Denizcilik Federasyonu'ndan "Dünya Denizcilik Günü" Mesajı

Dünya Denizcilik Günü, Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO)'nün yaptığı bir öneri üzerine BM kararıyla 2005 yılında kabul edilmiş ve her yıl Eylül ayının son haftasında kutlanmaya başlanmıştır.


Amacı deniz ve gemi ticareti güvenliği ile ilgili konulara dikkat çekmek, (kargo güvenliği, deniz güvenliği ve deniz çevre güvenliği), ülkeler arası deniz ticaretinde koordinasyon sağlamak ve IMO'nun çalışmalarının belli bir yönünü vurgulamak olan Dünya Denizcilik Günü’nde her sene kendine özgü ayrı bir tema kullanılmaktadır.

IMO Konseyi, Dünya Denizcilik Günü’nün Londra dışında da dünyanın diğer yerlerinde küresel çapta kutlanmasını teşvik etmek için her yıl eşgüdüm çalışması yapmaktadır. Bu kapsamda Dünya Denizcilik Günü kutlamasının ev sahipliğini önceki yıl Portekiz üstlendi ve Lizbon’da gerçekleştirdi.

Birçok ülkenin her sene kutlanan Dünya Denizcilik Günü’ne ev sahipliği yapmak için rekabete girdiği kutlamalar bu sene 27-29 Ekim 2014 tarihinde FAS/Tangiers'dekutlanacaktır.  

Dünya Denizcilik Günü’nün bu seneki teması IMO Sözleşmeleri: EtkiliUygulaması” olup bu kapsamda, Uluslararası Deniz Ticaret Odası (ICS) Dünya Denizcilik Günü için bir broşür yayınlamıştır.

Her ülkenin Eylül ayı son haftası içerisinde kendi belirleyeceği bir günde kutladığı Dünya Denizcilik Günü, bu sene ülkemizde Dokuz Eylül Üniversitesi'nde 29 Eylül 2014 günü tüm denizcilik camiasının katılımıyla kutlanacaktır.

Bu vesile ile önümüzdeki senelerde yapılacak olan Dünya Denizcilik Günü, ev sahipliğinin ülkemizde yapılacağını ümit eder, tüm denizcilik camiasının bu anlamlı gününü kutlar, ülkemizin en kısa sürede dünyada lider ve örnek “Denizci Ülke” olmasını dileriz.

 

Denizcilik Federasyonu Yönetim Kurulu

Geri