Haber

KOSDER, Deniz İş Kanunu Semineri Düzenledi


Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER) tarafından düzenlenen Deniz İş Kanunu konulu seminer 22 Aralık Perşembe günü denizcilik sektörünün yoğun katılımıyla gerçekleşti. Seminerde TCG Fora Hukuk Bürosu Avukatları Mitat Tombak ve Sinan Güzel tarafından Deniz İş Kanunu, yabancı bayraklı gemilerde yaşanan sigorta problemi, yönetmelik değişikliği ve zorunlu bireysel emeklilik sistemine ilişkin sunumlar gerçekleştirildi.
Deniz İş Kanunu, Deniz İş Sözleşmesi ve İşe Alım, Armatör ve Gemiadamı Cephesindeki Yaptırımlar, Gemiadamları Yönetmeliği Değişikliği ve Bireysel Emeklilik sistemine ilişkin detaylı değerlendirmelerin yapıldığı seminere KOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Çakır, KOSDER Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Dandin ve çok sayıda sektör temsilcisi katılım sağladı.
Seminerin açılış konuşmasını yapan KOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Çakır, denizcilik sektörü ve gemi işletmeciliğinde ağırlıklı olarak insana bağlı bir çalışma düzeni olduğunu belirterek denizcilik sektörünün diğer sektörlerden farklı olarak kendine has dinamiklere ve hukuka sahip olduğunu belirtti. Sektörde yaşanan can ve mal zayiatlarına yol açan hataların büyük çoğunluğunun insan kaynaklı olduğuna dikkat çeken Çakır, “Yine gözlemlerimize göre yaşanılan olaylardan insanların yeterince ders çıkarmadığını ve tecrübelerini paylaşamadığını görüyoruz. Bu da aynı hataların tekrarlanmasına sebebiyet veriyor. Bizim tarihten çıkardığımız derslere baktığımızda bunun insanın kendini yetiştirmesine bağlı olmasının yanında işletmelerde de insan kaynağı yönetiminin de yeterli ve düzgün yapılmadığı yönünde. Esasen bu sorunlarımız çok taraflı sorunlardır. MLC çıktıktan sonra gemi adamları açısından baktığımızda bir korunma sağlandığı ve şikayetlerin büyük oranda azaldığı gözleniyor. Fakat işletmeler ve armatör tarafına baktığımızda gemilerde gemi adamı kaynaklı ortaya çıkan kazalar, kusurlar, sorunlar, olumsuzluklar bir yaptırıma tabi değil. Burada hukuki bir boşluğun olduğu ve bunun da armatörün aleyhinde işlediği bir sistem mevcut. Yani insan kaynakları departmanı gemisinin özelliklerine uygun, geminin çalıştığı bölgeye hâkim nitelikli insan gücünü seçip istihdam edemiyor ve gemide karşılaştığı sorunları da raporlayıp gerekli hukuki desteği firmaya sağmadığı müddetçe firmalarımız bu sorunları yaşamaya devam edecektir”dedi.

Geri
share on twitter share on facebook