Ustaoğlu Tersanesi
Ustaoğlu Yat ve Gemi Sanayi Tic. Ltd. Şti’ye ait olan ve Karadeniz Ereğli’de yer alan Ustaoğlu Tersanesi, yeni inşa bazında yatlar, kuru yük gemileri, tankerler ve tug boatlar için tam servis veriyor...
Ahmet Ustaoğlu tarafından 1968 yılında, Karadeniz Ereğli’de kurulan Ustaoglu Tersanesi, Karadeniz kıyılarında o zamanın teknolojisiyle imal edilen en kaliteli balıkçı tekneleriyle herkesçe bilinir hale geldi. Ahşap tekne ustalığının Türkiye’de ve Avrupa’da, neredeyse yok olmasına rağmen, Ustaoğlu önceki jenerasyonlarca yetiştirilmiş, ahşap tekne ustalarını hala bünyesinde barındırıyor.1989 yılında Limited Şirket olan Ustaoğlu, Gülüç Bölgesi’ne taşındı. 1980’lerden 1990’ların ortalarına kadar balıkçı motorları imal eden tersane, zaman içinde çelik tekne, yolcu teknesi ve küçük kargo gemileri imal etmeye başladı ve bunları Malta, İsrail, Almanya gibi ülkelere ihraç etti. Ustaoğlu Tersanesi, zaman içinde Türkiye’nin içinde bulunduğu çalkantılı ekonomik süreçlerde bile çeşitlendirdiği üretim faaliyetleri ile ayakta kalarak klasik gemi inşa ve yat konularında uzman haline geldi.

2000’li yılların başlarında, klaslı yolcu teknesi ve feribot imalatında en iyi imalatçılardan biri olmayı başaran tersane, yüksek kalite güvenirliği ile büyümeye devam ederek 2001-2002 yıllarında bu çabasını 25-40 metre motor yatlar imal ederek devam ettirdi.

2005 yılında, hükümetin Türk Gemi İnşa Sanayiine yönelik teşviklerinden yararlanan tersane, bittiği zaman toplamda 120 bin metrekare olacak bir deniz alanına sahip oldu ve denizi doldurma çalışmalarına girdi.
Ustaoğlu Tersanesi, ilk dönem yatırım programını,10 metre denizden kazanılan 100 bin metrekare üzerinde tamamladıktan sonra yeni yerlerinde imalata devam etti. Kapalı imalat sahaları ve yat imalat sahası inşa edilirken, 25 metre genişliğinde ve 140 metre uzunluğunda ilk iki kızağın yapımı tamamlandı. Tersane 2008 sonunda tamamlanan ikinci yatırım dönemi sonrası 120 bin metrekare alana ulaşarak kargo ve tanker projelerinin kapalı alanlarına ek olarak, sadece yatlar için düşünülmüş kapalı imalat sahasını, daha sonra alüminyum yat imalatına da imkan verecek şekilde inşa etti.

Kendisine ait limanı ile donanımın tamamlanması için imkan tanıyor
Tersane, yatlar, kuru yük gemileri, tankerler ve tug boatlar için yeni inşa bazında tam servis veriyor. Tersane, kendisine ait özel limanı sayesinde müşterilerine suya inişten sonra donanımını tamamlayabilmesi için de imkan tanıyor.

Ustaoğlu tersanesi müşterilerine kuru yük ve Tanker ile çelik ve alüminyum yapılarda motor yatlardan oluşan iki ana bölümde hizmet veriyor. Tersane içerisinde faaliyet gösteren 6 farklı taşeron firmada çalışan yaklaşık 400 işçinin yanında tersane bünyesinde de yaklaşık 250 kişi istihdam ediliyor. 15 mühendis ve teknikerden oluşan imalat takımı, bir yüksek mühendis tarafından idare ediliyor. Tersanenin 10.000 dwt’lik olan ilk dönem maksimum imal edilebilecek gemi projesi, 13.500 dwt’lik iki adet konteyner gemisinin imalatıyla aşılarak, hedeflenen 10.000 ton yıllık saç isleme kapasitesi 12.000 tona çıkmış.

Müşterilerine ofis tahsis ediyor
Bünyesinde 8 metre genişliğinde CNC makinesi ve 4 metre genişliğinde CNC plazma kesim makinesi bulunan tersane, müşterilerine imal ettiği gemilerin kumlama ve boya işlerini yapmakla birlikte, civar tersanelerden gelen talebi de karşılıyor. İnşası 2008 sonunda biten, servis ve donanım iskelesi, 130 metre ve 80 metre boylarında gemilere ayrı ayrı hizmet verebiliyor. Tersane teknik servislerine ek olarak, gemi inşa etmekte olan armatörlere de içlerinde telefonu ve interneti olan ayrı ofisler veriyor.

Toplam 5 kızak yer alıyor
Tersane, 400 metre genişliğinde ve 300 metre boyunda bir alan üzerinde inşa edilmiş. Şu anda 120 bin metrekare alan üzerinde kurulu olan toplamda 11.250 metrekare kapalı imalat alanı dahilinde, CNC plazma kesimi, kumlama ve epoksi boya, presleme ve blok imalathanesinden oluşuyor. Tersane içerisinde toplam 5 kızak yer alıyor.

165 metre boy ve 16 metre enindeki 1. ve 2. kızaklar balonla denize iniş olarak dizayn edilmiş. 185 metre uzunluğunda ve 38 metre genişliğindeki 3. kızak, klasik gemi indirme üzerine dizayn edilmiş. 185 metre uzunluğunda ve 17 ile 36 metre genişliğinde olan 4. ve 5. kızaklar ise yine balonla indirme için dizayn edilmiş.