E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
GİSBİR
ARMACELL
STANDART POMPA

Akdeniz'in LNG ile Çalışan İlk Feribotu Sefine'den

Akdeniz'in LNG ile Çalışan İlk Feribotu Sefine'den

30 Mart 2018 Cuma / 12:02 | HABERLER
55. Sayı (Mart-Nisan 2018)
386 kez okundu

Son yıllarda, özellikle Norveç ve diğer Avrupa ülkelerine yaptığı başarılı yeni inşa teslimatlarıyla, Türkiye’nin en aktif tersaneleri arasında yer alan ve güçlü teknolojik altyapısı sayesinde de sektörün gelişimine yön veren Sefine Tersanesi, global ölçekli gemi inşa çalışmalarını son sürat sürdürüyor. 

İtalyan Caronte&Tourist SPA için Sefine Tersanesi tarafından inşa edilen M/F Elio, Sefine Tersanesi’nde düzenlenen bir törenle denize indirildi. 133.60 metre uzunluğunda ve 22 metre genişliğine sahip feribotla ilgili bilgi veren Sefine Tersanesi Yönetim Kurulu Danışmanı Süleyman Akın Tuzcuoğlu, “düşük yakıt tüketimi” önceliğiyle ürettikleri feribotun, ciddi bir çalışma sonucunda başarıyla suya indirildiğini kaydetti.

Akdeniz’de seyir yapacak ilk LNG tahrikli gemi unvanını taşıyan M/F Elio, çevre dostu projelere ağırlık veren Sefine Tersanesi’nin İtalya’ya ihraç ettiği ilk proje oldu.

Sefine Tersanesi’ne Çifte Ödül
Sefine Tersanesi, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) tarafından düzenlenen “İş Dünyasına Yön Verenler” ödül töreninde; kurumlar vergisi ve ihracat kategorilerinde iki ödül birden aldı. 26 Ocak tarihinde, Elegance Resort Otel’de gerçekleşen törene, Sefine Tersanesi adına İş Geliştirme Müdürü Selçuk Bakanoğlu katıldı. Sefine Tersanesi ödül töreninde; “Kurumlar Vergisi” alanında ikincilik ve “İhracat” alanında üçüncülük ödülleri aldı.

Sefine Tersanesi’nin Yeni Gurur Kaynağı: “UN MARMARA”
Gemi bakım ve onarımında marka olma yolunda ilerleyen Sefine Tersanesi, yeni yüzer havuzunda tamiri ve bakımı yapılan ilk gemisini ağırladı. UN Ro-Ro işletmeleri A.Ş., 193 metre uzunluğundaki “UN MARMARA” isimli geminin bakım ve onarımı için Sefine Tersanesi’ni seçti.

Sefine Tersanesi yöneticileri, müşterilerinin beklentilerini kalite, mükemmellik, işbirliği ve zamanında anahtar teslim ilkeleri ile en üst seviyede karşılamak olduğunu belirterek, yeni yüzer havuz yatırımı ile gemi tamir-bakım alanında da bölgenin lider tersanesi olmak amacıyla çalışmalarına devam edeceklerini dile getirdiler.

Sefine Tersanesi’nden Sektörün Gelişimi için “Merkezi Danışma Kurulu” Önerisi
Sefine Tersanesi, Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu tarafından düzenlenen, “Deniz Ticaret Gemilerinde Geleceğin Teknolojileri” başlıklı çalıştayda yer aldı. Çalıştay’a Sefine Tersanesi adına Yönetim Kurulu Danışmanı Süleyman Akın Tuzcuoğlu katılırken, Tuzcuoğlu sunumunda; ülkemizdeki tersanecilik sektörünün gelişimi adına önemli öneriler paylaştı.

Tersanecilik sektöründe rekabetin, tersane tarafından siparişi alınan projenin, istenilen süre ve kalitede, minimum maliyet ile üretilmesine dayandığını aktaran Tuzcuoğlu, “Bu işleri düşük maliyetlerde yapmak için işin istenen sürede ve kalitede yapılması gerekiyor. Türk tersanecilerinin geçmişine baktığınızda, şimdiye kadar verdiğimiz gemilerde bir seviyeye geldik. Maliyeti en çok pazar maliyeti belirliyor. Çözümleri üretmek için merkezi bir Ar-Ge kuruluşu oluşturulmalıdır. Herkes tersanesinde Ar-Ge sistemi kuruyor, ancak bunu genel olarak maliyeti düşürmek için yapıyor. Gelişmiş seviyedeki ülkelerin arasında girmek için bu konuda stratejiler geliştirilip, işbirlikleri yapılmalıdır” dedi.

Sektörde maliyete etki eden unsurları proje yönetimi, genel gider, işçilik, malzeme, ekipman ve sistem olarak sıralayan Tuzcuoğlu, sanayiüniversite iş birliğinin şu an istenen seviyede olmadığını belirterek, bunun daha da geliştirilmesi gerektiğini kaydetti.


 


İlginizi çekebilir...

Sefine Tersanesi 500. Geminin Tamirini Kutluyor

Sefine Tersanesi, 500. gemi tamirini yaparak şirket için önemli bir kilometre taşına ulaştı....
26 Temmuz 2018 Perşembe / 15:41

SMM Hamburg, 4-7 Eylül 2018'de Yapılacak

Almanya'nın Hamburg kentinde düzenlenen dünyanın en önemli denizcilik fuarlarından SMM Hamburg, 4-7 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilec...
26 Temmuz 2018 Perşembe / 14:57

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Türk Loydu Arasında Yeni Dönem

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Türk Loydu arasında işbirliği imkanlarının ve alanlarının genişletilmesi, yeni çalışmalarda ikili iş ilişkilerin üst s...
26 Temmuz 2018 Perşembe / 14:53