GİSBİR 43. Olagan Genel Kurulu Gerçeklestirildi

Genel Kurul’a GİSBİR üyelerinden 51 tersane ve 18 gerçek kişi üyesinin yanı sıra Tuzla Kaymakamı Mümin Heybet, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Suat Hayri Aka, İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan, Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Cengiz Kaptanoğlu, TOBB Denizcilik Sektör Meclisi Başkanı Erol Yücel, İstanbul Liman Başkanı Gani Aygün ve Tuzla Liman Başkanı Bahri Şahin gibi isimler katıldı.


GİSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kıran, Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, “Yönetim Kurulu’ndaki arkadaşlarımla birlikte göreve geldiğimiz 3 Ekim 2011 tarihinde gerçekleştirilen Olağanüstü Genel Kurulda yola çıkış nedenimizi Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği’ni sektörün her kesiminin, her farklı düşüncenin, her farklı anlayışın kendisini temsil etme imkanı bulup her yönüyle Türkiye’nin ülke ekonomisine katkısıyla orantılı kurumsal bir çatı örgütü haline getirmek olduğunu, GİSBİR’in kendi imkanlarıyla ayakta durabileceği mali yapıya ve imkanlara kavuşmasının öncelikli hedeflerimizden biri olduğunu, GİSBİR’in kurumsallaşması ve kendi imkanlarıyla faaliyetlerini sürdürebileceği bir yapıya kavuşması durumunda GİSBİR ve GİSAŞ Gemi İnşa Sanayi A.Ş.’nin farklı yönetimlere sahip olabilmesinin de kolaylıkla mümkün olabileceğini ifade etmiştim. Ben ve arkadaşlarım o gün söylediklerimizi bugün hayata geçirmiş olmanın onurunu ve mutluluğunu paylaşıyoruz. Birlikten güç doğacağı, sesimizin daha gür çıkacağı ve tespitlerimizde gerçekçi olduğumuz sürece küresel gelişmelerin yarattığı riskleri etkili bir şekilde yönetebilmemizin mümkün olabileceği gerçeğini bugün burada hep birlikte yaşıyoruz.” dedi.

DTO Meclis Başkanı Cengiz Kaptanoğlu da yaptığı konuşmada, GİSBİR üyelerinin ve katılımcıların, 43. Olağan Genel Kurulu’nda anlatılan konular ve sunulan raporlar ışığında gemi inşa sanayinin kurumsal bir yapı içinde aydınlığa doğru hızla ilerlediğini gördüğünü, gemi inşa sanayinin birlik, beraberlik ve dayanışma içinde olmasının fevkalade olduğunu ifade etti.

İMEAK DTO Başkanı Metin Kalkavan ise “Aldığınız bayrağı oldukça ileri götürüyorsunuz. Bu bayrak taşıma uzun soluklu bir yarış. GİSBİR’i başarılarından ötürü tebrik ediyoruz, altyapı yapılmaya başlandı, kurumsallık çok önemli. İlk defa bir GİSBİR Genel Kurulu bu kadar kalabalık oldu.” şeklinde konuştu.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Suat Hayri Aka da yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “71 tersane, 480’in üzerinde tekne imal ve çekek yeri, 30’dan fazla kuru ve yüzer havuz, 3.6 milyon DWT’lik kapasitemizle büyük şeyler başarabiliriz, başarmalıyız. Küresel bir sektör olan denizcilik sektöründe herkesin yaptığından farklı şeyler yapmalıyız. Özel gemi türlerine konsantre olmalıyız. Kimsenin yapamadığı offshore gemileri, petrol platformları gibi farklı tipte deniz araçlarına yönelebiliriz. Diğer ülkelerle rekabet edebilmek için aynı zamanda konsolidasyona gidebiliriz. Afrika ülkeleri gibi yeni pazarlara girebiliriz. İdare olarak bu çalışmaların hepsine destek vermeye hazırız.” dedi.