Haber

TCG Burgazada, Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın Katıldığı Törenle Denize İndirildi


Türkiye’nin ilk milli gemileri TCG Büyükada ve TCG Heybeliada’dan sonra TCG Burgazada da denize indirildi.
İstanbul Tersane Komutanlığı’nda yapılan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’ın da katıldığı törende, TCG Kınalıada korvetinin de ilk kaynağı yapıldı.
TCG Kınalıada korvetinin saç kesimini yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Daha önce iki gemimizi bitirmiş, donanmamıza sunmuştuk. Bu gemilerimiz birçok tatbikatta donanmamızı temsil ettiler, göğsümüzü kabarttılar. Öncelikle iki projenin de hayırlı olmasını diliyorum. Bu çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Artık icra konseyinin başında başbakanımız gemi inşa mühendisi olarak bulunuyor. Çok daha seri olarak bu üretimleri yapmamız lazım. Bu imkana bu güce Türkiye sahip. Biz artık yüzde 60’la yetinemeyiz. En önemli adımlarımızdan birisi kendi gemilerimizdeki makineleri de üretmemiz suretiyle bu süreci hızlandırmamız gerekiyor” dedi.
Başbakan Binali Yıldırım ise güçlü bir ülke olmanın güçlü bir orduyla mümkün olduğunu ifade ederek, “Ülkemizin bulunduğu konum itibarıyla güçlü olmaktan başka hiçbir çaresi yok. Zira etrafımız ateş çemberi ve birçok mazlum milletler bizim desteğimizi bekliyor. Onun için kendi ülkemizde, Türkiye’de sadece savunma kabiliyetimizi geliştirmek yetmez, aynı zamanda caydırıcılık kabiliyetimizi de geliştirmek zorundayız. Bunu da yaparken yerli ve milli kaynaklara dayanmamız gerekir” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından TCG Burgazada Emine Erdoğan tarafından denize indirildi.


Geri
share on twitter share on facebook