Gemi Geri Dönüşümündeki AB Standartları Asya'nın Gözünü Türkiye'ye Çevirdi

Avrupa Birliği'nin gemilerin sadece "çevre ve iş sağlığı açısından istenilen yükümlülükleri yerine getiren ülkelerde sökülmesi" kararı neticesinde Asya ülkeleri gözlerini, AB'nin çevre standartlarını karşılayan tek akredite tesislere sahip ülkesi Türkiye'ye çevirdi.
Çeşitli Asya ülkelerinden gelen heyetler, Türkiye’de gemi geri dönüşümü konusunda teknik bilgiler almak ve yerinde gözlem yapmak üzere  Türkiye’deki geri dönüşüm tesislerini gezmeye başladılar.Süreko Bangladeş Heyeti’ni Ağırladı
Ege’nin ilk entegre endüstriyel atık ve bertaraf tesisi olan Süreko A.Ş. bu çerçevede Bangladeş’ten gelen ve Çevre Bakanlığı Çevre Yönetimi Endüstriyel Atık Şubesi  ve Bangladeş Endüstri ile Çevre ve Denizcilik Bakanlıklarının yanı sıra ilgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan 13 kişilik bir heyeti Manisa’nın Kula ilçesindeki tesisinde ağırladı. Endüstriyel atık geri dönüşüm prosesleriyle ilgili yerinde bilgi alan heyete; Kalite, Çevre ve İş Sağlığı Güvenliği Müdürü Mustafa Eryurt; geri dönüşüm tesislerinin işleyişi, ekipmanları, mevzuata göre uygulanan atık yönetimi ve projeler hakkında bilgiler içeren bir sunum yaptı.
Geri dönüşüm ünitelerinin tek tek gezildiği ve söküm çalışmalarının işleyişine yönelik bilgilerin alındığı teknik geziye,  T.C. Ulaştırma,  Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı,  T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yanı sıra Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) ve BASEL sözleşmesine taraf olan çeşitli ülkelerin temsilcileri de gözlemci olarak katıldı.  
Gezinin sonunda aldığı bilgiler ve yaptığı gözlemlerle gemi geri dönüşümü hakkında detaylı bilgi edinen heyet ile Süreko ekibi hatıra fotoğrafı çektirdi.

26 Kasım 2015

Geri