CAP SAN DIEGO'da 1962'den Bu Yana KSB Pompaları Kullanılıyor

Dünyanın en büyük müze gemisi, yaklaşık 10 bin tonaj yük kapasitesine sahip CAP SAN DIEGO, yaklaşık 50 yıldır Alman pompa üreticisi KSB pompaları ile denizlerde yol alıyor.

KSB’nin Bremen’deki fabrikasında üretilen pompalar, çeşitli soğutma ve sirkülasyon sistemleri ve yangınla mücadele alanlarında çalışıyor. 
Hamburg Süd firması için 1961-62 yıllarında inşa edilen gemi, bugün Hamburger Admiralität Vakfı’na ait. Zarif silueti ve beyaz rengi sebebiyle “Beyaz Kuğu” adı verilen gemi Hamburg’un da en önemli simgelerinden biri. Gemi 1988’den bu yana müze olarak kullanılmış ve 2003 yılında da yüzer otel haline getirilmiş. 500 yolcuyla beraber yılda birkaç kez seyahate çıkan gemi şu anda “Überseebrücke” adındaki yüzer şamandırada demirli. 
CAP SAN DIEGO Betriebsgesellschaft mbH’nin Genel Müdürü Jens Weber, geminin yolcularıyla düzenli geziler düzenlediğini ve bu sebeple gemideki pompaların güvenilir olması gerektiğini, bu yüzden de KSB tercih edildiğini belirterek; pompaların 1962 yılından beri çalıştığını söylüyor.

CAP SAN DIEGO, dünyanın deniz üzerindeki en büyük müze gemisi (solda)
CAP SAN DIEGO gemisinde KSB’nin soğutma pompaları (sağda)

Geri