Yayıncıdan

Fuarların Ardından

İSMAİL CEYHAN
ismailceyhan@b2bmedya.com

Gemi inşaa sanayiini ilgilendiren iki önemli fuar, geçtiğimiz günlerde art arda gerçekleştirildi. Exposhipping Expomaritt İstanbul, 21-24 Mart tarihleri arasında Pendik Green Park Convention Center’da; Europort Turkey ise 5-8 Nisan tarihleri arasında Viaport Marina Tuzla’da denizcilik sektörünü buluşturdu. Fuarların birbirine çok yakın tarihlerde olmasına rağmen, her ikisinin de gemi inşa sanayiinin kalbinin attığı Tuzla Tersaneler Bölgesi’ne çok yakın lokasyonda düzenlenmesinin de etkisiyle, ziyaretçi ve katılımcı açısından verimli geçtiğini söyleyebiliriz.

Exposhipping İstanbul ile eş zamanlı düzenlenen ve 200’den fazla delegenin katıldığı Seatrade Global Maritime Summit de dünya denizcileri ile Türk gemi inşa sanayicilerini biraraya getirdi. Zirve’de, denizciliğin bugünü ve geleceği masaya yatırıldı.

Europort Turkey’de gerçekleştirilen Türkiye ve İran denizcilik sektörü ticaret heyeti buluşması da sektör açısından önemli bir gelişmeydi. İran Denizcilik Konseyi Genel Sekreteri Ahmad Rafat, İran Deniz Ticaret Filosunun yenileme ve gençleştirme projesi dahilinde 35 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını söyledi. Rafat, Know-How’a büyük önem verdiklerini ve yeni projelerin hayata geçirilmesi konusunda Türk gemi inşa sanayi ile işbirliği içinde olmak istediklerini ifade etti.

Fuarlarla ilgili izlenimlerimizi ilerleyen sayfalarımızda okuyabilirsiniz...

***

Exposhipping Expomaritt İstanbul organizasyonu kapsamında, fuar öncesi basın mensuplarına yönelik bir de Tersane Gezisi düzenlendi. Sanmar, Gemak ve TK Tuzla tersanelerinin ziyaret edildiği gezide, firma yetkilileri tersaneleri ve yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Fuarın ilk günü düzenlenen organizasyonda ise Sedef Tersanesi gezildi. Gezi ile ilgili detayları “Tersane” sayfalarımızda okuyabilirsiniz...

***

Bu sayımızda yer alan önemli konulardan biri de AYSHIPS Genel Müdürü Gürhan Burak Alkoç’la yaptığımız röportaj. Alkoç’la, filosundaki 6 gemiye yılsonuna kadar 4 gemi daha eklemeyi planlayan AYSHIPS’i ve firmanın gelecek planlarını konuştuk. İlgiyle okuyacağınızı düşünüyoruz...

Önümüzdeki sayıda görüşmek üzere...Geri
share on twitter share on facebook