Başkanı Erol Yücel, TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete, Türkiye Denizcilik Fedarasyonu Başkanı Erkan Dereli ve sektör temsilcileri katıldı.

Toplantıda, “Hurda Destekleme Primi ile Koster Filosunun Yenilenmesi Projesi” konuşuldu. İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan yaptığı sunumla projenin finansmanı, şartları ve projeden yararlanacak gemiler hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Projeden faydalanmanın temel şartının hurdaya gemi verilmesi olduğunu vurgulayan Kalkavan, gemi arzını artırmadan ve navlun piyasasını bozmadan hurdaya gemi vermenin projeden fayda sağlamanın ana şartı olduğunu dile getirdi. 

Gemi inşa yan sanayisinin gelişmesi ve istihdam sağlanması amacıyla proje şartlarından birinin de gemilerin Türkiye’de inşa edilmesi olduğunu söyleyen Kalkavan, projeyle yapılacak gemilerin çok maliyetli olmayacağını, yakıt tasarrufu sağlayan ekolojik gemilerin inşa edileceğini belirtti.

Piri Reis Üniversitesi’nde yapılan ikinci toplantı ise daha geniş bir katılımla gerçekleştirildi. Toplantı, İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan’ın Başkanlığında, TOBB Türkiye Denizcilik Meclisi Başkanı Erol Yücel ve Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan’ın ortak moderatörlüğünde yapıldı.

Katılımcıların da söz alarak soru, görüş ve değerlendirmeleriyle katkıda bulunduğu toplantı yaklaşık 3 saat sürdü. Metin Kalkavan, yine projenin stratejik öneminin ayrıntılarıyla ortaya konduğu, gemi sahibi ve işletmecilerine, tersanelere, gemi geri dönüşüm ve yan sanayi sektörüne ve nihayetinde cari açığa etki ve devlet gelirlerine katkı bakımından ülke ekonomisi için sağlayacağı yararların rakamlarla açıklandığı bir sunum yaptı.


 


İlginizi çekebilir...

'Denizin İncileri'ni Üniversiteli Gençler Tasarlayacak

Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği'nin her yıl organize ettiği ve artık gelenekselleşen ''8. Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışmas...
4 Ocak 2019 Cuma / 10:22

Kumport, Limancılık Sektörünün İlk Sürdürülebilirlik Raporunu Yayınladı

Türkiye'nin en büyük üç konteyner limanından biri olan Kumport, sürdürülebilirlik raporunu yayınladı......
4 Ocak 2019 Cuma / 09:58

Port Akdeniz'de RO-RO Seferleri Başlayacak

Port Akdeniz '' Antalya Limanı, konteyner, genel kargo & dökme kargo, proje kargo ve kruvaziyer gemilerine kendi kılavuzluk teşkilatı ile aynı...
26 Aralık 2018 Çarşamba / 15:02

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.