Haber

TCG Sancaktar Denize İndirildi


Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından yürütülmekte olan Amfibi Gemi (LST) Tedarik Sözleşmesi kapsamında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacına binaen, ana görev fonksiyonu Amfibi Harekat ve Ateş Desteği olan 2 adet Amfibi Gemi (LST - Landing Ship Tank) tedarik ediliyor. Bu kapsamda Anadolu Deniz İnşaat Kızakları Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ADİK Tersanesi) tarafından inşa edilen gemilerden ikincisi olan Sancaktar, ADİK Tersanesi’nde düzenlenen törenle denize indirildi.
TCG Sancaktar, tek tekneli, deplasman tipi ve tamamen çelik konstrüksiyon olarak inşa edildi. Geminin üst binası balistik korumalı. Gemi, Nükleer, Biyolojik ve Kimyasal saldırılar için tam personel korumasına sahip. Gemide, bir adet 15 tonluk genel maksat helikopterinin iniş kalkışına olanak sağlayacak, helikopter platformu bulunuyor. Yükleme/boşaltma işlemlerini sağlayabilmek amacıyla geminin başında, kıçında ve yan tarafında birer adet kapak bulunuyor. Gemide, ayrıca, her biri 8 ton yük veya 40 kişi taşıyabilen, 20 knot sürat yapabilen 4 adet LCVP çıkarma aracı ve 3 adet kendinden tahrikli ponton yer alıyor.
Boyu yaklaşık 139 metre olan geminin 18 knot maksimum sürat yapması bekleniyor. Gemide, beklenen sürat değerlerini ve manevra kabiliyetini sağlayabilmek üzere her biri 4 adet dizel makine, 2 adet ridakşınger, 2 adet şaft sistemi, 2 adet değişken açılı pervaneden oluşan ana tahrik sistemi kullanılıyor. Gemide ayrıca, iki adet tünel tip baş itici bulunuyor. Gemide elektrik üretimi, 4 adet ana jeneratörle sağlanıyor. Ayrıca, bir adet acil durum jeneratörü bulunuyor. Bunların dışında gemide yerli üretim olan Komuta Kontrol Sistemi ve Stabilize Makineli Tüfek Platformu (STAMP) ile beraber pek çok elektronik sistem ve silah sistemi yer alıyor.


Geri
share on twitter share on facebook