Başaran Gemi SanayiBaşaran Gemi Sanayi, özellikle balıkçı gemisi üretimiyle ismini duyurmuş bir firma. 2015-2016 yıllarında 5 adet balıkçı gemisinin yapımını tamamlayarak sahiplerine teslim eden Başaran Gemi Sanayi, 4 adet balıkçı gemisinin yapımını da sürdürüyor. Trabzon'un Sürmene ilçesinde yer alan tersanede, yılda 25-30 gemiye de bakım-onarım hizmeti veriliyor...
Trabzon’un Sürmene ilçesinde, Yeniçam Tersane Bölgesi’nde yer alan Başaran Gemi Sanayi, 1990 yılında kurulmuş. Ancak firmanın geçmişi 1930’lu yıllara kadar uzanıyor. 1937 yılında ahşap tekne yapımı ile faaliyetlerine başlayan firma, 1975-1990 yılları arasında Yeniay Gemi Sanayi adı altında, ortaklı bir firma olarak faaliyetlerini sürdürmüş. Bu süreçte 80’in üzerinde çelik tekne inşa eden firma, 1990 yılından sonra da Başaran Gemi adıyla sac gemi yapımına devam etmiş. 2002 yılında da ikinci şirketini kurarak faaliyetlerini sürdüren Başaran Gemi, 2017 yılının ilk günlerinde, 50 metre boyunda ve son teknoloji ile donatılmış modern bir balıkçı gemisi olan 106. gemisini denize indirdi.Başaran Gemi’nin, 6 bin metrekaresi kapalı olmak üzere yaklaşık 22 bin metrekarelik bir tersane alanı bulunuyor. Firma, bugüne kadar yük gemisinden römorköre, megayattan katamaran tipi yolcu taşıma ve hizmet amaçlı gemilere kadar birçok farklı türde gemi üretimi gerçekleştirmiş olsa da daha çok balıkçı gemisi üretimi ile tanınıyor. 2015-2016 yıllarında 5 adet balıkçı gemisinin yapımını tamamlayarak sahiplerine teslim eden Başaran Gemi Sanayi, 4 adet balıkçı gemisinin yapımını da sürdürüyor. Tersanede yeni gemi inşasının yanı sıra bakım-onarım ve tadilat işlemleri de yapılıyor. Yılda ortalama 25-30 gemiye bakım-onarım hizmeti veriliyor.
Tersanede yaklaşık 90 çalışan görev yapıyor. 11 tane de stajyer öğrencinin çalıştığı tersanede; mobilya, elektrik, ısıtma soğutma sistemleri ve cam işçiliği konularında taşeron hizmet alınıyor. Yılda ortalama 40-50 metre boylarında 4 adet balıkçı gemisi üretecek kapasite ve donanıma sahip tersanenin sac üretim kapasitesi ise; gemilerin boyutları ile orantılı olarak, tadilatla birlikte yılda ortalama 1500-2000 ton.Başaran Gemi Sanayi’nin tersanesinde 2 adet 40 metre, 1 adet 34 metre uzunluğunda 3 kızak ve en az 10 geminin karaya alınabileceği bir çekek yeri bulunuyor. 1 adet 16 ton, 4 adet 10 ton, 5 adet 5 ton, 1 adet 3 ton tavan vinci ve 50 ton, 30 ton, 20 ton ve 12 ton kaldırma kapasiteli mobil vinçlerin bulunduğu tersane bünyesinde; donanımlı torna atölyesi, otomatik saç kesimi (cnc) makinesi, 3 ve 4 metrelik iki adet Abkant (pres) makinesi ile yine 3 ve 4 metrelik iki adet giyotin (makas) makinesi, 3 m boyunda 16 ve 30 mm’lik iki adet silindir, boyama ekipmanları, dizayn büro ve kapsamlı idari binası yer alıyor. Başaran Gemi Sanayi tersanesi, ISO 9001:2008’e göre TIC (TÜV International Certification) belgesine sahip.

Zafer Başaran: “Yatırımlara Devam Edeceğiz”Başaran Gemi Sanayi Firma Sahibi Zafer Başaran, firmanın geleceğe yönelik yatırımlar yaptığını ve yapmaya da devam edeceğini belirterek, “Çok büyük yatırımlar yaparak yeni tersanemizi yaptık ve yeni tersane sahamızda gemi üretimine başladık. Hızla değişen teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek kapasitemizi daha da büyütüyoruz. Bunu daha da ileri taşıyarak hem ülkemizde hem de dünyada önde gelen bir tersane olmayı hedefliyoruz” diyor.
2008 krizinden sonra özellikle yeni gemi üretiminde çok keskin bir düşüş olduğunu ve küçük bir toparlanma olsa da bu krizin etkilerinin halen devam ettiğini ifade eden Başaran, “2008 krizinden önce sektörün iş hacmi çok yukarılarda iken şimdi bunu görmek mümkün değil. Bu krizden tabi ki tersane olarak biz de etkilendik. Fakat son dönemlerde özellikle uzmanlaşmış olduğumuz balıkçı gemisi üretiminde yüksek bir talep görüyoruz” şeklinde konuşuyor.“Yan Sanayide Türk Malını Tercih Ediyoruz”
Kullandıkları birçok malzemede Türk malını tercih ettiklerini sözlerine ekleyen Zafer Başaran, şöyle devam ediyor: “Yerli sanayi ürünleri kapasite ve kalite olarak yeterli. Kullandığımız birçok malzemede Türk malını tercih ediyoruz. Ancak, bölgemizde gemi inşa yan sanayi yetersiz kalıyor. Kullandığımız malzemelerin çoğunu ülkemizin batı taraflarında bulunan büyükşehirlerden temin edebiliyoruz. Temin etmek istediğimiz birçok malzeme veya ekipmanın çoğunlukla İstanbul tarafında bulunması, bizim bölgemiz açısından büyük bir problem oluyor. Bu durum bize maliyet ve zaman kaybı olarak yansıyor. Bölgemize daha fazla yatırım yapılarak bu sorunun aşılacağını düşünüyorum.”
“Gemi inşa sektörü çok fazla dalgalanmanın yaşandığı, dünya piyasalarının ekonomik durumuna göre şekillenen ve krizden hemen etkilenen çok hassas bir sektör. Fakat dünya ticaretinin yüzde 98’inin denizlerden yapıldığı da bir gerçek. Bu yüzden gemi üretimi zaman içerisinde bir anda azalabilir veya bir anda artabilir fakat hiçbir zaman durmaz. Gelecek zamanlarda insanoğlunun artan nüfusu, ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda bu sektörün daha da gelişeceğini ve ilerleyen zamanlarda teknolojik olarak daha donanımlı gemilerin üretiminin gerçekleştirileceği kanaatindeyim.”

Geri