RMK Marine


Tuzla Bölgesi’nin en büyük tersanelerinden biri olan RMK Marine, son dönemde Sahil Güvenlik Komutanlığı için yaptığı gemilerle adından söz ettiriyor. Koç Holding iştiraki olan RMK Marine tersanesinde, 50 bin DWT’ye kadar gemi inşa edilebiliyor…
Çelik, alüminyum ve kompozit yat üzerine faaliyet göstermek üzere 1974 yılında Haliç’te kurulan RMK Marine, bu yıllarda özellikle lüks motor yatların yapımı ile uluslararası piyasalarda adından söz ettirmeye başladı. 1984 yılında Tuzla’ya taşınan RMK Marine, 1997 yılının Haziran ayında Türkiye’nin en büyük şirketler grubu olan Koç Holding’e katıldı. Bu tarihten itibaren teknolojiyi yakından takip ederek, teknik imkân ve kabiliyetlerini her geçen gün geliştiren firma, hem ulusal hem de uluslararası alanda sektördeki yerini güçlendiriyor. Tuzla Bölgesi’nin en büyük kızaklarından birine sahip olan RMK Marine tersanesinde, 50 bin DWT’ye kadar gemi inşa edilebiliyor. Tersane, askeri gemi, ticari gemi ve yatların; tasarım, inşaat, proje yönetimi, bakım ve onarımı konularında ulusal ve uluslararası pazarlarda anahtar teslimi çözümler sunuyor.
Tersanede, 70 idari personel, 153 mühendis, 81 tekniker-teknisyen ve 386 işçi görev alıyor. RMK Marine, Kalite Yönetim Sistemi kapsamında Türkiye’deki sivil tersaneler içinde AQAP 2110 Endüstriyel Kalite Güvence Seviye Belgesine sahip ilk tersane. Ayrıca ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi, Milli Savunma Bakanlığı Üretim İzin Belgesi ve NATO & Milli Gizli Tesis Güvenlik Belgesine de sahip.
RMK Marine, kullanım alanı olarak Tuzla Bölgesi’nin en büyük tersanelerinden biri. Tersane, altyapısını talepleri karşılayabilecek şekilde yapılandırma olanağına sahip. 1360 metrekarelik askeri proje hangarı ve 3000 metrekarelik ön imalat ve CNC atölyesi, 2009 yılında inşa edilen önemli projelerden. 2010 yılının ilk yarısında, Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Gemisi Projesi’nde görev alan askeri personel için ofislerin yapıldığı tersanede yat inşa faaliyetleri için de 2 adet 34 metre boyunda parmak iskele inşa edilmiş. 2009 yılında inşası tamamlanan, 685 ton taşıma kapasitesine sahip, deniziçi raylı kızak, inşa edildiği günden beri çeşitli ebatlardaki süper yatlara hizmet veriyor. Gemi inşa ana kızağı 2010 yılında 30 metre uzatılarak farklı boyutlarda gemi inşasına uygun hale getirilmiş. Boya hangarına çevre şartlarına uyumlu toz ve boya tutma tesisi yapılmış. Eski CNC binası, askeri imalatlar için boru atölyesi olarak düzenlenmiş ve teknolojik makina ve ekipmanlarla donatılmış. Saha alt yapı ve betonarme çalışmalarına ise devam ediliyor.

RMK Marine Genel Müdürü Ufuk Güçlü:

