Gemi İnşa ve Tasarım Sektöründe Devlet Desteği Semineri Düzenlendi

2008 yılında yayımlanan Tasarım Desteği Hakkında Tebliğ'de "gemi ve yat tasarımı" ile ilgili herhangi bir destek maddesi bulunmuyordu.

TMMOB Gemi Mühendisleri Odası (GMO) başta olmak üzere denizcilik sektöründeki sivil toplum kuruluşlarının talepleri doğrultusunda, 4 Haziran 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Tasarım Desteği Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2008/2)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’in (Tebliğ No: 2015/1) 6/B. maddesi ile “Gemi ve yat sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin Türkiye’de yerleşik şirketlerden alacakları tasarım hizmetine ilişkin giderleri yıllık en fazla 200.000 ABD Dolarına kadar % 50 oranında 5 yıl süresince desteklenir” denilerek, gemi ve yat tasarımına devlet desteği sağlanmasıyla ilgili önemli bir adım atılmış oldu.
Gemi Mühendisleri Odası, Kapsam Danışmanlık firmasının da desteği ile 3 Eylül Perşembe günü Piri Reis Üniversitesi Yeni Kampüs Konferans Salonu’nda konuyla ilgili bir seminer düzenledi. Seminerde bir sunum yapan Kapsam Danışmanlık Genel Müdür Yardımcı Seçil Taylan; “Ekonomi Bakanlığı İhracat Destekleri”, “KOSGEB Genel Destek Programı”, “KOSGEB Ar-ge İnovasyon Programı”, “Yatırım Teşvik”, “TÜBİTAK Projeleri”, “Eximbank Kredileri” ve “Devlet desteğinin başvuru süreçleri” konularında katılımcılara bilgi verdi.
Seminerde, Gemi İnşaa ve Tasarım Sektöründe Devlet Desteği ile alakalı GMO üyelerinden de görüşler istenildi. Görüşler geldikten sonra bu konuda çalışacak GMO üyelerinden oluşacak bir komisyon aracılığı ile talepler GMO’da toplandıktan sonra, GMO’nun gerekli girişimleri yapması dileğiyle toplantı sona erdi.
Seminer sonrası GMO’dan yapılan açıklamada, “Bu aşamada başvuru için tebliğin muallak olan kısımlarının netleşmesi beklenmektedir. Tüm tebliğ netleşince bu konuda bir seminerin daha yapılması kararlaştırılmıştır” denildi.

28 Eylül 2015

Geri