HAT-SAN Tersanesi

Altınova Tersaneler Bölgesi'nde yer alan HAT-SAN Tersanesi, Pekar Grup bünyesinde faaliyetlerini sürdürüyor. 50 dönüm arazi üzerine kurulu tersanede yeni inşa ve tamir-bakım çalışmaları yapılıyor...

HAT-SAN Tersanesi, Yalova Altınova Tersaneler Böl-gesi’nde 50 dönüm arazi üzerinde yeni inşa ve tamir-bakım faaliyetleri yapan bir tersane. 2006 yılında kurulan ve kuruluşundan kısa bir süre sonra Pekar Grup tarafından satın alınan HAT-SAN Tersanesi, halen faaliyetlerini Pekar Grup bünyesinde sürdürüyor. HAT-SAN Tersanesi ile birlikte gemi inşa sanayiine de girmiş olan Pekar Grup, daha çok inşaat ve madencilik alanındaki faaliyetleriyle biliniyor.

Eylül-Ekim 2015 / Sayı: 402014 yılına kadar sadece yeni inşa çalışmaları yapan HAT-SAN Tersanesi, kendi inşa ettiği havuzunu 2014 yılı Mayıs ayında denize indirerek tamir-bakım alanında da hizmet vermeye başladı. Tersane, havuzun işletmeye alındığı 2014 yılı Temmuz ayından bu yana yaklaşık 50 gemiye havuzlama hizmeti verdi.

Uzunluğu 180 metre, iç genişliği 30 metre olan havuzda, 35 bin dwt’a kadar gemileri havuzlayabilen HAT-SAN Tersanesi’nin, biri 180X52 metre, diğeri 170X24 metrelik iki kızağı ve 215 metrelik bir iskelesi bulunuyor. Havuzunu iskelesi ile aynı hizaya koyan HAT-SAN Tersanesi, bu sayede 400 metre boya kadar gemileri elleçleyebiliyor. Hali hazırda da Karadeniz Enerji firmasının 300 metrelik bir Cape Size dökme yük gemisinin enerji santraline dönüştürülmesi işleri devam ediyor. Tersane, yeni inşada ise 180 metre boya ve 45 bin dwt’a kadar gemi üretebilme kapasitesine sahip.


HAT-SAN Tersanesi Tamir Pazarlama Sorumlusu Özgün Oruç

HAT-SAN Tersanesi ve tersanede yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldığımız Tamir Pazarlama Sorumlusu Özgün Oruç, tersanede bugüne kadar yapılan ve yapımı süren gemilerle ilgili şu bilgileri veriyor: “HAT-SAN Tersanesi’nde bugüne kadar, tanker, barge, römorkör, yüzer havuz ve balıkçı gemileri inşaa ettik. Gemilerimizi Norveç, İzlanda ve Rusya’ya ihraç ettik. Şu anda da yerli bir armatör için 5.200 dwt’luk paslanmaz tankerin inşasına devam ediyoruz.”

Yılda 60 gemiye tamir-bakım hizmeti veriliyor
Tamir - bakımda, gemi ebatlarına göre değişmekle birlikte aynı anda 10 gemiye kadar; yıllık olarak ise 100 gemiye kadar hizmet verebildiklerini söyleyen Özgün Oruç, tersane ile ilgili de şu bilgileri veriyor: “Şu anda tersanemizde yaklaşık 550 çalışanımız var. Son 6 aydır bu rakam yüzde 30’a yakın arttı. Hızlı bir şekilde kadromuz ve iş hacmimiz genişliyor.”
“Tersanemizdeki yatırımların ana omurgası tamamlandı diyebiliriz. Son birkaç yıl içinde yüksek miktarda yatırım yapıldı. Tersane olarak daha da büyümek, kapasitemizi arttırmak istiyoruz. Bu yönde de çalışmalarımız devam ediyor.”

Conversion Projeleri
Özgün Oruç, HAT-SAN Tersa-nesi’nin conversion alanında bir marka olma yolunda hızla adını dünyaya duyurduğunu belirterek şunları söylüyor: “Tersanede halihazırda sürdürülen dört conversion projesi mevcut. Karadeniz Enerji firması için bir capesize gemiyi powerplant gemisine dönüştürüyoruz. Çalışmaları devam eden Osman Han gemisi yaklaşık 500 megawatt elektrik üretim kapasitesine sahip olacak. İki adet heavylift geminin powerplant gemisine dönüşüm çalışmaları da devam ediyor. Ayrıca tersanemizde havuzumuzla kızağa aldığımız Live Fish Carrier gemsine boy verme ve tüm ekipman ve donatımının yenilenmesi yapılıyor.”

İş güvenliğine özel önem veriliyor
HAT-SAN Tersanesi’nin iş güvenliği konusunda son derece hassas olduğunu belirten Oruç, “İş güvenliği konusunda son derece dikkatliyiz. İş güvenliği konusuna, tüm maliyetleri de üstlenerek ciddi bir önem veriyoruz” diyor.

Dünyada ekonomik sıkıntılar devam ediyor
Gemi inşa sanayii ile ilgili görüşlerini de dergimizle paylaşan Özgün Oruç, bu konuda da şunları söylüyor: “Krizle beraber sektör ağır bir darbe yedi. Tersaneciler belki de hazırlıksız yakalanması nedeniyle yatırımlarını çekti. Piyasadan önemli miktarda işçilik çıkışı oldu. Bu işçiler başka sektörlere kaydı. Bu da sektör için önemli bir dezavantaj oldu. Öte yandan dünyada ekonomik sıkıntılar halen devam ediyor. Bölgesel çatışmalar da olumsuz etkiliyor sektörü. Diğer bir yandan da birileri gemi satın alıyor, filolarını yeniliyor. Küçük tanker sektöründe ikinci el satışlarında bir hareketlilik görünüyor. Bu hareketlilik yeni inşaya ne kadar yansır bilemeyiz ancak bakım-onarıma yararı olacaktır.”

2008 öncesi seviyeye ulaşmak söz konusu değil
“Armatörler, gelirleri azaldığı için bakım-onarım gereksinimlerini minimumda tutmaya çalışıyorlar. Ona göre tersanelerin gelirleri de etkileniyor. Kısa vadede yeni inşaa kapasitesinin  2008 krizi öncesi olan seviyeye ulaşması mümkün görünmüyor.Türkiye, dünyadaki genel eğilimin dışında ekonomisine yatırım yapabilen bir ülke. İnsanların sermayesini riske edip işe başlayabildikleri, dışarıdan gelip iş kurabildikleri bir ülke.”

Türkiye bir tamir merkezi olabilir
“Türkiye’de tersaneler özellikle tamir sektörüne yönelik yatırımlarını artırıyor. Yalova özelinde de son bir yıldır olumlu yönde bir değişim görüyoruz. Yeni yatırımlar var.  Sekötrün büyük grup firmaları burada yatırımlar yapıyor. Büyük tersaneler kuruluyor.”
“Ben, ülke olarak tamir kapasitemizin daha da büyüyeceği kanaatindeyim. Türkiye’nin bölgede tamir merkezi olma yolunda güçlenerek ilerleyeceğini düşünüyorum. Yeni inşada ise krizden sonra özellikle Norveç’e üretilen gemiler sektörü sırtladı. Petrol fiyatlarının düşmesiyle beraber off-shore gemilerine olan talep de azalmaya başladı. Bu talep azalmasının yeni inşayı olumsuz etkileyeceğini düşünüyorum.”Geri