Rolls-Royce'tan, İtalyan Donanmasına MT30 Gaz Türbinleri

İtalyan Deniz Kuvvetleri'nin havuzlu çıkarma gemileri için Rolls-Royce'un MT30 gaz türbinleri seçildi. Dünyanın en güçlü denizcilik gaz türbini olan MT30, İtalyan donanmasının yenilenme programının en önemli adımlarından birini oluşturuyor.

İtalya’nın, 20 bin tonluk deplasman hacmi bulunan havuzlu helikopter gemisini, iki adet MT30 gaz türbini hareket ettirecek. Gemi, İtalyan Tersanesi Fincantieri tarafından, İtalyan donanmasının yenilemek üzere hayata geçirilen, Deniz Yasası yatırım programı kapsamında inşa edilecek.
Rolls Royce Denizcilik Birimi Başkanı Don Roussinos türbin ihalesiyle ilgili, “Bu prestijli gemi için, günümüzdeki en güçlü denizcilik gaz türbini olan MT30’un seçilmiş olması bizi çok sevindirdi. Bu anlaşma, Fincantieri’nin motorun tasarım ve performansına olan güveninin bir neticesi. Fincantieri ve İtalyan Deniz Kuvvetleri’yle çalışacağımız için çok heyecanlıyız” şeklinde konuştu.
MT30 türbinleri Rolls-Royce uçak motorları teknolojisi temel alınarak geliştirildi. 45 milyon saatin üzerinde çalışma gücüne sahip olan MT30, dünyanın en güçlü denizcilik gaz türbini olma özelliğini taşıyor.
MT30 daha önce de dünyanın büyük ve ileri donanma programları için kullanılmıştı. Bunlar arasında İngiltere Kraliyet Donanması’nın Queen Elizabeth sınıfı uçak gemileri ile Tip 26 Küresel Savaş Gemisi ve Kore Cumhuriyeti’nin yeni FFX-II Incheon sınıfı firkateynleri bulunuyor. MT30 halihazırda ABD donanmasının DDG-1000 Zumwalt sınıfı destroyerlerinde ve Fincantieri’nin ABD kolunu oluşturan Fincantieri Marine Group tarafından inşa edilen Freedom sınıfı Littoral muhriplerinde güç sağlıyor.

LNG’li Gemi Pazarında 6,5 Milyon Dolarlık Rolls-Royce Atağı
Rolls-Royce Türkiye’de Norveçli gemi armatörü NSK Shipping için üretilecek yük gemisi için Tersan Tersanesiyle 6,5 milyon dolarlık anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre Rolls-Royce tasarlanan yük gemisi için sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tahrik sistemi sağlayacak.
81.5 m boyundaki gemi Norveç kıyılarındaki balık çiftliklerine bir seferde 2 bin 700 ton balık yemi taşıyacak. NSK Shipping Genel Müdürü Kristian Hoydal, sözleşme ile ilgili: “Daha çevre dostu ve verimli bir LNG motorlu gemi teslim edebilmek için Rolls-Royce ile birlikte çalışabilmekten büyük gurur duyuyoruz” dedi.
Gemiyi tasarlayan NSK Ship Design şirketinin Genel Müdürü Kjartan Karlsen yaptığı açıklamada “Tasarımlarımızın yük gemilerinin tahrikinde LNG kullanımına ve dolayısıyla karbon ayak izlerini küçültmeye katkıda bulunması bize heyecan veriyor. NSK Shipping ve Rolls Royce’u daha sürdürülebilir bir endüstrinin öncüleri oldukları için kutluyoruz” ifadelerini kullandı.
Rolls-Royce Açık Deniz ve Deniz Ticareti Çözümleri Faaliyet Alanı Başkanı Helge Gjerde ise anlaşmayla ilgili: “Kısa mesafe deniz taşımacılığında önde gelen BioMar ve NSK Shipping şirketleri yakıt giderlerini azaltmaya ve karbon ayak izini küçültmeye yardımcı olan modern teknolojiye yatırım yapıyor” şeklinde konuştu.

31 Mayıs 2016

Geri