Deniz Araçları için Kablo SeçimiEmre Uşarel
Çözüm Kablo ve Kesici Takımlar Tic. ve Ltd. Şti.

Kasım-Aralık 2014 / Sayı: 35

2008 yılında kurulan Çözüm Kablo, Erişim Kablo ile birlikte İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nde 2 bin metrekare kapalı alanda üretim faaliyetini sürdürüyor. Nitelikli yönetim kadrosu ve çalışanların profesyonel birikimi ile kaliteli ve hızlı üretimi kendine hedef olarak belirleyen Çözüm Kablo’nun amacı, yurtiçi ve yurtdışı pazarındaki etkinliğini sürekli arttırmaktır. İlkemiz “koşulsuz müşteri memnuniyeti”dir.
Çözüm Kablo, sektörde marin  ve gemi tipi kablolar, kontrol ve sinyal kabloları, veri iletişim kabloları, coaxiel ve standart olmayan özel kablolar üretiminde faaliyet göstermektedir. Tekne ve yat üretim sektörünün son yıllardaki gelişimi sebebiyle, kendini bu yönde kalite, belge ve stok çeşitliliği ile geliştirmiştir.
Sektörde, marin kablolarla ilgili bilgi eksikliğinden dolayı yaşanan sorunları çözmek adına, marin kablo seçiminde şu kriterler göz önüne alınabilir:


1. Çevreye duyarlı hammadde kullanımı
Çevre ve insan sağlığının korunması amacıyla; içeriğinde kurşun, civa, kadmiyum gibi ağır metaller  olan  kabloların kullanılmaması gerekmektedir. ROSH belgeli kablolar bu ağır metalleri içermez. 

2. Belgeli ürün seçimi
Kablolarda kullanılan ana hammadde bakırdır  ve pahalı bir madendir. Kablo üreticileri maliyeti düşürmek amacıyla minimum kesitte bakır kullanmaktadır. Belgesiz ürünlerde kontrol olmadığı için kabloda eksik malzeme kullanımı ile karşılaşılabilir ve kullanıcı bunu anlamayabilir. Sertifikalı ürün kullanımı bu yüzden çok önemlidir.

3. Korozyona dayanıklılık
Deniz suyu ve rüzgar, metal üzerinde olumsuz etki yaratır ve zaman içerisinde oksitlenmeye yol açar. Kablolardaki bu korozyon, üzerinden akan akımın azalmasına ve kabloların ark yapmasına neden olur. Çıplak bakır hava ve su temasıyla çok çabuk okside olan bir madendir. Bu korozyonun geciktirilmesi için marin kablolarda kesinlikle kalay kaplı bakır iletken kullanılmalıdır.

4. Doğru kesit seçimi
Bakırın değerli bir maden olması, kullanılan kablolarda hesapların iyi yapılmasını ve optimum kesit kullanılmasını gerekli kılar. Bu da mühendislik işidir. Hesapların iyi yapılmasıyla gereğinden kalın ya da ihtiyaçtan düşük kesit kullanımının önüne geçilmelidir.

5. Ekranlı kablo kullanımı
Teknolojinin gelişimiyle yat ve gemilerde kullanılan cihazların artışı ve elektromanyetik dalgaların fazlalığı, kablolardan geçen akımının yaratacağı interface’in önlenmesini gerekli kılmıştır. Kullanılan kabloların ekranlamalı olması, diğer cihazların etkilenmesini en aza indirecektir. Erişim Kablo’nun ürettiği marin tip kablolarda alüminyum folyo ekranlaması ile parazitin kablonun dışına yayılması önlenir. Ayrıca herhangi bir yangın esnasında, alüminyum folyo kablonun yanma sürecini geciktirecektir.

6. Halogenfree kablo kullanımı
Kablolarda kullanılan yalıtım malzemesi, PVC içinde halogen ihtiva eden Klor gazına sahiptir. Bu gaz yangın esnasında açığa çıkarak havadaki hidrojen gazıyla birleşir ve HCl olarak zehirli bir gaz halini alır. Ayrıca duman yoğunluğunun fazla olması, yangın esnasında görüş mesafesini minimuma düşürür ve insanların kaçışını engeller. Son zamanlarda Halogen gazı ihtiva etmeyen malzeme kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır ve halogensiz kablo kullanımları zorunlu hale getirilmeye başlanmıştır.

Geri