Rewitec Nanoteknolojik Metal Kaplamaları


Rewitec, 2003 yılında üretime geçen ve nanoteknolojik metal yüzey kaplamaları üreten bir Alman firması. Rewitec ürünleri yağlayıcı kullanılan tüm içten yanmalı motorlarda ve ekipmanlarda kullanılıyor.

Kullanıldığı yerlerde, mevcut aşınmaları ve yıpranmaları azaltıyor, yük taşıyan yüzeyleri artırıyor ve yeni aşınmaların oluşmasını engelliyor.

Rewitec ürünleriyle, bugüne kadar 700 rüzgar türbininin dişlileri ve yatak/rulmanları, 200 geminin ana ve yardımcı dizel makinası kaplanmış. Rewitec, Alman Loydu-Germanischer Lloyd tarafından da sanayinin ve otomotivin her dalında kullanımı için destekleniyor ve tavsiye ediliyor.

Metal kaplama nasıl gerçekleşiyor
Nanoteknolojik yöntemle elde edilen sentetik silikat maddesi, bir karışım yağı içerisinde  sadece ekipmanın yağ haznesine ilave ediliyor. Ürün, yağ katkısı değil, bir yüzey iyileştirme maddesi. Yağ, sadece taşıyıcı olarak kullanılıyor. Silikat atomları, sürtünme olan noktalardaki yüksek sıcaklık ve yükün yardımıyla, metal yüzeyin atomları ile bağ kuruyor ve metal yüzey üzerinde metal silikat katmanı oluşuyor. Böylece metal metale sürtünme ortadan kalkıyor. Metal silikat katmanı belli bir mertebeye kadar, eski aşınmaları da kapatıyor ve yük taşıyıcı yüzey miktarını artırıyor. Bununla birlikte, yeni katmanın sürtünme katsayısı düşük ve aşınma mukavemeti çok yüksek olduğu için, yeni aşınmalar da önlenmiş oluyor. Metal silikat katman, yağ filminin de daha etkili ve hızlı oluşmasını sağlıyor. Ürün, tüm madeni yağ ve greslere eklenebiliyor. Benzinli ya da dizel tüm motorlarda, her türlü yakıtla çalışan jeneratörlerde, 2 ve 4 zamanlı tüm gemi makinalarında, separatör ve kompresörlerde, iş makinalarında, dişli kutularında, redüktörlerde, kısaca sürtünme ve aşınma sıkıntıları taşıyan her noktada kullanılabiliyor.

Rewitec, gres olarak veya boya olarak yüzeye doğrudan (spreyle ya da fırçayla) uygulanmak üzere de sunuluyor. Ürünün performansını kanıtlamak için birçok yöntem kullanılıyor. Egzost emisyonları, motor kompresyonu ve parçaların elektrik direnci ölçülüyor,  uygulama öncesi-sonrası olarak gelişmeler belgeleniyor. Dişlilerden alınan lastik kalıplar, endoskopik ve mikro fotoğraflar ve gelişmiş kondisyon görüntüleme sistemleri de kullanılıyor. Rewitec ürünleri Veritas Denizcilik tarafından Türkiye pazarına sunuluyor.

Geri