“İleri mühendislik gerektiren ürünlere yönelerek rekabet şansımızı üst seviyelere çıkaracağız”RMK Marine’in kurulduğu günden bu yana yurtiçi ve yurtdışı müşterilerine farklı tipte ve farklı tonajlarda onlarca gemi inşa ederek teslim ettiğini söyleyen RMK Marine Genel Müdürü Ufuk Güçlü, “Türkiye’nin en büyük özel tersaneleri arasında yer alan, nitelikli ve katma değeri yüksek projelerde büyümeyi hedefleyen tersanemiz; tankerler, açık deniz hizmet gemileri, römorkörler, askeri projeler ve süper yatların inşasında, bilgi birikimi ve ürün çeşitliliği ile uluslararası alanda da başarıyla rekabet ediyor. Altyapı olanaklarımız ve uzman işgücümüzle farklı tip projelerde hizmet vermeye hazırız. RMK Marine 2009 yılında denize indirdiği, kendi türünün dünyadaki en büyük örneklerinden biri olan Açık Deniz Çok Amaçlı İkmal Gemisi ile ileri mühendislik gerektiren ürünlerdeki başarısını da kanıtlamış oldu. Bu proje bize, katma değeri yüksek gemilerdeki başarımız adına önemli bir referans oldu. Tersanemiz önümüzdeki günlerde de ileri mühendislik gerektiren ürünlere yönelerek rekabet şansını üst seviyelere çıkarmaya devam edecektir” diyor.

Özel sektör tarihindeki en büyük muharip gemi projesini üstlendi
RMK Marine’in, Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın açtığı dört adet Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Gemisi ihalesini 2006 yılında kazanarak, özel sektör tarihindeki en büyük muharip gemi projesini üstlenen ilk özel sektör tersanesi olduğunu belirten Güçlü, “2007 yılında imzalanan sözleşme kapsamında 4 gemi inşa eden RMK Marine, ilk Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Gemisi ‘Dost’u, Haziran 2010’da, ikinci gemi ‘Güven’i Aralık 2010’da, ‘Umut’u da 31 Mayıs 2011’de denize indirdi. ‘Dost’un 2011 yılında, ‘Güven’, ‘Umut’ ve ‘Yaşam’ isimli gemilerin de 2012 yılından itibaren teslim edilmesi planlanıyor. İnşası devam etmekte olan Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Gemisi Projesi kapsamındaki 4 geminin, her biri 88 metre uzunluğunda, 12 metre genişliğinde ve 1700 ton ağırlığa sahip. Boyutları ve kapasite yönü ile bakıldığında ‘korvet sınıfı’ gemiler ailesine mensup. Saatte 20 milin üstünde hız yapacak gemiler; arama kurtarma görevlerinin yanı sıra karakol, kaçakçılığı önleme, denizde yangın söndürme, denizde kirlenmeyi önleme gibi alanlarda da faaliyet gösterecek” şeklinde konuşuyor.

Koç Grubu, savunma sanayii’nde iddialı
Savunma Sanayii’nin, Koç Grubu’nun iddialı olduğu sektörler arasında yer aldığını da sözlerine ekleyen RMK Marine Genel Müdürü Ufuk Güçlü şöyle devam ediyor: “Güçlü bir savunma sanayine kavuşmak amacıyla kendi alanlarında lider markalar olan Otokar, RMK Marine, Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri A.Ş. ve Katron ile Savunma Sanayii sektöründe öncelikli bir konumda olan Koç Grubu, ülkemizin dünya pazarlarında da pay sahibi olması amacıyla yatırımlarına ve büyümesine devam ediyor. Bu grubun bir parçası olan RMK Marine de daha önce TCG Alb. Hakkı Burak ve TCG Yzb. İhsan Tolunay adlı iki adet askeri lojistik gemiyi inşa ederek 2000 yılında Deniz Kuvvetlerimize teslim etmişti. 2100 DWT kapasitedeki bu iki lojistik destek gemi, imalat aşamalarında tersanemize çok bilgi birikimi kazandırdı ve bu bilgi birikimi Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Gemisi Projesi’ni üstlenmemizde de büyük rol oynadı. Grubumuzun savunma sanayii konusundaki bilgi birikimi, kurumsal yapımız, alt yapı olanaklarımız ve uzman işgücümüzle Savunma Sanayii Müsteşarlığımıza farklı projelerde de hizmet vermek istiyoruz.”

