Kuzey Star Tersanesi



2010 yılından bu yana Tekno Marin adı altında birçok projeye imza atan, 2013 yılında ise Yalova'daki tersanesini alarak kuruluşunu gerçekleştiren Kuzey Star Tersanesi, Tuzla'daki tersanesini 2014 yılında aldı. Daha çok tamir ve bakım hizmetleriyle bilinen Kuzey Star Tersanesi, canlı hayvan ve offshore platformlarının da bulunduğu gemi dönüşüm projeleriyle dikkat çekiyor...



Kuzey Star Tersanesi, 2013 yılında Yalova’daki tersanesini satın alarak kuruluşunu gerçekleştirdi. Bunun öncesinde 2010 yılından beri Tekno Marin ismi ile birçok projeye imza atan ve satın aldığı tersanelerle birlikte Kuzey Star Tersanesi adıyla faaliyetlerine devam eden firma, Tuzla’daki tersanesini ise 2014 yılında satın aldı. Firma, 2016 yılının ilk çeyreğinde ise Tuzla’daki diğer şubesini de bünyesine kattı.

Tuzla’nın ikinci büyük tersanesi olan Kuzey Star Tuzla Tersanesi, 108 bin metrekare alana sahip. Tersane, toplamda 16 bin metrekare kapalı çalışma alanları, maksimum 35.000 DWT kapasiteli 3 kızak,  farklı boyut ve tonajlarda 22 vinç, 150x13 metre ve 125x13 metre boyutlarında 2 rıhtım, 13.500 TLC kapasiteli 8 m havuz draftı ile bir handymax ve 22.000 TLC kapasiteli 7,5 m havuz draftı ile bir panamax boyutunda 2 yüzer havuz, toplam 2000 metre rıhtım uzunluğu, 280 metre deniz genişliği ve aynı anda 17 gemiye kadar hizmet kapasitesi ile gemi tamir ve bakım alanında söz sahibi bir tersane.

Kuzey Star Tersanesi, sektörün ekonomik durumundan ötürü ilk başta gemi tamir ve bakım tersanesi olarak hizmet vermeye başlasa da, içerisinde canlı hayvan ve offshore platformlarının da bulunduğu gemi dönüşüm projeleri alanında uzmanlaşmış.

Kuzey Star Tersanesi, bünyesinde bütün departmanları ve atölyeleri barındırmasından ötürü bu konuda da öncü tersanelerden biri. Bu bağlamda kardeş şirketi Tekno Marin, 2016 yılı ortasında Kuzey Star Tuzla tersanesine taşınmış. Bu sayede gemi mekanik, hidrolik, pnömatik, elektrik, elektronik işleri de tersane içinde Tekno Marin - Mekanik Atölyesi’nde gerçekleştiriliyor. Tersanede, Tekno Marin - Mekanik Atölyesi dışında, elektrik, sac ve kaynak işleri, hidrolik-pnömatik atölyeleri de bulunuyor.

Kuzey Star Tuzla Tersanesi’nde şu anda Tekno Marin personeli ile beraber yaklaşık olarak 150 personel görev yapıyor. Yapılan işlere göre değişiklik göstermekle birlikte tersanede çalışan taşeron personel sayısı  ise ortalama bin kişiyi buluyor.



Gemi dönüşüm projelerinde uzman
Kuzey Star Tersanesi, aslında bir tamir bakım tersanesi olmasına rağmen, gemi dönüşüm projelerindeki başarısıyla dikkat çekiyor. Firma, 2010 yılından bu yana 7 gemi dönüşüm ve 6 gemi tamamlama olmak üzere toplamda 13 adet projeyi tamamlamış. Aynı anda sürdürdüğü 2 adet kargo gemisini canlı hayvan gemilerine dönüştürme projesini bir sene içerisinde tamamlaması da tersanenin gemi dönüşüm projelerindeki başarısını kanıtlıyor. Tersanede gerçekleştirilen ilk yeni inşa projesi ise geçtiğimiz günlerde yapımına başlanan bir kimyasal tanker. Geminin önümüzdeki sene içerisinde teslim edilmesi planlanıyor.

Yıllık bakım onarım kapasitesi 250 gemiye çıktı
Tersanenin yıllık gemi bakım onarım kapasitesinin bu yıl yapılan yatırımlarla birlikte 250 gemiye ulaştığını söyleyen Kuzey Star Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay İmral, “Geçen sene tek bir havuzda yaptığımız 100 gemilik bakım onarım sayısını bu sene aldığımız büyük havuzumuz ile önümüzdeki sene bu aylarda 200 geminin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz” diyor.


