Sanmar, İnşa Ettiği 4 Römorkörü Tanıttı


Sanmar Tersanesi tarafından Norveçli Bukser og Berging AS firmasına inşa edilen 4 adet römorkör, yurtiçinden ve yurtdışından gelen davetlilere törenle tanıtıldı. Törende römorkörlere isim verilirken, 1 römorkörün de blok yerleştirilmesi gerçekleştirildi.


İnşaa edilen 4 römorkörün 2 tanesi dünyanın LNG ile çalışan ilk römorkörleri olması açısından ayrıca önem taşıyor. Römorkörler, inşaları tamamlandığında Norveçli Petrol firması Statoil tarafından Kaarstoe Terminali’nde işletilecek.
Rolls Royce pervane ve makine donanımına sahip römorkörler, römorkör teknolojisinde yeni bir dönem başlatıyor. Mazotla çalışan klasik sistemlerde römorkörlerin karbondioksit emisyon seviyeleri oldukça yüksek. LNG yakıtı ile çalışacak sistemde havaya salınan karbondioksit miktarının yüzde 30 azalması bekleniyor. Aynı zamanda bu sistem işletme maliyetlerini de düşürecek.

Yeni sistemin hem çevre dostu hem de daha ekonomik olması sebebiyle römorkör sahipleri ve liman işletmeleri için oldukça olumlu bir gelişme olacak. Bu iki römorköre “Borgoy” ve “Bokn” isimleri verildi.

Tersanede gerçekleştirilen törende Sanmar Denizcilik’in ürettiği römorkör serilerinden Ulupınar serisine ait ASD tip, 45 ton çekme gücündeki römorkör de “Baus” ismini aldı. 75 ton çekme gücündeki, 28 metre uzunluğunda, ASD tipi, Sanmar Terminal serisine ait “Bison” isimli römorkörün de aynı gün blok yerleştirmesi gerçekleşti. 

Sanmar Yönetim Kurulu üyelerinden Cem Seven yaptığı açıklamada, “Sanmar Denizcilik olarak Türkiye’de özel maksatlı gemi inşaası konusunda büyük potansiyel olduğuna inanıyoruz. Dünyadaki teknolojik ilerlemelere paralel olarak, tasarım dahil tüm iş süreçlerimizi, kalite ve güvenlik standartlarımızı yüksek tutarak üretim yapıyoruz. Römorkör teknolojisinde çığır açacak ilk iki römorkörü üretmekten gurur duyuyoruz” dedi.

Geri