Haber

ÇETAM ile Yurtdışına Ödenen Test Masraflarının Yüzde 35'i Cepte Kalacak


Çelik sektörünün üretim kapasitesini kullanabilmesi ve ihracat gelirini artırabilmesi için katma değerli ürün üretmesi ve ürün çeşitlendirmesinin önemi her geçen gün artıyor. Firmaların bu alandaki eksiklerini bilen ve çözümler arayan Çelik İhracatçıları Birliği, sektörün Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarını yürütmek üzere kurduğu Matil A.Ş. ile Türk çelik sektörünün bağımsız ilk Ar-Ge ve teknoloji merkezini kurdu. Kamu, özel sektör ve üniversite işbirliğinin özgün bir örneği olan Çelik Test ve Araştırma Merkezi (ÇETAM), aynı zamanda İstanbul’da güdümlü proje desteği almaya hak kazanan ilk proje olma özelliği taşıyor.
İleri teknolojik cihazlarla donatılan merkezin laboratuvarları sayesinde; yüksek test maliyetleri, yurt dışına nakliye, gümrükleme ve uzun test süreleri gibi zaman ve enerji kaybına yol açan birçok sorunun giderilmesi mümkün olacak. Bu sayede, Türk çelik sektörü ithalat yoluyla teknolojiye para ödeyen değil; geliştireceği teknolojiler ile iç piyasa ihtiyacını karşılayan hatta ihraç eden bir sektör haline gelecek.
ÇETAM’ın açılış törenine İstanbul Valisi ve İstanbul Kalkınma Ajansı Başkanı Vasip Şahin, projenin iş ortakları Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Mehmet Karaca, Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci, Türkiye Çelik Üreticileri Derneği ve Çelik Boru İmalatçıları Derneği ile İMMİB yöneticileri ve birçok sektör temsilcisi katıldı.
Çelik İhracatçıları Birliği, ÇETAM’ın açılışının ardından “Çelik İhracatının Yıldızları Ödül Töreni” ile 2015 yılı ihracatının 4,6 milyar dolarını üstlenen 39 firmaya ödüllerini verdi.
2015 yılında tüm ürünlerde en fazla ihracata ulaşan ilk üç çelik firması; Habaş, İçdaş ve Diler oldu. Törende 16 farklı ürün kategorisinde en fazla ihracat yapan 39 şirkete 48 ödül dağıtılırken; her kategoride ilk 10’a giren firmalara toplamda 154 sertifika verildi.

Geri
share on twitter share on facebook