Türkiye'nin İlk Acil Müdahale Gemisi Nene Hatun Denize İndirildiKıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nün Sefine Tersanesi'ne yaptırdığı Türkiye'nin ilk acil müdahale gemisi Nene Hatun, denize indirildi.

Kasım-Aralık 2014 / Sayı: 35

Denize indirme törenine katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye’de ilk kez imal edilen, Acil Kurtarma gemisinin Türk denizciliğine önemli katkılar sunacağını söyledi…
Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün Sefine Tersanesi'ne yaptırdığı Türkiye’nin ilk acil müdahale gemisi Nene Hatun, 24 Ekim Cuma günü, Sefine Tersanesi’nde düzenlenen törenle denize indirildi. Nene Hatun’un denize indirme törenine katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye’de ilk kez imal edilen, ilk Türk Acil Kurtarma gemisinin Türk denizciliğine önemli katkılar sunacağını söyledi.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü için Türkiye’de ilk kez üretilen 87 metre uzunluğunda, 19 metre genişliğinde ve bin 800 ton ağırlığındaki Acil Müdahale Gemisi’nin denize indirme töreni, Yalova’nın Altınova ilçesi tersaneler bölgesinde gerçekleştirildi. Sefine Tersanesi’nde üretilen gemi için düzenlenen törene, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Yaşar Duran Aytaş, Yalova Valisi Selim Cebiroğlu, Ak Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun, GİSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kıran ve çok sayıda davetli katıldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan

Törende konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye’nin uluslararası taşımacılığının büyük bir bölümünü deniz yoluyla yaptığını belirterek, Türkiye’nin 8 bin 400 km kıyı uzunluğuna sahip, üç tarafı denizlerle çevrili olan önemli bir deniz ülkesi olduğunu vurguladı. 
Denizciliğin Türkiye’de hem ticaret, hem de ulaşım için büyük avantaj olduğunu hatırlatan Elvan, bu nedenle denizcilik alanına ulaştırmadaki diğer alanlarda olduğu gibi ayrı bir önem verdiklerine işaret etti.  
Bakanlık olarak 2002 yılından sonra yaptıkları yatırımlarla tüm ulaşım modlarında ve haberleşme alanında olduğu gibi limanlar ve tersanelerde de çağı yakaladıklarını anlatan Elvan, “Acil Müdahale Gemimizin inşa edildiği Yalova bölgesinde 3 bin dönümlük bir alanda toplam 47 tersanemiz mevcut. Bunların 31 tanesi faaliyetlerini sürdürüyorlar. Gemi inşa sanayimiz 2008 krizinden sonra yeniden toparlanmaya başladı.  Bu bölgede yan sanayi ile birlikte toplam 15 bin kişi gemi inşa sanayinde çalışarak, evlerine aş götürüyor” dedi.
Denize indirilen Acil Müdahale Gemisi Nene Hatun’un Türkiye’de ilk kez imal edilen, ilk Türk arama kurtarma gemisi olduğunu belirten Elvan, “Bugün denize indirdiğimiz Nene Hatun Gemisi 31 milyon 140 bin euro’ya mal oldu. Bakanlık olarak daha evvel yaptırdığımız projelerle birlikte, tersanelerimize can suyu kattı” ifadelerini kullandı.

Acil Kurtarma Gemisi Nene Hatun’nun marifetlerinin saymakla bitmeyeceğini ifade eden Elvan, gemiyi şu ifadelerle anlattı: “Gemi kurtarma, çeki, yangın söndürme, kazazede barındırma, helikopter hizmetleri, açık deniz komuta ve kontrol gibi özelliklere sahip. Bunların yanı sıra deniz kirliliği analizi yapabiliyor ve kirliliğe müdahale edebiliyor.  En önemlisi ise acil müdahale gemisi, yurt savunmasında kahramanca mücadele vererek tarihe adını altın harflerle yazdırmış olan ‘Nene Hatun’un ismini taşıyor.” 

Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Yaşar Duran Aytaş

Törende konuşan Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Yaşar Duran Aytaş ise Türk Denizciliğinin, Türk mühendis ve işçiliğinin, Türk tersaneciliğinin yüz akı olan bu örnek projede; desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’a, projede çalışan tüm mühendis ve işçilerle emeği geçen herkese teşekkür ederek, projenin Türk denizciliğine hayırlı olmasını diledi.

Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kıran da Sefine Tersanesi’nin tüm yönetici ve çalışanlarına, Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Yönetim Kurulu ve sektör adına şükranlarını sunarak başladığı konuşmasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’a sektörün sorunlarını aktardı.

GİSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kıran

İlk olarak tersane tekne imal ve çekek yerleri yönetmeliği kapsamındaki kısmi işletme/işletme izinleri konusuna değinen Kıran “2008 yılında yürürlüğe girmiş olan tersane, tekne imal ve çekek yerleri yönetmeliği çerçevesinde tesislerimize kısmı işletme/işletme izni belgeleri Genel Müdürlüğümüz koordinesinde düzenlenmektedir. Önemli bir bölümü kısmi işletme izni almış olan ve 10 Ağustos 2015 itibarı ile de işletme izni alması halen yürürlükteki yönetmeliğin gereği olan tersanelerimizin revizyon imar planlarının önümüzdeki bir yıllık dönem içerisinde onaylanması hayati öneme haizdir. Yaklaşık 3 yıldır mücadele verdiğimiz bu konuda desteklerinizi bekliyoruz” dedi.

