Prüftechnik Hizalama ve Titreşim Analiz Ürünleriyle Gemi İnşa Sektörünün de Hizmetinde

Eylül 2013 Sayı 30

Hizalama sistemleri, durum izleme ve tahribatsız muayene alanlarında birçok sektöre ürün ve hizmet sunan Alman firması Prüftechnik, artık Türkiye'de. Prüftechnik'in özellikle hizalama ve titreşim analiz sistemleri gemi inşa sektöründe de birçok sorunun giderilmesini sağlıyor...

Prüftechnik, hizalama sistemleri, durum izleme ve tahribatsız muayene alanlarında ürün ve hizmet sunan bir Alman firması. Ürünleri birçok sektörde olduğu gibi gemi inşa alanında da kullanılan Prüftechnik’in Türkiye yapılanması olan Prüftechnik Proaktif Bakım Teknolojileri, yüzde 100 Prüftechnik’in sermayesiyle Mart ayında resmi olarak kuruldu ve Nisan ayından itibaren de aktif olarak çalışmalara başladı.

Prüftechnik Proaktif Bakım Teknolojileri 
Şirket Yöneticisi Ozan Çakıtlı

Prüftechnik’in proaktif bakım teknolojileri alanında dünyanın sayılı firmalarından biri olduğunu söyleyen Prüftechnik Proaktif Bakım Teknolojileri Şirket Yöneticisi Ozan Çakıtlı, “1972 yılında Almanya’da test ekipmanları alım-satım işi yapmak üzere Dieter Busch tarafından kurulan Prüftechnik AG, yıllar içinde sektördeki eksiklikleri görerek yeni ürün ve teknolojiler geliştirerek büyüdü. Özellikle 1980’li yıllardan sonra hızla gelişen firma, test ve ölçüm teknolojileri alanında çok sayıda patenti olan uluslararası bir firma haline geldi. Şu an 150’nin üzerinde markası, 300’ün üzerinde patenti var” diyor.


Prüftechnik AG’nin; Hizalama sistemleri (Alignment Systems), Durum İzleme (Condition Monitoring) ve Tahribatsız Muayene (Nondestructive Testing) sektörlerinde ürün ve çözüm sunan 3 ana firması olduğunu belirten Çakıtlı, “Ayrıca Almanya merkezde servis hizmetleri veren bir departmanımız bulunuyor. Almanya dışında Türkiye ile birlikte 17 ülkede şubemiz var. Tabi bunun dışında bayi ve distribütörlerimizle birlikte 85’ten fazla ülkede aktif olarak yer alıyoruz” şeklinde konuşuyor.

Prüftechnik’in birçok farklı sektöre hizmet ve ürün sunduğunu, sözlerine ekleyen Çakıtlı, şöyle devam ediyor: “Lazerli Hizalama sisteminin mucidi olan Prüftechnik, bu konuda aynı zamanda pazar lideri. Prüftechnik Alignment Systems adlı şirketimiz tamamen bu konuda ürün geliştirip sanayicilerin ve yatırımcıların hizmetine sunuyor. Bu ürünlerle hizalama işlemleri kolayca yapılabiliyor ve çok ciddi bir işgücü kazancı ve buna bağlı olarak da verimlilik artışı sağlanıyor. Özellikle yüksek teknolojiye sahip çok hassas hizalama yapan ekipmanlarımızla gemi inşa ve denizcilik sektörlerine de hizmet veriyoruz. Hizalama, motor olan ve motorun hareketinin diğer organlara aktarıldığı her alanda gerekiyor. Örneğin gemilerin şaftında,  pervanesinde ve ana makine dairesinde hizalama çok önemli. Hizalamada bir hata varsa bu zamanla çok büyük sorunlara yol açabiliyor. Eski sistemlerle çok zaman alan ve çok hassas olamayan hizalama işlemi, bizim ürünlerimizle çok daha kısa sürede ve kusursuz olarak sağlanıyor. Bu da gemide hareketi sağlayan organların sorunsuz çalışmasını ve ömrünün uzamasını sağladığı gibi konfora da büyük katkı sağlıyor.”

“Hizalama sistemlerimiz ölçümleri sensörlerle yapıyor. Bu sistemlerde yaptığımız geliştirmelerle sensörün lazerini yansıtma metodu yerine çifte perde kullanarak menzili 10 metreye kadar çıkardık. Bu da özellikle gemilerde bize bir avantaj sağlıyor. Çünkü gemilerde uzun mesafe ölçüm yapabilmek önemli. Sensörler yaptıkları ölçümü bilgisayara aktarıyor. Bilgisayardaki yazılım tüm hesaplamaları yapıp, hizalama ile ilgili probleminin ne olduğunu ve giderilmesi için neler yapılması gerektiğini gösteriyor.”

