Yalova Gemi Organize Sanayi Bölgesi Bölge Müdürü Mustafa Ünar: "Yalova Gemi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Sektörü Dışa Bağımlılıktan Kurtaracak"
Mart 2013 / Sayı: 28

Yalova Gemi Organize Sanayi Bölgesi için hukuki sürecin devam ettiğini ve yaklaşık 5 ay sonra tamamlanmasını beklediklerini söyleyen Bölge Müdürü Mustafa Ünar, hukuki süreç tamamlandıktan sonra projenin 3 yıl içinde faaliyete geçeceğini belirtiyor…

Gemi Sanayicileri Derneği (GESAD) tarafından 2006 yılında kuruluş çalışmalarına başlanan ve farklı bölgelerde yapılan çalışmaların ardından Yalova’da kurulmasına karar verilen Gemi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Europort İstanbul Fuarı’nda GESAD standında tanıtıldı.

Yalova Gemi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’yle ilgili son durum hakkında bilgi aldığımız Bölge Müdürü Mustafa Ünar, hukuki sürecin devam ettiğini ve yaklaşık 5 ay sonra tamamlanmasını beklediklerini söylüyor.
GESAD’ın, gemi inşa sanayiinin yükselmesi ve uluslararası ölçüde önem kazanmasıyla; inşa edilen gemilerin dışa bağımlılıktan kurtarılması, orta ölçekli işletmelerimizin daha koordineli çalışmasına ortam hazırlanması ve aynı zamanda bir kümelenme projesinin gemi sanayiinde başlatılması fikirlerinden yola çıkarak bir gemi ihtisas organize sanayi bölgesi kurulması çalışmalarına başladığını belirten Mustafa Ünar, “Proje ilk defa İstanbul’da gemi sanayiinde iş kazalarının yükseldiği bir dönemde hız kazandı. Gelişen süreç içinde, sayın Başbakanımızın talimatı ve o dönemki Sanayi ve Ticaret Bakanı sayın Zafer Çağlayan’ın katkısıyla Gemi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin Yalova’da kurulmasına karar verildi.” diyor.

Organize sanayi bölgelerinin yapı olarak sosyo-ekonomik projeler olduğunu söyleyen Mustafa Ünar, şöyle devam ediyor: “OSB’ler, Türkiye’de uzun yıllardır uygulanan ve bugün Türkiye’nin sanayi ihracatında en önemli rolü oynayan kümelenme projeleri haline gelmiş örnek projelerdir. Organize sanayi bölgelerinin artık ihtisas organize sanayi bölgeleri olarak yapılandırılmaya başlanması, sadece Türkiye’de değil tüm dünyada bir strateji olan kümelenme projelerinin de bir parçası haline gelmiştir. Yalova Gemi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi de tamamlandığı zaman son zamanlarda çok konuşulan rekabetçilik, Ar-Ge ve sürdürülebilir yenilikçilik konularının hepsinin en ileri seviyede uygulanabileceği yapılanmalardan birisi olacaktır. Sektörümüz dışa bağımlılıktan kurtulacaktır. Teknoparkıyla ve Ar-Ge tesisleriyle, sektörümüzde yenilikçi çalışmaların öncülüğünü yapacaktır. Bu konuda gemi inşa bölümü olan üniversitelerimizle de koordine halindeyiz.”Proje, Europort Fuarı’nda tanıtıldı

“Gemi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde, ön imalat yapan tesisler, yat üretecek tesisler, gemi sanayi teçhizat üretecek tesisler, idari bina, teknopark bölümü, yeşil alanlar, sosyal tesisler gibi birçok alan yer alıyor. Europort Fuarı’nda da bu alanların görsellerini ilk kez sergiliyoruz. Bölge, kendi enerjisini üretmesi yönünde alınmış olan son kararlar çerçevesinde de projede yer alan doğalgaz santraliyle doğrudan doğruya kendi enerjisini üreten, hatta fazlasını dışarıya satabilen bir yapılanmaya sahip olacak. Aynı zamanda, kuruluş aşamasında kendi enerjisini üreten ilk organize sanayi bölgesi de olacak.”