Bir diğer önemli konunun da gemi inşa sektörünün ülke ekonomisine sağladığı katma değerin sağlıklı analizinin yapılabilmesine imkân sağlayacak, bilgi kirliliğini önleyecek gerçekçi ve sağlıklı verilerin toplanabilmesi olduğunu belirten Kıran, şöyle devam etti: “Gemi inşanın gerek ülkemizde ve gerekse dünyada ülkelerin ekonomisi ve savunmasına katkısı ile stratejik bir sektör oluşu nedeniyle önem arz etmektedir. Başkanı bulunduğum Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR),  ulusal ve uluslararası platformlarda Türk gemi inşa sanayinin sözcüsü olarak kabul görmekte olup bu kapsamda önde gelen yurtdışı yayınlara katkı sağlamak da dâhil olmak üzere sektörün en gerçekçi verilerini paydaşlarımızın istifadesine sunmaktayız. Bu konuda Genel Müdürlüğümüzle koordineli çalışmak üzere düzenlenen protokolü biz imzaladık ve makamlarınıza sunduk. Hayata geçirilmesi, sektörün gerçek resmini görebilmek ve değerlendirebilmek açısından son derece önemlidir. Bu kapsamda; geçtiğimiz dönemde teşkil ettiğimiz bir heyet ile tüm tersaneler ile tekne imal ve çekek yerlerini kapı kapı dolaşmak suretiyle ziyaret ettik ve karşımıza son derece farklı rakamlar çıktı. Çalışma sonunda ülkemiz genelinde; 57 adedi aktif olmak üzere 85 adet tersane, 38 adedi aktif olmak üzere 58 adet tekne imal yeri toplamda 95’i aktif 48’i pasif olmak üzere 143 adet tesis tespit ettik. Halen bulunduğumuz Altınova/Yalova bölgesinde ise 13 adedi aktif olmak üzere 22 adet tersane, 4 adedi aktif olmak üzere 20 adet tekne imal yeri toplamda 17’si aktif 25’i pasif olmak üzere 42 adet tesis mevcuttur.”


“2008 Ekim ayından bu yana tüm zamanların en büyük finansal krizinin olumsuz etkilerini en ağır şekilde yaşayan sektörlerin başında denizcilik ve gemi inşa gelmektedir. Gemi inşada gelişmiş tüm ülkeler stratejik sektör olarak belirledikleri gemi inşayı direk veya endirekt metotlarla desteklemekte ve rekabet gücünü artırmaktadırlar. Cumhuriyet tarihinin ekonomik açıdan en parlak günlerinin yaşandığı ülkemizde de devletimizin bu yönde bir yaklaşımı hem yerli yatırımcıyı teşvik edecek hem de yabancı yatırımın ve stratejik ortaklıkların kapısını açacaktır.”

“Beş üyemizin savunma sanayi ihalelerini büyük bir başarı ile sürdürdüğü, bir kısmının ihracatına başladığı, bir üyemizin Yalova Bölgesi’nde vergi rekortmeni olduğu, bir üyemizin dünyada ilk kez LNG powered tug boat inşa ettiği, önemli sayıda üyemizin bugün bir örneğini yaşadığımız ve devamını dilediğimiz kamu ihalelerini başarıyla neticelendirdiği, platform destek gemileri, römorkörler, balıkçı gemileri inşasında önemli pazarlar elde ettiği, tamir ve bakım konusunda ülkemizin her geçen gün Avrupa’nın merkezi haline geldiği ve dünyanın önemli halka açık denizcilik şirketlerinin tersanelerimizle fleet agreement’lar imzaladığı bir ortamda, gemi inşa sanayimizin desteklenmesi gerektiği ve bu desteği hak ettiğini düşünüyoruz.”

“Savunma Sanayi ihalelerinde sektörümüzün bugün geldiği noktanın ve mevcut başarısının daha önce benzer platformları ülkemize satan ülkelerde memnuniyet yaratmadığı aşikardır. Ancak bizler milyar dolar ile ifade edilebilecek rakamların ülkemizde kalmış olmasının gururunu yaşıyoruz. Savunma Sanayimiz dışında yüzde 90 oranında yabancı armatörlerle çalışan sektörümüzün desteklenmesi son dönemde çevre ülkelerdeki siyasi çalkantıların sektörümüz aleyhine kullanılarak haksız rekabetin önlenmesi açısından da önemlidir. Yeni gemi inşaya nakdi veya ayni destek ve konsolidasyonu teşvik edici uygulamalar, bu kapsamda ele alınabilir.”

Nene Hatun
Türk mühendis ve işçiler tarafından iki yılda inşa edilen acil durum müdahale gemisi Nene Hatun, yaklaşık 80 milyon liraya mal oldu. Yılda 9 bin tankerin geçtiği, 140 milyon ton tehlikeli yükün taşındığı İstanbul Boğazı’nı koruyacak olan Nene Hatun, 87 metre uzunluğunda, 19 metre genişliğinde ve bin 800 ton ağırlığında. Sefine Tersanesi’nde inşa edilen Nene Hatun, olası bir yangına müdahalede, saatte 10 bin ton su basabiliyor. Gemide, her türlü hava koşulunda deniz üzerinde bir komuta merkezi olabilecek helikopter pisti de bulunurken, vurgun yiyen dalgıçlara yapılacak ilk müdahale için de özel odalar yer alıyor.

Geri