Aliağa Gemi Geri Dönüşüm

İzmir Aliağa'da, gemi geri dönüşümü konusunda faaliyet gösteren Aliağa Gemi Geri Dönüşüm firması, Lloyd's Register / LRQA Türkiye tarafından yürütülen ISO 30000 Gemi Geri Dönüşüm Yönetim Sistem Standardı belgelendirme denetimini tamamlayarak belgeyi almaya hak kazandı...


Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Demir Çelik İnş. Nak. Tah. San. Tic. Ltd. Şti., İzmir Aliağa’da, gemi geri dönüşüm alanında faaliyet gösteren 2010 yılında kurulmuş bir firma. Yıllık 100 bin ton gemi geri dönüşüm kapasitesine sahip firma, bugüne kadar kuruyük, ro-ro, römorkör, tanker ve askeri savaş gemileri gibi birçok tipte gemiyi geri dönüştürerek ekonomiye kazandırmış. 

Hem yönetim sistemini geliştirmek hem de uygunluğunu göstermek için ISO 30000 Gemi Geri Dönüşüm Yönetim Sistem Standardı’nı stratejik bir hedef olarak belirleyen firma, geçtiğimiz aylarda Lloyd’s Register / LRQA Türkiye tarafından yürütülen denetimleri başarıyla geçerek belgeyi almaya hak kazanan Türkiye’deki ilk firma oldu.

Gemi geri dönüşüm faaliyeti yapan bir firma olarak, sektörü doğrudan ilgilendiren Hong Kong Konvansiyonu’nu uzun süredir takip ettiklerini söyleyen Aliağa Gemi Geri Dönüşüm firmasından Cengiz Temurtaş, “Ülkemizin de taraf olduğu bu anlaşmada belirtilen gerekliliklere uymak için ön çalışmalar yaptık. Ancak 2009’da hazırlanan Hong Kong konvansiyonunun yürürlüğe girmesi için; en az 15 üye ülkenin anlaşmayı kabul etmesi, anlaşmayı imzalayan ülkelerin dünya deniz ticaret filosunun yüzde 40’ını temsil etmesi ve ayrıca gemi geri dönüşümünün de en az yüzde 3’ünü yapıyor olması gibi şartlar bulunuyor. Maalesef bu koşullar beklendiği şekilde yerine gelmedi. Halen, sadece Norveç anlaşmayı imzalamış durumda ve en iyimser tahminle en az 3 yıl daha yürürlüğe giremeyecek gibi görünüyor. Bu aşamada, Uluslararası Standart Örgütü sektörümüze özel olarak ISO 30000 ‘Emniyetli ve Çevreye Duyarlı Gemi Geri Dönüşüm Yönetim Sistemi’ standardı oluşturdu.  Avrupa Birliği’nin de bu konu üzerinde ciddi çalışmaları bulunuyor. Ancak sonuç olarak uluslararası kabul gören ve yürürlükte olan tek standart, 2009 yılında yayınlanan ISO 30000 yönetim sistemi standardı. Aliağa Gemi Geri Dönüşüm olarak, hem yönetim sistemimizi geliştirmek hem de uygunluğumuzu göstermek için bu standarda göre belgelendirme yapmayı stratejik bir hedef olarak belirleyerek çalışmalara başladık” diyor.


