Diko'nun Marin Tip Elektrikli Boilerleri, National Geographic ORION Gemisi'nde

National Geographic'e ait ORION araştırma gemisinin marin tip elektrikli boilerleri Diko Elektrikli Cihazlar tarafından yapıldı. Toplam 3 adet boiler 2013 yılı Kasım ayında teslim edildi ve o tarihten bu yana hizmet veriyor.

Silindirik dikey tip olarak üretilen sıcak su tankının depoladığı su hacmi 1000 litre. Gövdesi ve alt / üst bombeleri AISI 304L (EN 1.4306) kalite paslanmaz çelik sacdan 4mm kalınlıkta imal edildi. Tankın dizaynı maksimum 10 bar işletme basıncına göre yapılarak 15 bar basınçta test edildi. Tankın mekanik emniyeti, sıcaklık ve basınç blöflü T&P ventili ile sağlanıyor. Bu ventil, tank içerisindeki sıcaklık 99 oC değerine veya basınç 10.34 bar değerine geldiğinde açılarak su tahliyesine izin veriyor ve tankın rahatlaması sağlanıyor.
Tank üzerinde 1¼” soğuk su giriş, 1¼” sıcak su çıkış manşonları ile 1” resirkülasyon girişi ve 1” boşaltma vanası bulunuyor.


Tank içerisindeki suyun ısıtılması, her biri 10 KW gücündeki 6 adet elektrik rezistansı ile sağlanıyor ve toplam 60 KW ısıtma gücü bulunuyor. Her iki 10 KW rezistans 20 KW’lık bir grup oluşturuyor ve 3 adet güç kademesi şeklinde çalışıyor. Her bir güç kademesi kumanda panosu üzerindeki mandal butonlar vasıtası ile devreye alınabiliyor.
Termostat ve termometre görevi yapabilen PLC (mikroişlemcili programlanabilir röle) vasıtası ile suyun istenen sıcaklığa kadar ısıtıldıktan sonra otomatik olarak ısıtmanın durması ve sıcaklık düşünce tekrar ısıtmanın başlaması sağlanıyor. Isıtmanın tekrar başlaması, rezistans gruplarının belirlenen zaman aralığı ile birbiri arkasına devreye alınması şeklinde oluyor ve böylece besleme devresinin ani olarak yüksek güçle yüklenmesi önleniyor.
Sistemde ayrıca emniyet termostatı da bulunuyor. PLC termostatı arıza yapıp devreyi kesmezse sıcaklık 95 ° C’ye geldiğinde bu termostat tüm sistemin enerjisini kesiyor. Sistemin tekrar devreye alınması bu termostat üzerindeki reset butonuna basarak mümkün oluyor.
Isıtıcı rezistans boruları, incoloy malzemeden imal edilmiş ve böylece daha uzun ömürlü olmaları sağlanmış. Tankın su ile temas eden yüzeylerini korozyona karşı korumak için magnezyum anod temin edilmiş.
Gemideki elektrik besleme devresi 400V, 50Hz trifaze. Rezistanslar ve kumanda panosu bu gerilime göre dizayn edilip üretilmiş.
Toplam 60KW ısıtma gücü ile soğuk su giriş ve sıcak su çıkış sıcaklıkları arasında 37 oC fark olması durumunda sistemin sağladığı sıcak su debisi saatte 1395 litre olarak hesaplanıyor. Yine bu ısıtma gücü ile tankın içerisinde depolanan 1000 litre suyun sıcaklığının 37 °C artırılması 43 dakikada gerçekleşiyor. Tank üzerine monte edilmiş mekanik termometre ve manometre bulunuyor.
Isıtma tankının tüm çevresi 4 cm kalınlığında taşyünü yalıtım maddesi ile kaplanmış ve bunun üzerine 0.8 mm kalınlıkta AISI 304L kalite paslanmaz çelik saçtan dış gömlek monte edilerek ısı kayıplarının minimum düzeyde olması sağlanmış. Sistemin gemideki alabandaya ve zemine sağlam bir şekilde bağlanabilmesi için iki adet yan bağlantı kulakları ile üç adet alt bağlantı ayakları temin edilmiş. Ayrıca kolay kaldırılıp taşınabilmesi için iki adet kaldırma mapası bulunuyor.
Sistemin kontrolü dış gömlek üzerine monte edilen elektrik kumanda panosu vasıtası ile temin ediliyor. Elektrik kumanda panosu içerisinde kontaktörler, sigortalar, sıvı seviye rölesi, PLC ünitesi, kaçak akım rölesi, trafo gibi elemanlar mevcut olup güç devreleri 400 V AC, 50 Hz trifaze gerilimle, kontrol devreleri ise 24 V AC monofaze gerilimle besleniyor. Kumanda panosu kapağı üzerine monte edilmiş faz sinyal lambaları, termik manyetik ana şalter, güç kademeleri kumanda butonları ve sinyal lambaları, düşük su seviye ve aşırı ısınma sesli, ışıklı ikaz lambaları bulunuyor. Elektrik devreleri gemideki besleme gerilimine uygun şekilde nötrsüz olarak üretilmiş. Kumanda panosu içerisinde topraklama ve insan emniyeti için kaçak akım koruma rölesi bulunuyor.

Ürün: Marine tip elektrikli Boiler
Marka: Dikomarine
Model: DSSY-XM-1000-60-400.3-P304
Müşteri: National Geographic ORION Gemisi

Geri