E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
STANDART POMPA
GİSBİR
SOY VALVE
MEGA TACHT TRANSPORT
ETAP MARINE
ARMACELL

Türk Loydu Vakfı Yüksek Danışma Kurulu Toplandı

Türk Loydu Vakfı Yüksek Danışma Kurulu Toplandı

31 Ocak 2018 Çarşamba / 14:05 | HABERLER311 kez okundu

Türk Loydu Vakfı’nın resmi senedi gereği planlanan “Yüksek Danışma Kurulu Toplantısı”, 20 Aralık Çarşamba günü Pendik Green Park Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıda, “Cumhuriyetimizin 100. yılında nasıl bir Türk Loydu görmek istiyoruz?” sorusuna yanıt arandı...

Türk Loydu Vakfı Yüksek Danışma Kurulu Toplantısı, 20 Aralık Çarşamba günü Pendik Green Park Otel’de gerçekleştirildi. Panama İstanbul Başkonsolosu Andres Gregorio Nunez, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Selçuk Sert, Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Serdar Demirel, DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, GİSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kıran, Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Bayrak, Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan ve denizcilik sektörünün önemli temsilcilerinin katıldığı toplantıda “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Nasıl Bir Türk Loydu Görmek İstiyoruz” konulu panel düzenlendi.

Toplantının açılış konuşmasını Türk Loydu Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu yaptı. Konuşmasında, Türk Loydu’nun dünyanın en büyük gemi siciline sahip Panama Denizcilik İdaresi tarafından Panama bayraklı gemilere hizmet vermek üzere yetkilendirilmesine değinen Melikoğlu, Türk Loydu’nun IACS üyeliği çalışmalarının da tüm engellemelere rağmen devam ettiğini belirtti.

Melikoğlu’nun konuşmasının ardından söz alan Panama İstanbul Başkonsolosu Andres Gregorio Nunez de Türk Loydu ile gerçekleştirdikleri işbirliğinin önemini anlattı. Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan ise denizcilik sektöründeki finansal gelişmelerden bahsetti.

Açılış konuşmalarının ardından Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Selçuk Sert, Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Serdar Demirel, DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, GİSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kıran, Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Bayrak, Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan ve Türk Loydu Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu’nun konuşmacı olduğu “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Nasıl Bir Türk Loydu Görmek İstiyoruz” konulu panele geçildi.

Panelde söz alan DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, Türk Loydu’nun 55 yıl önce büyük özverilerle kurulduğunu belirterek, “Türk Loydu’nun geleceğini çok parlak görüyorum. Türk Loydu’nun IACS üyesi olmasını çok önemli buluyorum. Dileğimiz karada ve denizde bütün yapıları sertifikalandırma yetisine sahip bir Türk Loydu görmek” dedi.

Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Serdar Demirel ise Türkiye’nin her alanda söz sahibi bir ülke olabilmesi için mutlaka güçlü bir donanmaya sahip olması gerektiğinin altını çizerek, “Projelerimiz artık basit projeler değil. Bundan böyle Türk Loydu’nu bu projelerin denetleyicisi olarak bizimle işbirliği içinde görmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Selçuk Sert de, “Türk Loydu milli klas kuruluşumuz. 2023’e vardığımızda Türk Loydu’nun IACS üyesi olma hedefini gerçekleştirmesini, Türk bayrağı dışında 17 bayrak tarafından yetkilendirilmiş Loydumuzun bunu iki katına çıkarmasını hayal ediyorum” dedi.


İlginizi çekebilir...

Deniz Ticaret Gemilerinde Geleceğin Teknolojileri Tartışıldı

Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR), Teknopark/İstanbul Konferans Salonu'nda 'Deniz Ticaret Gemilerinde Geleceğin Teknolojileri'...
30 Mart 2018 Cuma / 12:10

Sanmar'dan Yeni Sözleşme Kapsamında 42 Adet Rolls-Royce İtici Siparişi

Rolls-Royce, Türkiye'de uzun zamandır işbirliği içerisinde olduğu Sanmar Tersanesi ile Sanmar tarafından üretilecek römorkörler için itici sisteml...
30 Mart 2018 Cuma / 12:07

Akdeniz'in LNG ile Çalışan İlk Feribotu Sefine'den

Son yıllarda, özellikle Norveç ve diğer Avrupa ülkelerine yaptığı başarılı yeni inşa teslimatlarıyla, Türkiye'nin en aktif tersaneleri arasında ye...
30 Mart 2018 Cuma / 12:02