Megayat Üretimi ve İhracatında, Türkiye'nin Başarısı Artıyor


Denizcilik sektörünün önemini keşfeden Türkiye, yat inşa sanayinde de önemli başarılara imza atmaya devam ediyor.


Önceki yıllarda megayat yapımında dünya 6.’sı olan Türkiye, 2006 yılında yükseldiği üçüncülük ünvanını korumaya devam ediyor. 

İMEAK DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, Türk yat inşacıları tarafından yapımı tamamlanan yatların, dünya ülkeleri tarafından büyük ilgi gördüğünü söyledi. Türk tersanelerin, megayat yapımında dünya üçüncüsü olduğunu, burada kalite ve güvenin önemli bir unsur olduğunu vurgulayan Öztürk, “Bugün Türk tekne ve yat inşa endüstrisi, sahip olduğu işgücü sayesinde inşa ettiği tekneleri, yatları piyasaya sunuyor. Türkiye son yıllarda megayat üretiminde Çin, Venezüella, Meksika ve Brezilya gibi ülkeler tarafından tercih ediliyor. Burada kalite ve güven önemli bir unsur. Kalite ve güven, Türkiye’nin mega yat yapımında dünya üçüncülüğüne yükselmesini sağladı. Bunun yanında fiyatların diğer ülkelere göre ucuz olması da önemli” diye konuştu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’nin verilerine göre, gemi ve yat ihracatında geçen yılın ilk 9 ayına göre bu yıl yüzde 695,6 oranında artış olduğuna dikkat çeken Başkan Öztürk, yaşanan gelişmeyi sevindirici bulduklarını söyledi. Öztürk, “Geçen yılın Eylül ayında 16 milyon 402 bin dolar olan gemi ve yat ihracatı, 2013 yılı Eylül ayında 130 milyon 500 bin dolara ulaşmış bulunuyor. Bu rakamın giderek artacağına ve Türkiye’nin bu alanda da yıldızının giderek parlayacağına inanıyorum” dedi.

Ege Global Yatırım A.Ş.’den Ortaklık Teklifi
Kısa bir süre önce 7 kurucu ortak ile kurulan “Ege Global Lojistik Yatırımlar A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Üyeleri, İMEAK DTO İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk’ü ziyaret etti.
Ege Global Lojistik Yatırımlar A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Cemal Elmasoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sezai Geyik, Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Günaydın ve Fevzi Akay’ın yer aldığı heyet tarafından şirket yapılanması ve planlanan hedefler doğrultusunda bilgi verildi. 

İcra Kurulu Başkanı Cemal Elmasoğlu, şirket ortakları arasında Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi’ni görmeyi arzu ettiklerini belirterek, ortaklık teklifinde bulundu. Kemalpaşa’da kurulacak lojistik köy projesinde yer almak amacıyla Ege Global Lojistik Yatırımlar şirketinin kurulduğunu vurgulayan Elmasoğlu, bu doğrultudan hareketle şirket yapısı içerisinde STK’ların bulunması gerektiğinin altını çizdi.

İMEAK DTO İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk, yapılan ortaklık teklifini Yönetim Kurulu olarak değerlendireceklerini, olumlu yönde karar alınacağını umut ettiğini söyledi. 

Öztürk, “Üyelerimiz arasında lojistik ve nakliye işiyle uğraşan arkadaşlarımız yer alıyor. Onların menfaatine olacak bir çalışma içerisinde yer almak isteriz. Denizcilikle lojistiği ayırmak mümkün değil. Dünya taşımacılığının yüzde 88’inin deniz yoluyla yapılıyor olması, lojistik kavramı içerisinde denizciliğin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. İzmir’in gelişim süreçleri içerisinde bölgenin ihtiyacı olan lojistik yatırımların hazırlanmasına katkıda bulunmak isteriz” diye konuştu.

Geri