Mesleki Yeterlilik Belgesi Bilgilendirme Toplantısı GİSBİR'de Yapıldı

Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu hakkında Bilgilendirme Toplantısı, 26 Kasım 2015 tarihinde Türk Loydu, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ve İŞKUR temsilcilerinin katılımıyla GİSBİR Genel Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından gemi inşa sanayini de içeren 40 adet meslek grubu için getirilen “Mesleki Yeterlilik Belgesi” alma zorunluluğu sonrasında, “Mesleki Yeterlilik Belgeleri”nin sektör çalışanlarına alınmasına yönelik olarak, Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) ile Türk Loydu Vakfı İktisadi İşletmesi arasında düzenlenen “İşbirliği Protokolü” sonrasında Türk Loydu bu belgeleri vermek için yetkilendirilmek üzere gerekli çalışmalara başlamıştı.
GİSBİR Genel Sekreter Vekili Ercan Özokutucu’nun açılışını yaptığı toplantı, Türk Loydu Endüstri ve Belgelendirme Bölüm Başkanı Ayfer Adıgüzel, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) temsilcisi Gülden Arıkan, İŞKUR temsilcileri Fahri Acar ve Tuba Kurhan’ın katkılarıyla gerçekleştirildi.
GİSBİR Genel Merkezi’nde GİSBİR Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Orkun Özek ve GİSBİR Yönetim Kurulu Üyesi Ufuk Aksoy ile birlikte, üye tersanelerin ve alt işverenlerin yoğun katılımıyla gerçekleşen toplantıda Mesleki Yeterlilik ile ilgili mevzuatın detayları, sınav ve belge ücretlerinin iadesine yönelik teşvikler, işverenlere yönelik teşvikler gibi konular ve çalışanların mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu süreci tüm boyutları ile ele alınarak katılımcıların yönelttiği sorulara yanıt verildi.

GİSBİR ile Türk Loydu Arasında Protokol İmzalandı
GİSBİR ile Türk Loydu arasında Mesleki Yeterlilik Kurumu Sertifikaları’na Yönelik “Teknik Personel Eğitim Merkezi İşletim İşbirliği Protokolü” ile “Teknik Personel Eğitim Merkezi Sınav Amaçlı Kullanım İşbirliği Protokolü” imzalandı. 25 Nisan 2015 tarihinde yayımlanan Tebliğ gereği 25 Nisan 2016 tarihinden sonra zorunlu olacak Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Sertifikaları GİSBİR ve Türk Loydu arasında imzalanan Protokol ile artık Türk Loydu tarafından da verilecek.

GİSBİR, Türkiye İş Kurumu ve GMO Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı
GİSBİR, Türkiye İş Kurumu Tuzla Hizmet Merkezi ve TMMOB Gemi Mühendisleri Odası işbirliğinde “TMMOB Gemi Mühendisleri Odası ve GİSBİR Üyelerine Yönelik İşbaşı Eğitim Programı” İşbirliği Protokolü 30 Aralık 2015 tarihinde GİSBİR Genel Merkezi’nde imzalandı.
İmza töreninde Türkiye İş Kurumu Tuzla Şube Müdürü Fahri Acar, GİSBİR Yönetim Kurulu Başkan Vekili Bilgehan Bayramoğlu, GMO Yönetim Kurulu Başkanı Sinem Dedetaş, GİSBİR Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Orkun Özek, GİSBİR Genel Sekreteri Kemalettin Gür, GMO Genel Sekreteri Gürsel Yıldız ve GİSBİR Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Özokutucu hazır bulundu. Protokol ile Türkiye İş Kurumu tarafından işsizlerin, yeni mezunların ve tüm üniversite (ön lisans, lisans, açık öğretim) öğrencilerinin mesleki deneyimlerinin artırılmasına ve teorik bilgilerinin uygulama yapılarak geliştirilmesine yönelik uygulanan İşbaşı Eğitim Programı’ndan, tersanelere herhangi bir yük getirmeden GMO ve GİSBİR üyelerinin de yararlanabilmeleri amaçlanıyor.

4 Şubat 2016

Geri