Tersane

Tersaneler Kapılarını Basına Açtı

14. Uluslararası Exposhipping Denizcilik Fuar ve Konferansı öncesinde Türk tersaneleri dev yatırım ve projelerini basınla paylaştı. Tuzla Tersaneler Bölgesi'ne gerçekleştirilen basın gezisinde sırasıyla SANMAR, GEMAK ve TK TUZLA tersaneleri ziyaret edildi. Ziyaret sırasında sektörün hedefleri arasında Türk savunma sanayi için yapılan üretimin yurt dışına pazarlanmasının yer aldığı dile getirildi...

Pendik Green Park Convention Center’da 21 - 24 Mart tarihleri arasında düzenlenen 14. Uluslararası Exposhipping Denizcilik Fuar ve Konferansı kapsamında gerçekleştirilen Tuzla Tersaneler Bölgesi Gezisi’ne SANMAR A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Ali Gürün, GEMAK Grup CEO’su Birol Üner, TK Tuzla Tersanesi Genel Müdür Yardımcısı ve Pazarlama Müdürü Levent Zorer ile GİSBİR Yönetim Kurulu Üyesi Orkun Özek katıldı. Katılımcılar kendi tersaneleri hakkında bilgi verirken, sektör hakkında da değerlendirmelerde bulundular.

SANMAR A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Ali Gürün:
“İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı Ön Planda Olmalı”
Türkiye’nin 2013 yılında en büyük 3. gemi ihracatçısı olduklarını söyleyen ve bugüne kadar dünya çapında 101 gemi ihraç ettiklerini belirten SANMAR A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Ali Gürün, sektör içerisinde dünyada başarılı olabilmek için iş sağlığı ve işçi güvenliğinin en üst düzeyde olması gerektiğini ifade etti.
SANMAR’ın römorkör inşasında dünyanın en büyük 10 şirketi arasında yer aldığını ve yılda yaklaşık 120 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını kaydeden Gürün, “Almanya, Danimarka, Norveç gibi denizcilikte etkili ülkelerde bugün bizim römorkörlerimiz kullanılıyor. Ayrıca bir ilk olarak LNG ile çalışan römorkör ürettiğimizi de söylemek isterim” diyerek; dünyanın en kaliteli özel maksatlı gemilerini ürettiklerinin altını çizdi.

GEMAK Grup CEO’su Birol Üner:
“Türkiye Gemi Tamirinde Akdeniz’in Lideri”
Türkiye’nin gemi tamir, bakım ve onarımında Akdeniz’in lideri olduğunu kaydeden GEMAK Grup CEO’su Birol Üner, sektörün bu konuda imkanlarının oldukça ilerlemiş olduğunu; GEMAK Grup olarak 2000 yılından bugüne tersanelerinde 1720 gemi tamir ettiklerini söyledi.
Türkiye’de bir Ro-Ro gemisinin boyunu 30 metre uzatarak bir ilke imza attıklarını ifade eden Üner, “Biz krizde büyümeyi sürdüren bir şirketiz. 2013 yılından itibaren devletimizin de desteği ile endüstriyel projelere yöneldik. Bugün Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün çelik tabliyelerini üreterek tersanelerin endüstriyel alanda da başarılı olabileceğini ispatladık” dedi.
Gemi inşaa sektöründe Türki-ye’nin ilk Ar–Ge merkezi olma unvanına da sahip olduklarını söyleyen Birol Üner, tersanelerin sayısının arttıkça rekabetin daha da artacağını belirterek, gemi tamirinde Türk tersanelerinin Avrupa tersaneleri ile başa baş rekabet ettiğinin altını çizdi.

TK Tuzla Tersanesi Genel Müdür Yardımcısı ve Pazarlama Müdürü Levent Zorer:
“Rusya’nın Devlet Filosu Müşterilerimiz Arasında”
Dünyanın en büyük 3. betonarme yüzer havuzuna sahip TK Tuzla Tersanesi’nin Genel Müdür Yardımcısı ve Pazarlama Müdürü Levent Zorer, 350 metre uzunluğunda, 65 metre genişliğinde yüzer betonarme havuzları ile Avrupa’nın en büyüğü olduklarının altını çizdi. Sektördeki en köklü şirketlerden biri olmaları sebebiyle dünyanın ünlü armatörlerinin yanı sıra Rusya devlet filosu gibi müşterileri olduğunu vurgulayan Zorer, yanı başımızda bulunan ve aynı sektörde iş gören Yunanistan’ın Türkiye’nin kapasitesini yakalayamayacağını belirtti.

GİSBİR Yönetim Kurulu Üyesi Orkun Özek:
“Kalite Olarak Avrupa’da Birinci Sıradayız”
Gezinin ev sahiplerinden GİSBİR Yönetim Kurulu Üyesi Orkun Özek ise sektörün 2008’de başlayan denizcilik krizi ile aslında atağa geçtiğini bunu da savunma sanayi ile yaptıklarını vurguladı. Türkiye’de sektörün en kuvvetli olduğu noktanın savunma sanayi olduğunu söyleyen Özek, “Kriz zamanında bizler için savunma sanayi can suyu oldu. Bu sayede mühendislik ve Ar-Ge çalışmalarımız arttı. Yeni inşanın yanında bakım ve onarımda da şu an en iyi yerdeyiz” diyerek, hedeflerinin Türk savunma sanayi için yapılan projeleri yurt dışına pazarlamak olduğunu dile getirdi.
Türk gemi inşaa sanayiinin kalite olarak Avrupa’da birinci sırada olduğunu sözlerine ekleyen Özek, Türkiye’nin bölgeyi domine ettiğini bunun en önemli nedeninin ise Türkiye’de bulunan işçi sağlığı ve iş güvenliği, finansal ve çevre kriterlerinin en üst düzeyde olması olduğunu açıkladı.

Fuarın İlk Günü de Sedef Tersanesi Gezildi
14. Uluslararası Exposhipping Denizcilik Fuar ve Konferansı’nın ilk günü ise Tuzla Tersaneler Bölgesi’nde bulunan Türkiye’nin en büyük tersanelerinden Sedef Tersanesi ziyaret edildi.
Sedef Tersanesi Yönetim Kurulu Üyesi Orkun Kalkavan, Türkiye’de ilk kez inşa edilecek Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi’nde devam eden tasarım çalışmalarına bağlı olarak üretim aşamasına geçildiğini açıkladı. Kalkavan şöyle devam etti: “Gemimiz 1 Haziran 2015’te Savunma Sanayi Müsteşarımızla imzaladığımız Sözleşme sonucunda yürürlüğe girmiştir. Sözleşmemiz başlayalı 18 ay oldu. Halen tasarım çalışmaları devam etmesine karşın son iki üç aydır üretim aşamasına geçtik. Gemimiz 114 bloktan oluşacak. Yaklaşık 22 adet bloğumuz şu an sahada yer almakta. Gemimiz tamamlandığında içinde kullanılan malzemelerin yüzde 68’i yerli olacak.”
Çalışmaların entegre iş planı çerçevesinde devam ettiğini ifade eden Orkun Kalkavan, “2021 Nisan ayında gemimizi teslim etmeyi hedefliyoruz. Gemimizin boyu 232 metre, eni 32 metre yüksekliği ise 57 metre olacak ve 9 bin mil seyir halinde bulunabilecek. Yani Türkiye’den Amerika kıtasına hiçbir yere uğramadan gidip tekrar gelebilme kapasitesine sahip olacak” dedi.


Geri
share on twitter share on facebook