Garanti Çelik, Paslanmaz Çelik Ürünlerde Sektörün İhtiyacını Karşılıyor

Diğer birçok sektörün yanı sıra gemi inşa sanayiine de paslanmaz çelik ürünler tedarik eden Garanti Çelik, yüksek kaliteli ithal malzemeler konusunda sektörün ihtiyacına cevap veriyor...

Garanti Çelik, 1996 yılında kurulmuş, paslanmaz çelik ürünleri tedarik ederek Türk sanayiinin hizmetine sunan bir firma. Merkez Ofisi Dudullu’da DES Sanayi Sitesi’nde yer alan firmanın Tuzla’da da bir deposu bulunuyor. Firma, kendisine gelen talepleri stoklarından karşılayabildiği gibi, istenilen malzemeyi yurtdışında uygun şartlarla ürettirerek tedarik edebiliyor. Garanti Çelik’in ürün gamında, borular ve ekipmanları, saclar, çubuklar, paslanmaz çelik, duplex paslanmaz çelik, ısıya dayanıklı paslanmaz çelik ve nikel alaşımlar gibi ürünler bulunuyor.


Garanti Çelik’in Türkiye’de üretilmeyen veya Türkiye’de bulunması zor olan paslanmaz çelik malzemeleri tedarik etme konusunda uzmanlaştığını söyleyen Firma Sahibi Murat Tuğutlu, şunları söylüyor: “Bir projede çelik ihtiyacını temin etmek için seçeneklerden biri bu malzemeyi stokçulardan hemen temin etmektir. Diğeri ise malzemeyi ihtiyaç duyulan miktarda ve istenilen sertifikasyonlar doğrultusunda üreticilerden sipariş etmektir. Üretimden temin etmek, teslim süresinin daha uzun olmasına karşın maliyet avantajının yanı sıra malzemenin hem istenilen kalitede hem de istenilen miktarda olmasını sağladığından daha risksiz ve verimli bir yöntem. Zira stoktan temin yönteminde, istenilen kaliteyi veya miktarı bulmak her zaman mümkün olmayabilir. Ya da bunun için oldukça yoğun mesai harcayarak geniş bir araştırma yapılması gerekebilir. Garanti Çelik, 20 seneye yakın süredir faaliyet gösterdiği bu alanda müşterinin ihtiyacı olan malzemeyi temin etme konusunda uzmandır. Üretimden teklif verebildiğimiz gibi, üretimi bekleyecek zamanı olmayan projeler için de yurtiçi ve yurtdışı stoklardan malzeme temini sağlıyoruz. Projelerde eksik kalan veya acil olarak karşılanacak talepler için de yurtiçinde stok faaliyetimiz var”

Garanti Çelik Firma Sahibi Murat Tuğutlu

Firmanın daha önce Tuzla’daki merkezinden yönetildiğini ve gemi inşa sanayiine yönelik yoğun faaliyetleri olduğunu belirten Tuğutlu, “2000’li yılların başından bu yana gemi inşa sanayiinde 200 civarında gemi projesine malzeme tedarik ettik. Ancak gemi inşa sanayiindeki faaliyetlerin son yıllarda azalmasıyla diğer alanlara yönelik faaliyetlerimizi artırdık. Bu nedenle de şirket merkezini, paslanmaz piyasasının merkezi durumunda olan Dudullu bölgesinde getirdik. Tuzla’daki yerimiz ise depo olarak hizmet veriyor” diyor.
Yurtdışında birçok üretici firmayla çalıştıklarını sözlerine ekleyen Murat Tuğutlu, “Müşterilerimizin istediği hür tür ürünü, günün koşullarına göre en uygun şekilde tedarik edebilmek için dünyanın her yerinden çok sayıda üreticiyle çalışmak zorundayız. Bu nedenle Amerika’dan Avrupa’ya Japonya’dan Çin’e kadar her bölgeden üreticilerle irtibat halindeyiz” ifadelerini kullanıyor.


Proje ihtiyaçları konusunda uzmanlaştıklarını anlatan Tuğutlu, şöyle devam ediyor: “Ürün gamımızda Paslanmaz Çelik Quarto Plate dediğimiz, Türkiye’deki stoklarda bulunması zor olan, eni 2-3 metre, boyu da 6 metre ve daha fazlası olan büyük ebatlı saclar gibi özel ürünlerimiz de var. Ya da müşterimiz, özel kesilmiş firesiz sac istiyorsa istediği şekilde kesimli malzemeyi ve ihtiyacı olan farklı paslanmaz alaşımları temin edebiliyoruz. Bir diğer farklı ürünümüz de, gemilerde hidrolik hatlarında kullanılan ya da çeşitli sanayi alanlarında gaz iletiminde kullanılan uzunlukları 100 metreden 800 metreye kadar olan tek parçalık Hassas Borular. Bu borular, talebe göre özel temizlenme prosesine tabi olduğundan gaz iletimi dahil birçok alanda kullanılabiliyor. Ek parçası ve fire maliyetini azaltmasının yanı sıra ek yerlerinden dolayı alınacak riski de ortadan kaldırıyor ve ileriye yönelik bakım onarım zahmetinden kurtarıyor. Maksimum 12 mm çapa kadar temin edebildiğimiz bu ürün, kangal halinde, makaraya sarılı olarak geliyor ve çok uzun bir iletim hattı ek yeri olmadan geçilebiliyor.”
“Garanti Çelik, projelerin talep ettiği ürünü, ihtiyaç duyduğu kalite ve sertifikalarla, en uygun şartlarda, taahhüt ettiği sürede tedarik eden bir firmadır. Gemi inşa gibi büyük projelerde ihtiyaç duyulan ürünün istenilen tarihte gelmemesi, projenin takvimini aksatır ve bu da büyük bir mali külfet getirir. Bu nedenle biz bu konuda da çok dikkatli davranıyoruz. Ayrıca müşterilerimizin talepleri doğrultusunda istenilen tüm Paslanmaz Çelik ürünleri bir paket halinde tedarik ederek, ürünlerin birbiriyle uyumsuz olmasının da önüne geçiyoruz.”

Geri