Editör

Gemi Dönüşüm Projeleri

İSMAİL CEYHAN
ismailceyhan@b2bmedya.com

Yeni inşa faaliyetlerinin azaldığı dönemde tersanelerimiz tamir-bakım çalışmalarıyla faaliyetlerini sürdürdüler. Yeni inşa tersanesi olma hedefiyle kurulan birçok tersane, yatırımlarını tamir-bakım projelerine de uyacak şekilde yeniledi. Bu dönemde nicelik olarak tamir-bakım projeleri, nitelik olarak yeni inşa projeleri kadar olmasa da gemi dönüşüm projeleri de tersanelerimize büyük katkı sağladı. Farklı amaçlarla üretilmiş gemileri; offshore gemilerine, canlı hayvan gemilerine ya da enerji gemilerine dönüştürme projeleri tersanelerimize hem iş hacmi hem de uzmanlık sağladı.

İşte bu alanda uzmanlaşan tersanelerimizden biri de Kuzey Star Tersanesi. Bir tamir-bakım tersanesi olarak kurulan Kuzey Star Tersanesi, gemi dönüşüm projelerindeki başarısıyla dikkat çekiyor. Firma, 2010 yılından bu yana 7 gemi dönüşüm ve 6 gemi tamamlama olmak üzere 13 projeyi başarıyla tamamlamış. Aynı anda sürdürdüğü 2 adet kargo gemisini canlı hayvan gemisine dönüştürme projesini bir sene içinde tamamlamış olması, tersanenin gemi dönüşümündeki başarısını kanıtlayan göstergelerden biri. Yeni yatırımlarıyla birlikte yıllık gemi bakım-onarım kapasitesini 250’ye çıkaran Kuzey Star Tersanesi ile ilgili detaylı bilgileri ilerleyen sayfalarımızda bulabilirsiniz…

***

Bu sayımızdaki önemli konu başlıklarımızdan biri de Rolls-Royce Türkiye Genel Satış Müdürü Erkut Aslanoğlu ile yaptığımız röportaj. Geçtiğimiz yıllarda MTU markasını da bünyesine katmasının ardından, MTU ürünleriyle birlikte özellikle donanma gemileri ve yat endüstrisinde çok daha güçlü hale gelen Rolls-Royce’da yaşanan gelişmeleri  Erkut Aslanoğlu ile konuştuk. İlgiyle okuyacağınızı düşünüyoruz.

Önümüzdeki sayıda görüşmek üzere…


Geri
share on twitter share on facebook