Güncel

Dünya Denizcileri İstanbul'da Toplandı

IMO tarafından her yıl farklı ülkelerde düzenlenen Dünya Denizcilik Günü Yan Etkinliği, 4-6 Kasım 2016 tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Marin grubu dergilerimiz Tersane ve Boat Builder Türkiye de etkinlikte yerini alarak katılımcılara ücretsiz olarak dağıtıldı...

Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO)’nün her yıl dünyanın farklı bir ülkesinde gerçekleştirdiği Dünya Denizcilik Günü Yan Etkinliği, bu yıl T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın da desteği ile 4-6 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da düzenlendi. Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan, Türk ve dünya denizcilerinin bir araya geldiği etkinliğin açılışını Başbakan Binali Yıldırım; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve IMO Genel Sekreteri Kitac Lim yaptı.

Başbakan Yıldırım: “Deniz taşımacılığına talep artmaya devam edecek”
Başbakan Yıldırım, açılışta yaptığı konuşmada, deniz taşımacılığının dünya ekonomisinin belkemiğini oluşturduğunu, küresel ithalat ve ihracatta en büyük payı denizcilik sektörünün aldığını söyleyerek, “Deniz taşımacılığı düşük maliyetli, verimli olması özelliğiyle sürdürülebilir kalkınma için olmazsa olmaz bir sektördür. Havayoluna göre 14 kat, karayoluna göre 6,5 kat, demiryoluna göre 3,5 kat daha ekonomik bir taşıma modelidir. Bu özelliği dolayısıyla da en fazla kullanılan taşımacılık, deniz taşımacılığıdır. Çevre dostu olması sebebiyle yeşil büyümenin temelidir, lokomotifidir. Son 40 yıla baktığımızda dünya deniz ticaret filosundaki gemi sayısıyla, gemi boyutları 2 kat artarken, taşınan yük miktarı 4 kat artmıştır. Gittikçe daha büyük ebatlı gemiler devreye giriyor, daha büyük parsel taşımacılık gerçekleştiriliyor. Deniz taşımacılığına olan talep önümüzdeki dönemde artmaya devam edecektir” dedi.

Bakan Arslan: “Gemi inşa sektöründe küresel bir marka haline geldik”
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise bu organizasyonun İstanbul’da yapılmasından büyük mutluluk duyduğunu belirterek, dünyanın dört bir yanından gelen konusunda uzman konukların sektörün ileriye gitmesi adına katkı sunacağını söyledi.
Arslan, Türk denizciliğinin son 14 yılda büyük mesafeler kat ettiğini kaydederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katkılarıyla Türk denizcilik sektörünün bu sürede ciddi atılımlar gerçekleştirdiğini vurguladı.
Türkiye’nin 79 tersanesi bulunduğunu ifade eden Arslan, “Artık gemi inşa sektöründe bir marka haline geldik. Çok özel ve spesifik gemileri yapıyor olmamız Türkiye’nin bu sektörde geldiği konumu göstermesi adına çok önemli. 2003’te 37 olan tersane sayımızı 2016 itibarıyla 79’a çıkardık” dedi.
Dünya Denizcilik Günü Paralel Etkinliği açılış konuşmalarının ardından yapılan iki oturumla devam etti. Yapılan ilk oturumda “Türk Denizcilik Mirası” konusu işlendi. Emekli Amiral, Ulusalararası Denizcilik Araştırmaları Vakfı Başkanı Metin Ataç’ın moderatörlüğünde yapılan ilk oturumda Prof. Dr. İdris Bostan (İstanbul Üniversitesi), Doç. Dr. Maria Pia Pedani (Ca’ Foscari Üniversitesi), Prof. Dr. Tuncay Zorlu (İTÜ) ve Prof. Dr. Kaori Komasatu (Waseda Universitesi) söz aldı.
Moderatörlüğünü Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka’nın yaptığı 2. oturumunun konusu ise “Deniz İnsan Hayatı İçin Neden Vazgeçilmezdir?” oldu. Oturumda Norveç Ticaret, Sanayi ve Balıkçılık Bakanlığı’ndan Johan H. Williams, Uluslararası Kruvaziyer Hatları Birliği’nden Charles Bud Darr, IMO Deniz Çevresinin Korunması Komitesi Başkanı, Büyükelçi ve Panama’nın IMO Nezdindeki Daimi Temsilcisi Arsenio Dominguez, Dünya Denizcilik Üniversitesi Rektörü Dr. Cleopatra Doumbia Henry ve IHS Maritime and Trade baş muhabiri Richard Clayton konuşmacı olarak yer aldı.
Etkinliğin ikinci günü, İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan’ın moderatörlüğünü üstlendiği “Denizcilik Riskleri ve Kriz Yönetimi” konulu oturumla başladı. Oturumda Arkas Holding Başkanı Lucien Arkas, Avrupa Tersaneler Birliği’nden Dr. Ralf Sören Marquardt, IMO Deniz Emniyeti Komitesi Başkanı Brad Groves ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan Tuğamiral Bülent Olcay konuştu.
Etkinlikte gerçekleştirilen “Dünya Denizcilik Endüstrisinde Adil Rekabet” konulu 4. oturumun moderatörlüğünü ise Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan yaptı. Oturumda, Piri Reis Üniversitesi’nden Prof. Seigo Hashimoto, Tongmyong Universitesi Rektörü ve Kore Cumhuriyeti Eski Denizcilik ve Balıkçılık Bakanı Dr. Keo-Don Oh, IMO Hukuk İşleri ve Dış İlişkiler Bölümü Direktörü Frederick J. Kenney ve Dünya Denizcilik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ilias Visvikis yer aldı.

Dünya Denizcilik Günü Etkinlik Bayrağı, Panama’ya Devredildi
Dünya Denizcilik Günü Yan Etkinliği, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın konuşmasıyla sona erdi. Bakan Arslan, Dünya Denizcilik Günü Yan Etkinliği Bayrağını Panama Denizcilik Bakanı Jorge Barakat Pitty’e devrederek başarılar diledi.
Arslan, ekip ruhunun önemine dikkat çekerek, “Ekibinizle birlikte çalışırsanız olumlu sonuçlar almanız kaçınılmazdır. Benim avantajım bakanlığı denizci bir bakandan devralmış olmamdır. Bunun da ötesinde değerli başbakanımız bize dostlar bıraktı, böyle bir avantajımız var. Birliktelik denizciliğin olmazsa olmaz taraflarından biridir. Ekip ruhuyla çalışırsak elbette Türkiye’de başarılı oluruz” ifadelerini kullandı.


Geri
share on twitter share on facebook