Kuzey Star Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay İmral

“Yaptığımız onarım ve dönüşüm işlerine örnek olarak; farklı tür ve boyutlardaki gemilerin her nevi motor ile krank, turbo vb. birleşenlerinin yenilenmesi, bakım, revizyon işlemleri, gemi uzatma, gemi dönüştürme, balast tank büyütme, yeniden inşa, gemi elektrik ve elektronik sistemleri onarımı gösterilebilir” diyen Tuncay İmral, tersanede yürütülen iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarıyla ilgili de şunları söylüyor: “Kuzey Star Shipyard, iş sağlığı ve güvenliği konusunda titizlikle çalışmalarına devam ediyor. Çalışan, taşeron ve ziyaretçilere İSG kurallarını uygulamak, İSG uygulama performansımızı artıracak maddi ve manevi olanakları tersane içinde sağlamak, İSG bilincini tersane çapında aşılamak özellikle dikkat ettiğimiz İş Sağlığı ve Güvenliği hususlarıdır.”
Tersanenin geleceğe yönelik plan ve projelerinden de bahseden İmral, “Türkiye’de ses getirecek büyüklükte yeni gemi inşa projelerine yönelmek ilk hedeflerimizden biri. Ayrıca ilk işimiz olan gemi tamir ve bakım işlerini geliştirip büyüterek, Türkiye’nin ve Tuzla’nın adının tersanemizle beraber anılmasını sağlamak hedeflerimiz arasındadır” şeklinde konuşuyor.

Yalova Tersanesi 2017’de aktif hale gelecek
Kuzey Star Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay İmral, firmanın Yalova’daki tersanesi ile ilgili de şu bilgileri veriyor: “Yalova Tersanemiz 2013 yılında satın alınmış olup şu anda gemiler için laid up hizmeti vermektedir. 48 bin metrekare alan üzerine kurulu olan tersanemizi; farklı ebat ve tonajlarda 7 vinç, 3500 metrekarelik kapalı çalışma alanı, maksimum 30 bin DWT kapasiteli kızak, 385 metre rıhtım uzunluğu, 149,5 x 12,5 metre rıhtımı ve 125 metre deniz genişliği ile gemi tamir ve bakım hizmetleri için önümüzdeki yıllarda aktif hale getirmeyi planlıyoruz.”

Sektör kritik eşikte
Gemi inşa sanayii ile ilgili de genel bir değerlendirme yapan Kuzey Star Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay İmral, şunları söylüyor: “Gemi inşa sektörünün durumu şu anda halen kritik eşik düzeyinde. Temennimiz önümüzdeki sene içerisinde zorunlu ihtiyaç dolayısı ile ortaya çıkacak olan yeni gemi inşa işleri ile beraber sektörün canlanması.”

“Tersane sektörü büyük bir sektör olsa da kendi içerisinde kalifiye eleman bulma konusunda oldukça dar bir alanda sınırlanıyor. Son yıllarda inşaat sektörünün hızlı yükselişiyle çalışanların tercihi bu alana kayıyor. Dolayısıyla sahada çalışacak deneyimli ve eğitimli personel bulma konusunda zaman zaman zorlandığımız oluyor. Biz de bu açığı yeni aldığımız kendi personelimize mesleki eğitimler vererek kapatıyoruz.”

Yan sanayii hak ettiği yerde değil
“Türkiye’deki gemi inşa yan sanayi genelde armatör ve gemi sahibinin tercihleri doğrultusunda yerini bulmaya çalıştığından şu anda hak ettiği yerde olduğu söylenemez. Halen Avrupa menşeli gemi elektrik aksamları, motor ve jeneratörlerin tercih edilmesi bunun en iyi göstergesi. Çalıştığımız gemiler genelde yabancı gemiler olduğundan yaptığımız gemi tamir ve onarım işlerinde özellikle Türk markalarını tercih ediyoruz. Ancak gemi dönüşüm projelerinde bazı durumlarda yabancı markalar tek seçenek olduğundan ülkemize döviz kaybettiriyor. Burada görev biraz da gemi yan sanayine düşüyor.”

“Sektörün şu anda yaşadığı en büyük sorun global olarak yaşanan ekonomik kriz ve bu krizin gemi sektörüne yansıttığı sıkıntılar. Bu dönemde hükümetlerin alacağı destekleyici, yatırıma yönelik teşvikler gibi uygulamalarla tersanelerin biraz daha rahat nefes alması sağlanabilir düşüncesindeyim.”
“Bütün bu sorunlar aşıldığı takdirde gemi inşa sektörünün önünde bir engel kalmayacağı gibi, dünyanın lider gemi inşa ve onarım üslerinden birisi olmamamız için hiçbir sebep yok.”

Geri