Piri Reis Üniversitesi Gemisi Denize Açılıyor

Piri Reis Üniversitesi'nin denizcilik eğitimine katkı sağlamak amacıyla bünyesine kattığı, üniversite ile aynı adı taşıyan Piri Reis Üniversitesi Gemisi, Tuzla'da modernizasyon çalışmalarının yapıldığı Çelik Tekne Tersanesi'nde basına tanıtıldı.

Öğrencilerin uygulamalı eğitim sorununa çözüm olarak gerçekleştirilen okul gemisi projesi ile denizcilik öğrencilerinin zorunlu staj için şirket bulma sıkıntısına çözüm üretilmesi hedefleniyor.
Piri Reis Üniversitesi Gemisi’nin tanıtım toplantısında konuşan Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, geminin üniversiteye kazandırılmasında emeği geçen Piri Reis Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığına, IMEAK Deniz Ticaret Odası’na ve mali desteklerinden dolayı DATİ Holding’e teşekkür etti.
Eski adıyla Ankara gemisini Piri Reis Üniversitesi’ne kazandırmaktan dolayı büyük memnuniyet duyduklarını belirten Piri Reis Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve IMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan ise geminin büyük emeklerle üniversiteye kazandırıldığını söyledi.
Geminin denizde uygulamalı eğitim amacıyla kullanılacağını ve uygulamalı eğitim konusunda dünyada bir eksiklik olduğuna dikkat çeken Kalkavan, “Üniversiteden mezun olan çocuklarımız stajlarını, uygulamalı eğitim dönemini tamamlamadan sürücü ehliyeti alamıyorlar. Bu alanda dünyada ciddi bir eksiklik var. Biz de bu eksikliği kendi ülkemizde bir nebze olsun gidermeye çalıştık. Bu gemi dünyadaki en büyük uygulama gemilerinden bir tanesi” dedi.
Geminin Piri Reis Üniversitesi’ne kazandırılmasında mali olarak destek veren DATİ Holding İcra Kurulu Başkanı Gökhan Kıran da yaptığı konuşmada, DATİ Holding hissedarlarının denizcilerden oluştuğunu belirterek, “Bu ailelerin tamamı denize gönül vermiş, denize emek vermiş ve daha önemlisi denize şehit vermiş aileler.  Dolayısıyla bizim böyle bir yapı içerisinde denizcilik eğitimine sırt dönmemiz mümkün değildi. Bu projede emeği geçen herkesi tebrik ediyor ve teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Piri Reis Üniversitesi İkinci Dönem Mezunları, Diplomalarını Aldı
Türkiye’nin ilk ve tek denizcilik ihtisas üniversitesi Piri Reis Üniversitesi’nin 2014-2015 öğretim yılı mezuniyet töreni, 26 Haziran Cuma günü Tuzla Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Binali Yıldırım’ın da katıldığı Mezuniyet Töreni’nde; Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği ve Gemi İnşa Mühendisliği bölümlerinden 152 öğrenci mezuniyet heyecanı yaşarken, dereceye giren öğrencilere çeşitli ödüller verildi.

15 Temmuz 2015

Geri