Özata Tersanesi

Eylül 2013 Sayı 30

Geçmişi 1990 yılına kadar uzanan Özata Tersanesi, Tuzla’da çeşitli tersanelerde başladığı yeni inşa ve bakım-onarım çalışmalarını kendi tersanesinde gerçekleştirmek hedefiyle başladığı yatırımını 2005 yılında tamamlayarak Yalova/Altınova Hersek Köyü mevkiinde, Tersaneler Bölgesi’nde faaliyete geçti. 45 bin metrekarelik bir alanda hizmet vermekte olan tersane, yakın zaman içerisinde yeni bir kiralamanın gerçekleşmesiyle hizmet alanını 60 bin metrekareye çıkarmayı planlıyor. Tersanede 2 bin metrekaresi iklimlendirilmiş özel bir kompozit üretim fabrikası olmak üzere 7 bin 500 metrekarelik kapalı alan bulunuyor.


Özata Tersanesi, çelik, alüminyum ve kompozit konstrüksiyonlar gerçekleştirebiliyor. Dolayısıyla üretim çeşitliliği açısından büyük bir esnekliğe sahip. 20 bin dwt’a kadar çelik konstrüksiyon tanker ve kuru yük gemileri inşa edilebilen tersanede, hali hazırda 7 bin dwt’luk bir kimyasal tankerin üretimi devam ediyor.
Özata Tersanesi, özellikle kompozit ticari teknelerin üretimi konusuna yoğunlaşmış durumda. Bu konuyla ilgili ilk projeye geçtiğimiz yıl başlayan tersane, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teslim etmek üzere imalatına başladığı ve şu anda da 3.’sünün inşasına devam ettiği karbon katamaran yolcu gemileri üretiyor.
Özata Tersanesi, her tersanede bulunan planlama, satın alma, personel, idari işler, muhasebe, finans ve benzeri departmanların yanı sıra özellikle Pazarlama Departmanı ve Kurumsal İletişim Birimi ile farklılaşıyor. Çelik ön imalat atölyesi, boru donatım atölyesi, ahşap atölyesi gibi her tersanede yer alan atölyelerin dışında, atölyeden ziyade bir fabrika gibi çalışan karbon kompozit imalatlarının başlatıldığı ön imalat atölyesi de Özata Tersanesi’nin diğer tersanelerden ayrıldığı bir diğer nokta. 


Tersanede yaklaşık 240 personel görev yapıyor. Son yıllarda sofistike gemilerin inşaatına yoğunlaşan Özata Tersanesi, bu nedenle bakım-onarım çalışmalarını geri plana atmış durumda. Tersane ancak çok özel bakım-onarım taleplerini değerlendiriyor.
Özata Tersanesi’nin biri 150X42; diğeri 120X16 metrelik iki kızağı ve 120 metrelik bir iskelesi bulunuyor. Özata Tersanesi, inşa ettiği gemileri balonla denize indiriyor. Bu sayede, normalde olması gereken yüzde 5’lik kızak açısı Özata Tersanesi’nde yüzde 1. Bu da tersanenin tüm alanında gemi yapımına olanak sağlıyor. Dolayısıyla Özata Tersanesi, gerektiğinde 200-250 metrelik gemilerin yapımını da gerçekleştirebilecek durumda.
Tersanede blok taşımak için 100 tonluk bir vinç bulunuyor. Bunun dışında 2 adet 50 tonluk, 2 adet 25 tonluk vinç ve 5 farklı kapalı alanda da 10’ar tonluk vinçler yer alıyor. Özata Tersanesi, OHSAS 18001 sertifikasının yanı sıra, TS EN ISO 14001, TS EN ISO 9001, TS EN ISO 14001 ve BS EN ISO 9001 sertifikalarına sahip.
Bugüne kadar 27 geminin yapımını tamamlayarak teslim eden tersanede, imalatı devam eden 4 gemi bulunuyor. Bunlardan biri IMO 2-3 Klasında yapılan 7 bin dwt’lik kimyasal tanker. Özata Tersanesi 2014 Ocak ayına kadar tersanenin gerekliliklerini yerine getirerek gemiyi sahibine teslim etmeyi hedefliyor. Yapımı devam eden diğer 3 proje ise İzmir Büyükşehir Belediyesi için inşa edilmekte olan karbon katamaran yolcu gemileri. Her biri 39 metre boyunda ve 426 yolcu kapasiteli olarak inşa edilen gemiler toplamda 15 adet yapılacak. Özata Tersanesi, 2014 yılı Ocak ayından başlayarak İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne her üç ayda bir gemi teslim edecek. Düşük yakıt tüketimiyle ve çevreci özellikleriyle dikkat çekecek gemiler, 18 knot servis hızında olacak. En son teslim edilecek gemiler ise 30 knot servis hızında olacak ve dış hatlarda kullanılacak.

Özata Tersanecilik Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Ataseven: “Sofistike Projeler, Tersaneciliğimizin Çıkış Noktası Olabilir”

Özata Tersanesi’nin, özellikle karbon kompozit üretim teknolojisini geliştirmeye yoğunlaştığının altını çizen Özata Tersanecilik Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Ataseven, “Karbon kompozit üretim teknolojisini, sofistike ticari gemiler ve deniz kuvvetlerimizin ihtiyacı olan özel platformların imalatında kullanmak üzere geliştirmeye çaba gösteriyoruz. En önemli hedefimiz, bu üretim segmentinde Türkiye’nin öncü ve lokomotif tersanesi olabilmek. Deniz taşımacılığında önemli avantajlar sağlayacağını düşündüğümüz bu özel malzemenin yaygınlaştırılması için de dünya çapında müşterileri ülkemize çekmeye ve ülkemizin bu konudaki cazibesini artırmaya çalışacağız” diyor.

Özata Tersanecilik Yönetim Kurulu Başkanı 
Özdemir Ataseven

Özdemir Ataseven, Türk gemi inşa sanayii ile ilgili de şu yorumlarda bulunuyor: “Herkesin malumu olduğu üzere global kriz sektörümüzü de derinden etkilemiştir. Küresel ticaretin azalmasıyla birlikte denizcilik sıkıntıya girmiş ve yeni gemi inşaatları durma noktasına gelmiştir. Var olan projeler de, rakiplerimiz olan Uzakdoğu tersanelerinin cazip fiyatları nedeniyle Türkiye’de gerçekleştirilememiştir. Yakın zaman içinde, küresel krizin etkisinin azalmasını beklemiyoruz. Bu sebeple sektörde bir açılmanın da öngörülemeyeceğine inanıyoruz. Bu sebeple, özellikle katma değeri yüksek, sofistike projelerin inşaatlarının gerçekleştirilmesi, tersaneciliğimiz için bir çıkış noktası olabilir. Bunun gerçekleştirilmesi için, organizasyon ve alt yapı olarak bu tür projelere hizmet verecek bir yapının hazır olması gerekmektedir. Kısa vadede hedefimiz, organizasyon ve alt yapı eksikliklerimizi tamamlayarak özellikli projelerin yapımına daha da hazır hale gelmektedir. Bu projelerin Türkiye’ye kazandırılması adına önemli bir unsur da, kendimizi daha iyi tanıtmak, pazarlama stratejileri geliştirilmek ve pazarımızı dünya çapına yayılmak olacaktır.”