Haber

Pîrî Reis Üniversitesi, Dünya Denizcilik Üniversiteleri Birliğine Kabul Edildi


Türkiye’nin ilk ve tek denizcilik ihtisas üniversitesi olan Piri Reis Üniversitesi’nin Dünya Denizcilik Üniversiteleri Birliği’ne (IAMU) üyeliği tescillendi. Böylece, Pîrî Reis Üniversitesi IAMU’ya Türkiye’den üye olan tek vakıf üniversitesi unvanına sahip oldu.
Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, IAMU’ya üyelik kararı ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Erdoğan açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Biz zaten yeterli donanıma sahip iyi bir denizcilik üniversiteyiz; ancak bunu dünyaca kabul edilmiş kurumların dile getirmesinin önemli olduğunu düşünüyorum. Bu üyelik kabul süreci manevi yönden de çok kıymetli anlamlar barındırıyor. Üniversitemiz denizci ruhla doğmuştur ve bu ruhla ilerlemektedir. Türkiye için, dünya için, denizciliğin her alanında uzman bir üniversite olma hedefimizi az zamanda gerçekleştireceğimizden kuşkumuz yok.”
Dünya denizciliğinde söz sahibi Üniversite ve fakültelerin yer aldığı Dünya Denizcilik Üniversiteleri Birliği (IAMU) 1999 yılında kuruldu.


Geri
share on twitter share on facebook