Haber

Europort Turkey Uluslararası Denizcilik Fuarı Nisan'da Tuzla'da Yapılacak


Europort Turkey Uluslararası Denizcilik Fuarı, 5-8 Nisan 2017 tarihleri arasında Tuzla Viaport Marina’da denizcilik sektörünü buluşturmaya hazırlanıyor. Yaklaşık 300 markanın yer alacağı Europort Turkey, 35 ülkeden 10 bin profesyonel ziyaretçiyi bir araya getirmeyi hedefliyor.
Denizcilik sektörü 2017 yılına umut veren gelişmelerle başlıyor. Tersane kira sürelerinin uzatılacak olması ve Norveç bankalarının teminatlar konusunda esneklik göstermeye başlaması ile rahatlayan sektörün önemli temsilcileri, Europort Turkey Fuarı’nda buluşmak ve yeni iş birlikleri için gün sayıyor. Denizcilik sektörünün kalbi olarak bilinen Tuzla’da, denizle iç içe yapılacak olan Europort Turkey’e 35 ülkeden 10 bin profesyonel ziyaretçi bekleniyor. Europort Turkey, Hollandalı partneri AHOY ile birlikte uluslararası bir organizasyonla sektör adına büyük önem taşıyan yeni iş birliklerine de fırsat sunacak.
Türkiye denizcilik sektörünün bel kemiğini oluşturan Gemi İnşa Sanayi,  son 5 yılda dünya standartlarında teknolojik üretim alt yapısı kurarak ve Avrupa standartlarında iş güvenliği uygulamasına geçerek dünya pazarında önemli bir oyuncu olmayı başardı. Denizcilik sektörü, 2017 yılına mevcut 93 adet faal tersaneye ilaveten 54 yeni tersane yatırımı, yeni siparişler ve farklı mühendislikler gerektiren gemi inşasında uzmanlaşmanın morali ile demir atıyor. 2017 yılı başı itibariyle 35 gemi teslim edecek olan Türk tersaneleri, artan üretim kapasitesi, imkanları,  genç ve heyecanlı kadrosu ile dünya standartlarında üretim yapmaya devam edecek.
Europort Turkey’in denizcilik sektörünün beklenti ve ihtiyaçlarına kulak verdiğini belirten Fuar Direktörü Dilek Karaduman, “Türk Gemi inşa sanayiinin merkezi olması, Türkiye’de faaliyet gösteren en büyük tersanelerin burada bulunması, yan sanayisi, tedarikçisi, taşeronu ile üretimin merkezi olması Tuzla’da bir fuar organizasyonu yapılmasını gerektiriyordu. Hollandalı partnerimiz AHOY ile birlikte yola çıkmanın avantajıyla birçok ülkeden ülke pavillionu ile katılım sağlayarak uluslararası bir organizasyon haline geldik” dedi.
Avrupa’nın en büyük denizcilik fuarlarını düzenleyen ve Avrupa dışında Romanya ve İran’ın denizcilik fuarlarının da organizasyonunu yapan Hollanda’lı Ahoy Rotterdam, Europort Turkey’in de iş ortağı oldu. AHOY Rotterdam adına Europort Turkey’e organizasyon ve ziyaretçi desteği vereceklerini belirten Fuarlar Müdürü Raymond Siliakus, “Türkiye’nin denizcilik konusundaki kapasitesine inanıyoruz. Ahoy Rotterdam olarak, gerek tersanelerin teknolojiye yaptıkları yatırımlar gerekse yeni gemi inşa, bakım onarım olmak üzere hizmet kalitesi Türkiye’yi önemli bir konuma yükseltti. Bu nedenle, Europort markamızla Türkiye’de bu fuarı yapacak olmaktan mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Geri
share on twitter share on facebook