Kendi limanı sayesinde uluslararası pazarlara daha rahat ulaşabilecek
“Yalova Gemi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Yalova Tersaneler Bölgesi’ne çok yakın bir bölgede, Çiftlikköy beldesinin güneyinde kamulaştırılan bir arazi. Karayolları ve liman bağlantıları şimdiden belirlenmiş olan bir çalışma. Gerçekleşmesi durumunda Limanı olan ilk organize sanayi bölgesi de olacak. Yeri tespit edilmiş ve onaylanmış olan kendine ait limanı sayesinde, lojistik açıdan kendi ürünlerini doğrudan uluslararası arenada daha rahat satabilecek bir konuma gelecektir Türkiye. Proje, sadece bölgemizde değil Avrupa’da ve dünyada Türk gemi inşa sanayiini çok ileri düzeye getirecek, hatta kriz öncesi geldiği düzeylerin çok daha üstüne çıkarabilecek bir sanayi yapılanması.”

Çevre konusunda da duyarlı
“Yalova GİOSB, çevreye de duyarlı bir proje. Projenin ilk yapıldığı günden itibaren ön araştırma raporuna konulmuş olan arıtma tesislerinde uluslararası ölçülerde en modern teknolojilerin de kullanılacağı sistemler bulunacak. Projenin yüzde 87’sine sahip olan İMEAK Gemi Sanayicileri Derneği, Avrupa Birliği’nin Gemi İnşa ve Gemi Teçhizat Üreticileri Birliği’nin üyesidir. Avrupa’da çevre programlarıyla ilgili destekli projelerde de doğrudan doğruya yer alan bir kuruluştur. Nitekim bu fuarda bir panel düzenlenerek tanıtımı yapılan EuroVIP projesi, Avrupa Birliği’nin 7. çerçeve programı dahilinde yürütülen önemli bir projedir ve GESAD bu projenin doğrudan katılımcısıdır. Dolayısıyla çevre programlarıyla ve gelişmelerle ilgili özellikle de denizcilik sektöründeki projelerle ilgili tüm projelerin içinde olmaya çalışmaktayız. Bunların uygulanması yolunda da bu Organize Sanayi Bölgesi’nin bir örnek olacağına inanıyoruz.”

Çalışmalar başladıktan sonra 3 yıl içinde faaliyete geçmesi planlanıyor
“Yasa ve yönetmeliklerde OSB’lerde ne kadar zaman içinde hangi çalışmalarının tamamlanması gerektiği belirlenmiş durumdadır. Altyapı çalışmaları için bitirme süresi, başladığı tarihten itibaren normal şartlarda bir yıl olarak belirlenmiştir. Araziler yatırımcılara teslim edildikten sonra projelerin tamamlanması için belirtilen süre ise 2 yıldır. Biz de yapımı başladıktan sonra 3 yıl içinde projeyi bitirebileceğimizi düşünüyoruz ve hedefliyoruz. Bu süre sonunda uluslararası denizcilik krizinin de yapılan çalışmalarla aşılmış olacağını ve bizim de uluslararası pazarlarda yerimizi alacağımızı umuyoruz.”Katılımcıların tamamı gemi sanayicisi

“Proje katılımcıları büyük ölçüde belirlendi. Tabi, ekonomik değişiklikler nedeniyle bu katılımlarda birtakım değişiklikler olması ihtimali de var. Ama temel olarak projenin tamamına yakın katılımcısı belli. Bunların içinde yabancı ortaklı yatırımcılar da var. Kuruluş protokolünde katılımcıların tamamının Deniz Ticaret Odası’na üye olma şartı var. Dolayısıyla katılımcıların tamamı gemi sanayicisi.”

Bölge, büyümeye de müsait
“OSB kanunu çerçevesinde, doluluk oranlarının tamamlanması halinde OSB’lerin daha kolay büyümesi yönünde değişiklikler yönetmeliklerde yapılmıştır. Dolayısıyla tüm OSB’ler gibi Yalova GİOSB de gelişmeye müsaittir.”
“Sanayinin yeni girdiği bölgelerde, halkın çevre konusunda olsun, ekolojik yapı konusunda olsun titizlik gösterdikleri bir gerçektir. Bunda haklılıkları da vardır. Ama ülkemizin gelişmesindeki en önemli etken de sanayinin gelişmesidir. Gemi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, aynı zamanda istihdam, katma değer sağlayacak, dolaylı olarak diğer sektörlerle ilgili gelişme yolları da açacak bir projedir. Yenilikçi birtakım projelerin yapılabilmesi için üst düzey mesleki eğitim çalışmalarına zemin hazırlayacak, girdileri çok yönlü olan bir projedir. OSB’lerin kuruldukları bölgeye her açıdan katkılar yaptıkları kesindir. Zaten bugün ihracatımızda en büyük payları kümelenme projeleri olan OSB’ler sağlamaktadır.”