E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
STANDART POMPA
ARMACELL
GİSBİR

Deniz Ticaret Gemilerinde Geleceğin Teknolojileri Tartışıldı

Deniz Ticaret Gemilerinde Geleceğin Teknolojileri Tartışıldı

30 Mart 2018 Cuma / 12:10 | HABERLER
55. Sayı (Mart-Nisan 2018)
265 kez okundu

Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR), Teknopark/İstanbul Konferans Salonu’nda “Deniz Ticaret Gemilerinde Geleceğin Teknolojileri” başlıklı çalıştaya ev sahipliği yaptı. Çalıştaya katılan sektör profesyonelleri, geleceğin deniz ticaret gemilerini ve geleceğe ilişkin teknolojik beklentileri için 19 bildiri sundu. Çalıştayda ayrıca Türk deniz gücünün 21. yüzyıl vizyonu stratejik ve teknolojik açılardan ele alınarak, geleceğe ışık tutacak görüşler paylaşıldı...

Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR), denizcilik gücünün alt alanlarını incelemeye ve Türkiye’nin denizcileşmesine yeni fikirler üreterek katkı sağlamaya devam ediyor. KUDENFOR, 24 Ocak 2018 tarihinde Teknopark/İstanbul Konferans Salonu’nda “Deniz Ticaret Gemilerinde Geleceğin Teknolojileri” konulu çalıştaya ev sahipliği yaptı. Kurulduğu günden bu yana denizcilik alanında akademik/bilimsel yaklaşımlar geliştirerek, “halkımız ve devletimizle denizcileşmek” idealine hizmet etmek prensibiyle yapılan seri çalıştayların 11.’sinde, deniz teknolojileri sektörüne katkı sağlayan tüm paydaşlar bir araya geldi.

Çalıştaya, deniz gücünün temel unsurları olan Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlıkları ile deniz dünyasına hizmet veren birçok önemli teknoloji firması, denetim kuruluşu, üniversite, Türk deniz ticaret filosunun temsilcileri, tersane yöneticileri, emekli amiraller ve deniz subayları katıldı. Deniz teknolojileri sektörüne katkı sağlayan tüm paydaşların katıldığı çalıştayda, Türk deniz gücünün 21. yüzyıl vizyonu stratejik ve teknolojik açılardan ele alınarak, geleceğe ışık tutacak görüşler paylaşıldı. Panel, “Geleceğin Deniz Dünyası ve Teknolojileri?”, “Geleceğin Gemilerinde Tahrik Sistemleri?”, “Akıllı Sistemler ve Dönüşüm Yönetimi” ve “21. Yüzyılda Gemi İnşa Teknolojileri” başlıklarıyla dört oturumda düzenlendi.

Çalıştayın ev sahipliğini yapan KÜDENFOR direktörü Amiral Cem Gürdeniz açılış konuşmasında, günümüzde öne çıkan yapay zekâ (artificial intelligence), artırılmış gerçeklik (augmented reality), blokzinciri (blockchain), drone’lar, nesnelerin interneti (internet of things), robotlar, sanal gerçeklik (virtual reality), 3 boyutlu baskı (3d printing) gibi yükselen teknolojilerin dördüncü sanayi devrimini ileriye taşıdığına ve deniz dünyası üzerine olan etkilerine vurgu yaptı.

Çalıştayın ilk paneli “Geleceğin Deniz Dünyası ve Teknolojileri?” başlığı altında dört sunum ile gerçekleşti. Bu sunumlarda tersanelerin ve armatörlerin gelecek dönemde ihtiyacı olacak teknolojiler tartışıldı. Türk Loydu, deniz teknoloji firmalarına deniz teknolojilerinin geleceğine ilişkin teknoloji öngörülerini paylaştı. Katılımcılara ayrıca girişimcilik ve inovasyon yönetimi konularında bilgi verildi.

“Geleceğin Gemilerinde Tahrik Sistemleri?” başlığıyla yürütülen ikinci panelde, STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. tarafından deniz platformlarında kullanılacak tahrik sistemlerine ilişkin bilgilendirme yapıldı. Panelin devamında ise LNG’nin ticaret gemilerinde yakıt olarak kullanılması ve bunun teknolojik gelişmeler üzerine olan etkisi üç sunum ile derinlemesine tartışıldı.

“Akıllı Sistemler ve Dönüşüm Yönetimi” başlığı altında yapılan üçüncü panel, altı ayrı sunum ile gerçekleşti. Sunumlarda insansız ve akıllı gemilerin geleceğine ilişkin öngörü ve değerlendirmeler paylaşıldı. Deniz sanayinde artırılmış gerçeklik uygulamaları, insansız sualtı cihazları ve akıllı sistemlere ilişkin denizcilik eğitimi planlaması gibi başlıklarda geleceğe ışık tutacak tartışmalar gerçekleştirildi.

Dördüncü ve son panel olan “21. Yüzyılda Gemi İnşa Teknolojileri” dört sunum ile yapıldı. Gemi İnşa Sanayinde Uluslararası Rekabetçilik ve Pazar Analizleri ile Geleceğin Gemileri için Gemi Dizayn Teknolojileri ve Gemilerde Form ve Sevk Optimizasyonu konuları tartışıldı. Gemi inşa sanayinde rekabetçiliğin ve ekonomik kazancın artırılması için çeşitli yol haritaları önerildi. Bu anlamda Gemi inşa sanayinin “Stratejik Sektörler” arasına alınmasının teknolojik seviyemizin artırılmasına ve istihdama katkı sağlayacağı dile getirildi.


 


İlginizi çekebilir...

Sefine Tersanesi 500. Geminin Tamirini Kutluyor

Sefine Tersanesi, 500. gemi tamirini yaparak şirket için önemli bir kilometre taşına ulaştı....
26 Temmuz 2018 Perşembe / 15:41

SMM Hamburg, 4-7 Eylül 2018'de Yapılacak

Almanya'nın Hamburg kentinde düzenlenen dünyanın en önemli denizcilik fuarlarından SMM Hamburg, 4-7 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilec...
26 Temmuz 2018 Perşembe / 14:57

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Türk Loydu Arasında Yeni Dönem

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Türk Loydu arasında işbirliği imkanlarının ve alanlarının genişletilmesi, yeni çalışmalarda ikili iş ilişkilerin üst s...
26 Temmuz 2018 Perşembe / 14:53