CYE Petrol'ün Yeni Nesil Bunker Barcı "M/T Beykoz-E" Denize İndirildi

CYE Petrol'ün Yalova Tersaneler Bölgesi'ndeki Kocatepe Tersanesi'nde inşa ettirdiği ikiz kardeş tanker barclarından ilki M/T BEYKOZ-E, 24 Mayıs'ta düzenlenen törenle denize indirildi.

Törene IMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Başkanı Metin Kalkavan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanvekili Halim Mete, CYE Petrol CEO’su Deniz Eraydın, Emerson Türkiye Temsilcisi Cihan Hatipoğlu, Kocatepe Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kocatepe ve Başkan Yardımcısı Mustafa Kocatepe, Tersane Müdürü Tugay Zorba, DTO Yönetim Kurulu Üyeleri ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.


İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan “BEYKOZ-E” barcının denize indirme töreni sırasında yaptığı konuşmada, 2008’de alınan karar doğrultusunda eski tek cidarlı barcların 2016 yılında kullanımından tamamen kaldırılacağının altını çizerek bu tarihin ertelenmesine karşı olduklarını ve yeni barcların piyasaya çıkmasının sektörün gelişmesine katkı sağladığını belirtti.

İnşa edilen BEYKOZ-E barcının sahip olduğu özellikler itibariyle sektörün geleceği açısından umut verici olduğunu kaydeden Kalkavan, bunların iş güvenliği ve çevreye katkı konusunda önemli gelişmeler olduğunu da vurguladı.  
Törende bir konuşma yapan CYE Petrol CEO’su Deniz Eraydın ise M/T BEYKOZ-E yeni nesil tanker barcının, yaş ortalaması yüksek Türk tanker filosunun gençleştirilmesi açısından önemine vurgu yaptı. Eraydın, “Dünyada ve Türkiye’de bunker barclarının büyük bir kısmı tanker gemilerinden devşirilerek yapılmış. 2008 yılında getirilen yeni yönetmelikle yakıt ikmali yapılan firmalara çift cidarlı barclara geçilmesi için 2016’ya kadar süre tanındı. Ancak 2008 yılının sonunda ortaya çıkan ekonomik kriz filonun yenilenmesi çalışmalarını kesintiye uğrattı. CYE Petrol olarak, sadece ticareti değil; doğa, çevre, iş güvenliği gibi konuları da önceliğimiz olarak görüyoruz. İnsanı ve çevreyi tehdit eden sorumlulukların altına girmektense, finansal sorunlara çözüm aramayı tercih ederiz. Çünkü 30-40 yaşında tankerden bozma tek cidarlı barclarla daha fazla yol alınamayacağını düşünüyoruz. Yaşlı barclardaki metal yorgunluğunu ve emisyon değerlerini göz önünde bulundurarak olası bir felaketin de önüne geçmek için orijinal planımıza uygun olarak barcın inşasına 2013 yılının haziran ayında başladık. Çevre ve çalışma konforuna odaklanarak yüzde 65 oranında yerli üretimle donatılan çift cidarlı M/T BEYKOZ-E, yerli sanayinin ulaştığı teknolojik seviyeyi göstermesi açısından da büyük anlam ifade ediyor. Bu yeni barcla İstanbul’da yakıt ikmali hizmetinin en yüksek teknolojik standartlarla yapılmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

CYE Petrol CEO’su Deniz Eraydın

Projede armatörlerin beklentilerini de göz önünde bulundurarak, Emerson firmasının geliştirdiği “Coriolis Mass Flow Meters” teknolojisini kullandıklarını sözlerine ekleyen Eraydın, “Bu teknoloji, yakıt ikmali yapılırken pompalama esnasında yakıtın kalitesi, miktarı, yoğunluğu ve ısısı hakkında anında bilgi veriyor” dedi.

Geri