“Prüftechnik’in en büyük avantajlarından biri, ürünlerin yazılımından montajına kadar tamamının firma bünyesinde yapılması. Bu da ürünlerimizin her geçen gün daha da geliştirilmesini sağlıyor. Çünkü bu ürünleri Makine Servis departmanımız da kullanıyor ve ürünleri kullanırken edindikleri deneyimleri teknik departmanımıza aktarıyor. Teknik departmanımız da bu deneyimlerden yola çıkarak gerekiyorsa iyileştirmeleri yapıyor. Zira yazılım departmanımız da bu geliştirmelere göre yazılımlarımızı geliştiriyor.”

Titreşim analizi olası problemleri önlüyor
“Gemilerde kullanılan cihazlarımızdan bahsederken titreşim ölçüm/analiz cihazlarımızdan da bahsetmek gerek. Titreşim ölçümü ve analizi yöntemiyle olası problemleri önceden tespit ederek vahim sonuçlar oluşmadan önlem alınması mümkün oluyor.  Aynı zamanda sorunu yaratan nedenlerin kökenine inip aynı sorunun tekrar ortaya çıkması engelleniyor. Bu aslında bir bakım metodu olan ‘Proaktif Bakım’ yaklaşımıdır. Bu sistemde makinenin rulman, dişli yatak gibi kısımlarına sensörler konularak oradaki titreşimler ölçülür. Titreşimler kabul edilebilir sınırların üzerindeyse, bir problem vardır. Bu durumda daha detaylı analiz yapılır ve sorun belirlenerek giderilir. Dolayısıyla daha büyük sorunlar oluşmadan önlem alınmış olur.”

“Titreşim ölçüm/analiz sisteminde müşterimizin taleplerine göre sistemi kurup, izleyip durum hakkında müşteriye bilgi verebiliyoruz. Ya da titreşim ölçümünü müşterimiz yapıyor ve verileri bize yolluyor, biz de bu verileri okuyarak gerekli bildirimleri yapıyoruz.”

“Yurtdışında ise aklınıza gelebilecek her büyük firmanın gemilerinde bizim sistemlerimizden mevcut olanı vardır. Türkiye’de henüz bir tersaneye doğrudan ürün satışı yapmadık.  Ancak bizden ürün alan bazı servis firmaları, bu ürünlerle tersanelere hizmet veriyor. Şu anda Türkiye’de daha çok enerji, çimento, petrol ve demir-çelik sektörlerinde kullanılan cihazlarımız var. Ürün satışı dışında servis hizmetlerimiz de var. Ancak piyasada bulunan servis firmalarının alanında hizmet vermiyoruz. Çünkü bu firmalar arasında bizim cihazlarımızla servis veren firmalar da var ve onlarla rekabete girmiyoruz. Sadece, bazı spesifik konularda yatırım maliyeti büyük olan ve bu nedenle satışını yapmadığımız cihazlarımız var. Bunlarla ilgili hizalama servisini biz veriyoruz.”


Öncelikli hedefimiz kâr etmek değil
“Prüftechnik’in Türkiye’de doğrudan kendi firmasıyla yer alması çok önemli. Bu, firmanın Türkiye’yi uzun soluklu bir pazar olarak gördüğünün bir göstergesi. Dolayısıyla bizim öncelikli hedefimiz kar etmek değil. Bu nedenle bizden ürünlerimizle ilgili bilgi almak isteyen firmalara, ürün satın alıp almayacağına bakmadan her türlü bilgiyi veriyoruz. Çünkü şu anda önceliğimiz konunun öğrenilmesi ve bilincin artırılması. Firmalarda bakım departmanları genelde bütçesi çok düşük tutulan departmanlardır. Dolayısıyla bu ürünlerin satışını yapmak kolay değil. Bu nedenle öncelikle ürünlerimizi doğru anlatmamız önemli. Bunun için de bizden bilgi almak isteyen firmalara gerekirse numune kurulumlar yaparak ürünleri doğrudan görmelerini ve faydalarını test etmelerini sağlıyoruz. Umarız bu şekilde firmalarımız sistemin faydalarını görüp orta ve uzun vadede çok büyük tasarruflara ulaşabilirler.”

“Türkiye’de şu anda 5 kişilik bir ekiple çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ancak yeni kurulduk ve sürekli gelişiyoruz. Dolayısıyla bu sayıyı her yıl artıracağız. Bunun yanında ilerleyen yıllarda Prüftechnik’in Ortadoğu’daki servis operasyonunun Türkiye’den yürütülmesi gibi bir hedefimiz var. Çünkü sattığımız cihazların kalibrasyon ihtiyacı da oluyor. Hedefimiz Türkiye’de iyi bir yapılanma sağlayıp, burayı böyle bir üs olarak da kullanmak.”