Haber

Dünyanın Dostluk Enerjisi Türkiye'den Yola Çıkıyor


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törende aralarında dünyanın en büyük enerji gemilerinin de yer aldığı dört yeni enerji gemisi; Gana, Myanmar ve Endonezya’ya doğru yola çıkmaya hazırlandı. Ayrıca 2017 yılı içinde üretilecek 14 yeni enerji gemisinin kaynak töreni gerçekleştirildi.
Mevcut 13 enerji gemisi ile dünyanın en büyük enerji gemisi filosuna sahip olan Karadeniz Holding, büyümeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Sedef Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan’ın katılımıyla 13 Kasım 2016’da Tuzla Sedef Tersanesi’nde düzenlenen törende en yeni dört enerji gemisi yola çıkmaya hazırlandı. 480 MW elektrik üretim kapasitesiyle dünyanın en büyük enerji gemileri olan Karadeniz Powership Osman Khan Gana’ya, Karadeniz Powership Onur Sultan ise Myanmar’a doğru yola çıkmaya hazırlanırken, 120 MW kapasiteleri ile Karadeniz Powership Gökhan Bey ve Karadeniz Powership Yasin Bey Endonezya için hazırlandı.
Karadeniz Powership Osman Khan ve Karadeniz Powership Onur Sultan, her biri 480 MW’lık kapasiteleri ve 300 metreye ulaşan uzunluklarıyla dünyanın en büyük enerji gemileri olma ünvanını paylaşıyorlar.
Enerji piyasasında önemli bir boşluğu dolduran Karpowership Enerji Gemileri, acil enerji ihtiyacı olan ülkelere çözüm bulmak için geliştirildi. Tamamen Türk mühendislerce tasarlanan enerji gemileri Tuzla’da üretiliyor. Karpowership Enerji Gemileri bugün Lübnan’ın yüzde 27’sini, Gana’nın yüzde 22’sini, Zambiya’nın yüzde 16’sını ve Kuzey Sulawesi, Endonezya’nın elektrik ihtiyacının yüzde 31’ini karşılıyor. Ayrıca 3 enerji gemisi son altı senede Irak’ın enerji ihtiyacının da yüzde 15’ini karşıladı.

Geri
share on twitter share on facebook