Tesisin çevre danışmanlığını Güzel Çevre Proje Danışmanlık yaptı
“Öncelikle, ISO 30000 standardının TSE tarafından Türkçeye çevrilmemiş olması ve bize örnek olabilecek uygulamaların ülkemizde olmaması, hazırlık sürecinin beklenilenden uzun olmasına sebep oldu” diyen Cengiz Temurtaş, şöyle devam ediyor: “Tesisimizin çevre danışmanlığını yapan Güzel Çevre Proje Danışmanlık firmasının uluslararası standartlara hakim uzmanları ve geri dönüşüm konusundaki tecrübesi ile 2013 yılı başında, ISO 30000 standardının tesisimizde uygulanması çalışmaları büyük bir ivme kazandı. Güzel Çevre tarafından verilen eğitimler sırasında, aslında tesisimizde kurulu bulunan Kalite, Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği Entegre Yönetim Sistemiz ile ISO 30000 yönetim sistemi gerekliliklerinin çoğunu karşıladığımızı gördük. Gemi Geri Dönüşüm Politikamızı oluşturarak, hazırlanan iş planına uygun olarak tüm çalışmalarımızı 6 ay gibi bir sürede tamamlayarak, sistemin belgelendirilmesi aşamasına geldik.”
“Kurulan sistemin belgelendirilmesi konusunda da, çalışabileceğimiz çok sayıda firmanın olmadığını, hemen hemen sadece Klas kuruluşlarının denetim yapmak için uzmanlığa sahip olduğunu gördük. Belgelendirme firmasının seçiminde, sektörümüzde yaptığı çalışmaları ve dünya çapında tanınır ve güvenilir olması etkili oldu. İngiliz belgelendirme kuruluşu olan Lloyd Register tarafından 2 aşamada gerçekleştirilen denetimleri, herhangi önemli bir uygunsuzluk olmadan başarıyla geçerek ülkemizde ISO 30000 standardının şartlarını karşılayarak belgelendirilen ilk firma olma unvanını kazanmış olduk.”

Sektörün proseslerine uygun, daha sade bir yönetim sistemi 
“Özellikle Türkiye’de ilk olmak ve dünyada da bu belgeye sahip sayılı firmalar arasında bulunmak bizim açımızdan önemli bir prestij kaynağı oldu. Teknik olarak, sahip olduğumuz ISO 9001, ISO 14001 ve ISO 18001’den oluşan entegre yönetim sisteminin yerine tek bir standarda dayalı ve sektörümüzün proseslerine uygun, daha sade bir yönetim sistemi kurarak, faaliyetlerimizi daha etkin bir şekilde yürütme olanağına kavuştuk.”
“Tüm hazırlık ve belgelendirme süreçlerinde yapılan araştırmalar, konu ile ilgili dünyada uzman kuruluşlarla tanışmamızı, bilgi alışverişi ile daha sonra yapacağımız çalışmalar için yol haritamızın netleşmesini sağladı. Bundan sonraki hedefimiz, Hong Kong anlaşması gereklerinin ve hatta Hong Kong anlaşmasının da üstünde şartlar içeren standartlarda çalışmalarımızı gerçekleştirmek, ilk sıralarda yer almaktır.”

Sektörün yarattığı katma değer, emniyetli ve çevreci bir şekilde yürütüldüğünde daha hızlı gelişecektir
“Ülkemiz gemi geri dönüşüm sektöründe, gerek konumu gerek altyapısı ile önemli aktörlerden biridir. Sektörümüzün, sanayimiz için hammadde sağlayarak yarattığı katma değer;  kapasite artışı yanında uluslararası toplumun özel önem verdiği emniyetli ve çevreye duyarlı bir şekilde yürütüldüğü takdirde çok daha hızlı gelişecektir.”
“Firmamızın ISO 30000 belgesi alarak standartları sağladığını göstermesi, aynı zamanda Aliağa gemi söküm bölgesinde bulunan tüm tesislerin de benzer altyapıya ve konuma sahip olmaları nedeniyle, gerekli çalışmaları yürüterek aynı standardı yakalayabileceğini göstermektedir. Dünyada önemli rakiplerimiz olan Hindistan, Pakistan, Bangladeş gibi ülkelerin, gemi söküm yöntemleri nedeniyle ulaşmakta zorlandıkları standartları yakaladığımızı göstermek, başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere, çevre ve iş sağlığı konusunda hassas davranmayı ilke edinen ülkeler açısından ülkemizin ilk tercih edilen adres olmasını sağlayacaktır.”