E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
ARMACELL
STANDART POMPA
GİSBİR

Sadun Boro Rotasında Türk Amatör Denizcisinin Eğitimi

Sadun Boro Rotasında Türk Amatör Denizcisinin Eğitimi

17 Kasım 2017 Cuma / 17:11 | HABERLER
53. Sayı (Kasım-Aralık 2017)

Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR), denizcilik alanında yaptığı çalıştaylara bir yenisini daha ekledi. Türk amatör denizciliğine katkı sağlayan tüm paydaşları bir araya getirerek, 1 Kasım 2017 tarihinde Rahmi M. Koç Müzesi Konferans Salonu'nda "Sadun Boro Rotasında Türk Amatör Denizcisinin Eğitimi" konulu bir çalıştaya ev sahipliği yaptı.

Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR), denizcilik alanında akademik/ bilimsel yaklaşımlar geliştirerek, “halkımız ve devletimizle denizcileşmek’’ idealine hizmet etmek prensibiyle yapılan seri çalıştayların 10.’suna ev sahipliği yaptı. KÜDENFOR, Rahmi M. Koç Müzesi Konferans Salonu’nda 1 Kasım 2017 günü “Sadun Boro Rotasında Türk Amatör Denizcisinin Eğitimi’’ konulu bir çalıştay düzenledi. Çalıştayda, Türk amatör denizciliğine katkı sağlayan tüm paydaşlar bir araya gelerek, Türk amatör denizcisinin eğitimi konusunu 12 bildiriyle tartıştı.

5 Haziran 2015 günü, sonsuzluk seyrine yolcu edilen, Türk amatör denizciliğinin duayeni, mavi uygarlık rotasının kaptanı Sadun Boro’nun doğum gününde 110 katılımcıyla yapılan çalıştaya, başta Sadun Boro’nun eşi Oda Boro ve kızı Deniz Kısmet Polat olmak üzere Türk Amatör denizciliğinin öncü dünya gezginleri, Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak, Türkiye’nin ilk okyanus yelkencilerinden Tolga Pamir, Türk medyasında amatör denizciliğin öncülüğünü yapan Hürriyet Gazetesi eski genel yayın yönetmenlerinden ve Sadun Boro dünya seyahatinin medya sponsoru Necati Zincirkıran, 8. Cumhurbaşkanı Merhum Turgut Özal’ın Baş Danışmanı ve çevreci Can Pulak katıldı.

Çalıştayın birinci oturumunda “Amatör Denizci Eğitiminin Bugünü”, ikinci oturumunda “Nasıl bir Amatör Denizci Eğitimi” son oturumda ise “Amatör Denizcinin Çevre Bilinci Eğitimi” ele alındı. Çalıştayda, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Deniz Ticaret Odaları, marinalar, su sporları kulüpleri ve sivil toplum örgütleriyle üniversitelerden katılan temsilciler tüm sorun alanlarının kamu temsilcileriyle derinlemesine ve karşılıklı tartışılmasına olanak sağlandı. Geleceğe yönelik kısa, orta ve uzun vadede alınması gereken pratik, uygulanabilir, denetlenebilir, basit, etkin ve ekonomik çözüm önerileri geliştirildi.

KÜDENFOR direktörü Emekli Amiral Cem Gürdeniz, “Coğrafyası, nüfusu ve potansiyeline rağmen halkının denizcileşme idealine kavuşamadığı ülkemizde, amatör denizciliğin ve amatör denizci eğitiminin ekonomik yeteneklerimizin, çevre ve doğayla uyumlu şekilde geliştirilmesine ışık tutacak çalıştay sonuçlarının başta kamu olmak üzere, amatör denizcilik sektörünü ilgilendiren tüm ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılacak” dedi.

Gürdeniz, bu çerçevede Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yönetiminde, ilgili bakanlıkların desteği, Deniz Ticaret Odaları eşgüdümü ve tüm amatör denizcilik/su sporları kurum kuruluş ve sivil toplum örgütleri katılımıyla kısa süre içinde Amatör Denizcilik Şurası toplanmasının, halen pek çok alanda önemli başarıların kaydedildiği amatör denizciliğimizin hedef ve strateji belirlemesine katkı sağlayacağını vurguladı.

E-Dergi üzerinde okumak için lütfen tıklayınız...


 


İlginizi çekebilir...

Türk Denizcilik Sektörü Anadolu Sigorta Güvencesinde

Sunduğu denizcilik sigortası ürünleriyle yıllardır ticari yük gemilerinin yanı sıra özel ve ticari amaçlı gezinti tekneleri, tekne inşaat/yenileme pro...
18 Ekim 2018 Perşembe / 15:56

Kastamonu Entegre, Japon Oshima Tersanesi'ne İnşa Ettirdiği Gemiyi Teslim Aldı

Ağaçtan üretilen panel sektörünün dünya çapındaki aktörlerinden Kastamonu Entegre, dünyanın en önemli tersanelerinden Japon Oshima Tersanesi ile yaptı...
18 Ekim 2018 Perşembe / 15:54

Mas Grup Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ürek Oldu

Pompa ve pompa sistemlerinde Türkiye'nin yerli sermayeli en büyük üreticilerinden Mas Grup'ta Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardım...
18 Ekim 2018 Perşembe / 15:51