Haber

Rolls-Royce'la Güçlenen Kompozit Gemiler Katar Sahil Güvenliği'nde Hizmete Giriyor


Katar Sahil Güvenlik Komutanlığı, MTU marka yüksek hızlı ana tahrik sistemleri ve Rolls-Royce Kamewa su jetlerinin güçlendirdiği 17 adet kompozit gövdeli devriye botunun ilk serisini teslim aldı. Program kapsamında iki adet ARES 75 ve bir adet ARES 110 HERCULES serisi tekne bir ay içinde teslim edilecek. ARES 75 ve 110 HERCULES serisinden oluşacak ilave iki devriye botunun ise yılsonuna kadar teslim edilmesi planlanıyor. Antalya’da bulunan Ares Tersanesi’nde bulunan Ares 150 serisi ilk devriye botunun inşası için hazırlıklar beklenenden daha önce tamamlandı. Geminin gelecek yılın sonuna doğru suya indirilmesi bekleniyor.
Ares Tersanesi Başkanı ve Genel Müdürü Kerim Kalafatoğlu yaptığı açıklamada, “İlk ARES 75 ve 110 HERCULES serisi botların performansı beklentilerimizin üzerinde oldu. Rolls-Royce’un gücü ve itici kuvvetiyle birlikte, modern gemi inşa teknikleri, en yeni sistemler ile geliştirilmiş kompozit malzemeler kullanıldı” dedi.
Rolls-Royce Denizcilik Başkanı Don Roussinos ise konuşmasında şunları söyledi: “Ares’in kompozit tekneleriyle bütünleşen Rolls-Royce Kamewa su jetleri ve MTU marka yüksek hızlı dizel ana makineler, Katar Sahil Güvenlik Komutanlığı için işini kusursuz yapmak üzere tasarlanmış hızlı, manevra kabiliyeti yüksek ve etkin tekneler sağlayacak.”

15 Milyon Sterlinlik Gemilerin Ana makina ve Su Jeti Rolls-Royce’tan
Rolls-Royce, değeri 15 milyon sterlinin üzerinde olan farklı büyüklükteki deniz araçlarına toplamda 46 ana makine ve su jeti sağlıyor. Proje kapsamında 24 metrelik beş adet ARES 75 HERCULES, 34.5 metrelik on adet ARES 110 HERCULES, ve 48 metrelik iki adet ARES 150 HERCULES serisi devriye botlarının teslimatı bulunuyor.
Ares 75 ve 110 Hercules serisi devriye botları MTU marka 12V2000M84 dizel ana makineler ve Rolls-Royce Kamewa 50A3 serisi su jetleri ile donatılıyor. En büyük iki tekne olan 47 metrelik ARES 150 HERCULES tasarımının her biri üç adet MTU serisi 4000 dizel B4 iticili ikiz 71S4 su jetleri içerecek.
Tekneler Antalya’da bulunan Ares Tersanesinde inşa ediliyor.

Geri
share on twitter share on facebook