Ares Tersanesi'nde Üretilen 10 Adet Sahil Güvenlik Kontrol Botu, Sahil Güvenlik Komutanlığı'na Teslim Edildi

Törene, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yanı sıra Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, AB Delegasyonu Başkan Vekili Bela Szombatı, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Adnan Özbal, Dearsan Yönetim Kurulu Başkanı Taner Akkaya, Ares Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Kalafatoğlu, Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkanı Muhsin Altun ile komutanlar, bazı siyasi parti temsilcileri ve kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

İçişleri Bakanı Muammer Güler yaptığı konuşmada, sınırların daha iyi ve etkin korunmasının Türkiye için temel bir gereksinim olduğu kadar AB uyum çalışmaları açısından da önem arz ettiğini söyledi. Bakan Güler, ayrıca Türk vatandaşlarına AB’de vize muafiyeti ve bu kapsamda yakın tarihte imzalanacak geri kabul anlaşması için de sınır güvenliği konusunda gelişme kaydedilmesi gerektiğini vurguladı.

Antalya’nın bir turizm kenti olmasının yanı sıra yat sanayinde de ses getiren bir il olduğunu belirten Antalya Valisi Sebahattin Öztürk de konuşmasında uzun bir sahil kıyısına sahip olması nedeniyle teslimatı yapılan sahil güvenlik kontrol botlardan en azından bir kaçının Antalya’da görevlendirmesini arzu ettiklerini belirtti.

Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Adnan Özbal ise Suriye ve yasadışı göçe kaynak ülkelerdeki gelişmelere dikkati çekti,  2013 yılı başından bu yana 7 bin 744 yasadışı göçmenin hayatının kurtarılıp ilgili güvenlik birimlerine teslim edildiğini kaydetti.

Teslimatı yapılan 10 Sahil Güvenlik Kontrol Botu’nu imal eden ARES Tersanecilik Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Kalafatoğlu da törende yaptığı konuşmada, ARES’in çok genç bir şirket olmasına karşın büyük hayalleri olduğunu söyledi. 2005 yılında özel yat ve tekne imalatı ile başlayan, 2007’de ise Milli Savunma Bakanlığı ve NATO kriterlerini yerine getirerek Savunma Sanayii’nin talep ve önerileri, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın da desteğiyle yüksek performanslı askeri ve paramiliter üretime geçtiklerini belirten Kalafatoğlu, Bahreyn, Nijerya ve Katar’a Sahil Güvenlik Botu, devriye botu ve 8 lüks tekne yapacaklarını bildirdi. 

Dearsan Yönetim Kurulu Başkanı Emekli Amiral Taner Akkaya’da, Dearsan’ın son 4 yılda gerçekleştirdiği 1 milyar doları geçen ihracatından onbinlerce kişinin nasiplendiğini vurguladı. Devletin ortaya koyduğu vizyonla güç kazandıklarını ve 3 kıtada tanıtım ve pazarlama faaliyetleri yürüttüklerini ifade eden Taner Akkaya, AB fonlarından gerçekleşen 10 Sahil Güvenlik Kontrol Botu işbirliğinin Türkiye’nin AB’ye katılım sürecine olumlu katkı koyacağını kaydetti.