Yat inşa ve bakım-onarımı konusunda da başarılı
“RMK Marine, yat inşa ve bakım-onarım çalışmalarında da başarılı adımlar attı. Şu ana kadar dünya sularında gezen teknelerimize bakıldığında uluslararası süperyat sektörünün önemli markaları arasında yer almak, şirketin orta ve uzun vadedeki hedefleri arasında.”
“RMK Marine’nin faaliyetleri içinde yat önemli bir alan. Şimdiye kadar inşa ettiğimiz yatlar, sektörün önemli kuruluşları tarafından da ödüllendirildi. Bundan sonra da altyapı olanaklarımızı ve işgücümüzü farklı ebatlarda ve özelliklerde süperyat inşa edebilmek üzerine yapılandırıyoruz. Temelde yeni inşa faaliyetleriyle öne çıkan RMK Yat, kışlık bakımları da içeren önemli bir bakım-onarım alanına ve imkanına sahip. Bakım-onarım hizmetlerimizle de uluslararası sektörde söz sahibi olmayı hedefliyoruz.”

İş güvenliği ile ilgili çalışmalar
“İş güvenliği tersanemiz için en önemli unsurlardan biri. Gerek çalışanlarımıza gerekse altyüklenicilerimize sık sık eğitimler vererek iş güvenliğinin öneminin altını çiziyoruz. 2010 yılında OHSAS 18001 ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi’ belgesini aldık. 12 kişiden oluşan iş güvenliği saha elemanlarımız, bir a sınıfı iş güvenliği danışmanımız, iki c sertifikalı iş güvenliği uzmanımız ve bir işyeri hekiminden oluşan iş sağlığı ve güvenliği birimimiz var. Günlük saha kontrolleri iş güvenliği saha elemanlarımız tarafından yapılıyor ve kontrol formları ile iş güvenliği birimine raporlanıyor. Tespit edilen uygunsuzluklar bölüm-birim sorumlularına gereğinin yapılması için bildiriliyor. Riskli çalışmalarla ilgili çalışma izni düzenleniyor ve çalışmalar iş güvenliğinden bir kontrolör eşliğinde yapılıyor. Yeni işe başlayan personele iş başı iş sağlığı ve güvenliği eğitimi veriliyor ve her ay farklı bir konuda iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri düzenleniyor. Acil durumlarla ilgili yılda 4 kez tatbikat yapılıyor. Tüm çalışanların sağlık kontrolleri yapılıyor ve her çalışan için sağlık takip dosyası oluşturuluyor. İş makinalarının, basınçlı kapların ve elektrik tesisatının periyodik kontrolleri akredite bir kuruluşa yaptırılıyor.”

Krizin etkileri devam ediyor
“Önceki yıllarda başarılı bir seyir gösteren Türk gemi inşa sektörü yaşadığımız ekonomik krizden diğer ülkeler gibi ne yazık ki çok etkilendi. Siparişlerin iptal edilmesi, talebin azalması sektörümüzün zor bir dönem geçirmesine neden oldu. Krizin izleri pek çok sektörde yavaş yavaş azalsa da bizim sektörümüzde halen ciddi bir hareketlenme yaşanmıyor. Uluslararası alanda sektörün önemli oyuncuları olan Uzakdoğu tersaneleri krizden ciddi anlamda etkilense de ucuz iş gücü, seri üretimin getirdiği ekipman ve düşük materyal maliyeti avantajını kullanarak günümüzde sipariş almaya devam ediyor. Düşük maliyet yeni siparişi, yeni sipariş de düşük maliyetin sürekliliğini tetikliyor.”

Finans krizinin aşılması için devlet desteği gerek
“Uluslararası sektörde en önemli problem finansman. Krizin yarattığı güvensizlik ortamında tersanelerin bankalardan beklediği desteği görememesi, sektörün önemli oyuncularının müşterilerine finansal taahhüt vermekte zorlanması, devlet teşvikinin istenilen düzeyde olmaması sektörün krizi atlatamamasının başlıca nedenleri. Finans problemlerini çözmek adına vergi indirimi ve devlet teşviki çözüm yolu olabileceği gibi teknoloji ve verimlilik konusunda Ar-Ge projelerine de destek verilebilir. Bu şekilde sektörün hem finansal güvenirliliği artmış olur hem de geliştirilen yeni teknolojilerle müşterilere farklı ürün alternatifleri sunulabilir.”

RMK Marine, Koç Topluluğu’nun bir parçası olarak finansal güvenirlilik açısından da ayrıcalıklı
“Diğer yandan, stratejik coğrafi konumumuz ve özellikli gemilerdeki başarılı çalışmalarımız rakiplerimizin karşısında önemli kozlarımızdan bazıları. Önümüzdeki günlerde bu ayrıcalıklarımızın bize yeni siparişler kazandıracağını düşünüyorum. Yaşanılan kriz ortamı uluslararası gemi inşa sanayi oyuncularına finansal istikrarın ve güvenirliliğin önemini bir kez daha hatırlattı. Türkiye’nin en büyük, dünyanın da sayılı gruplarından biri olan Koç Topluluğu’nun bir parçası olan RMK Marine, finansal güvenirliliği ile de ayrıcalıklı bir konumda.”
 
Savunma sanayimiz ihracat da yapabilir
“Askeri gemi inşasında ise durum ticari gemi üretimine göre çok farklı bir seyirde. Ülkemiz savunma sanayii son beş yıldır çok önemli değişimlerden geçiyor. Sektör ‘milli üretim’ atağını gerçekleştiriyor. Geçmişte savunma sanayimizin lisans altı veya yabancı ortaklıklar ile ‘üretim’ yapan görüntüsü; artık dizayn eden, özgün yurt içi geliştirmeler yapan ve bunları üreten konuma erişiyor. Henüz genç bir sektör olan savunma sanayiimizin teknoloji geliştirmesi, verimliliğinin artması ve rekabetçi olması hedefleniyor. Böylece sadece kendi ihtiyaçlarımızın karşılanması yanında kayda değer ihracat da yapması bekleniyor.”
“Askeri projeler konusunda da RMK Marine Türkiye’nin özel sektör tersaneleri tarafından üstlenilen en büyük muharip gemi projesini üstlenmesi ile çok önemli bir başarıya imza attı. Savunma sanayiimize en iyi hizmeti vermek amacıyla altyapı olanaklarımızı, insan kaynaklarımızı geliştirmeye devam ediyoruz.”

Türk gemi inşa sanayi henüz yolun başında
“Türk gemi inşa sanayi yurtdışındaki örneklere baktığınız zaman henüz yolun çok başında. Sektörde yer alan tersaneler ekonomik sıkıntılarına çözüm bulduğu, arz talep dengesinin kriz öncesindeki dengeye oturduğu ve sektörümüzün insan kaynağı konusundaki yatırımları arttığı takdirde uluslararası oyuncular arasında yer alabileceğimiz kanaatindeyim.”   

Katma değeri yüksek, nitelikli gemiler üretmek istiyoruz
“RMK Marine olarak halen devam etmekte olan 4 adet Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Gemisi üretimini ve testlerini sürdürüyoruz. 2011 yılının Eylül ayında teslim edilecek olan TCSG Dost’un geçtiğimiz Aralık ayında başlayan açık deniz testleri devam edecek. 2010 yılı Aralık ayında denize indirilen TCSG Güven’in ise 2012 Mart ayında teslimi için gereken süreç aksatılmadan sürdürülecek. TCSG Umut ve TCSG Yaşam gemilerinin inşasına da devam ediyoruz. Temmuz 2007’de Oyster Marine ile Dubois dizaynı Oyster 100 ve 125 feet teknelerinin seri üretimi için anlaşma imzalayan RMK Marine, ilk Oyster süper yatını da 2011 yılında teslim ederek süperyat kategorisinde bilinirliliğini ve pazar payını artırmayı hedefliyor. Ayrıca kişiye özel ve kişiye yarı özel süper yat üretiminde de dünya pazarında RMK Marine’in marka bilinilirliğini ve tanınılırlığını öne çıkarmayı hedefliyoruz. Ticari gemi konusunda da hedefimiz, katma değeri yüksek, nitelikli gemi üretimi gerçekleştirmek.”
“2009 yılında faaliyet alanlarında gösterdiği başarıyı elde ettiği ekonomik verilerle destekleyerek, İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) yaptığı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması’nda 2009 yılı sıralamasında en büyük 319. şirket olarak bu başarımızı önümüzdeki dönemde de sürdürmeye kararlıyız.”